REKLAMA

Tym będą żyły rynki: Konferencja Wall Street i wyniki spółek z GPW

2022-05-20 14:36
publikacja
2022-05-20 14:36
Tym będą żyły rynki: Konferencja Wall Street i wyniki spółek z GPW
Tym będą żyły rynki: Konferencja Wall Street i wyniki spółek z GPW
fot. Pushish Images / / Shutterstock

Ostatni pełny tydzień maja będzie obfitował w raporty kwartalne spółek z GPW i NC. Polscy inwestorzy zjadą się do Zakopanego na pierwszą postpandemiczną konferencję WallStreet 26.

Poniedziałek, 23 maja

Druga paczka danych z Polski. Po piątkowych odczytach produkcji przemysłowej (znacznie poniżej oczekiwań ekonomistów) i z rynku pracy (wyraźnie lepsze od konsensusu) poznamy statystyki kwietniowej sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej (o 10:00). Po tej pierwszej ekonomiści spodziewają się spektakularnego wzrostu o ponad 30% w ujęciu nominalnym (i niespełna 17% w cenach stałych).

Cienkie tego dnia kalendarium makroekonomiczne uzupełnią dane z Niemiec, gdzie pojawi się majowy odczyt indeksu Ifo mierzącego nastroje w biznesie.

Wyniki: TS Games, Dom Development, Eurotel, Zremb.

Wtorek, 24 maja

Dzień pod znakiem wstępnych odczytów PMI. Zobaczymy raporty dla Francji (9:15), Niemiec (9:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45). Analitycy spodziewają się odczytów świadczących tylko o nieznacznym spowolnieniu tempa ekspansji ekonomicznej.

Z NBP nadejdą kwietniowe statystyki podaży pieniądza (o 14:00), z których poznamy m.in. skalę zainteresowania lokatami bankowymi, zadłużenia gospodarstw domowych oraz skredytowania przedsiębiorstw. Po 20:00 warto zerknąć na to, co powiedziała Krystyna Lagarde. Szefowa EBC powinna wreszcie zasygnalizować możliwość podwyżki stóp procentowych w strefie euro.

Wyniki: Enea, PGE, Bogdanka, Datawalk.

Środa, 25 maja

W nocy stopy procentowe ma podnieść bank centralny Nowej Zelandii (z 1,5% do 2,0%). O poranku (8:00) Niemcy pokażą finalny odczyt PKB za I kwartał. Dwie godziny później (10:00) GUS uraczy nas majowymi wskaźnikami koniunktury konsumenckiej, która w ostatnich miesiącach szorowała po recesyjnych poziomach.  Będzie to część pakietu danych zawartych w miesięcznym Biuletynie GUS.

Także o 10:00 mamy przewidziane kolejne wystąpienie szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Natomiast zza Atlantyku nadejdą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (14:30). Ze względu na napiętą sytuację na rynku paliw warto będzie rzucić okiem na cotygodniowe zapasy paliw w USA (16:30). Wieczorem (20:00) ukaże się protokół z majowego posiedzenia FOMC, na którym kierownictwo Fedu dokonało najmocniejszej od 22 lat podwyżki stóp procentowych.

Wyniki: Asseco Poland, CCC, Grupa Azoty, Tauron, Getin, Puławy.

Czwartek, 26 maja

Dzień bez sesji w Norwegii, Szwajcarii i Szwecji. Za to Turcy będą decydować o stopach procentowych (14:00). Przypomnijmy, że przy oficjalnie 70-procentowej inflacji CPI (nieoficjalnie pisze się o prawie 160%) bank centralny Erdogana utrzymuje stopę procentową na poziomie zaledwie 14%.  Tradycyjnie o 14:30 ukaże się pierwsza rewizja statystyk PKB Stanów Zjednoczonych za I kwartał. Wstępny szacunek zaskoczył ekonomistów spadkiem PKB w największej gospodarce świata. Pod koniec sesji na GPW (17:00) warto zerknąć na kolejny regionalny wskaźnik koniunktury w USA – tym razem z regionu Kansas. Majowe odczyty barometrów z Nowego Jorku i Filadelfii wskazały na istotne pogorszenie warunków gospodarczych.

Wyniki: Allegro, CD Projekt, Biomed, Lubawa, Wielton.

Piątek, 27 maja

Rano rozpoczyna się 26. edycja Konferencji WallStreet – największego spotkania inwestorów w tej części Europy. Kalendarz makro nie koliduje z wydarzeniami z Zakopanego. Jedynie o 10:00 mamy statystyki podaży pieniądza w strefie euro.

Popołudniem rynek może obdarzyć większą niż zwykle uwagę dane o kondycji amerykańskiego konsumenta. A to ze względu na niepokojące wieści dochodzące z sieci handlowych. Najpierw poznamy kwietniowe statystyki dochodów i wydatków Amerykanów (14:30), a później finalnym odczyt majowego wskaźnika nastrojów gospodarstw domowych. Pierwotnie zaraportowany odczyt był najniższy od 11 lat.

Wyniki: PKP Cargo, Mirbud, Rawlplug, Sanok i wielu innych.

Sobota, 28 maja

Wieczorem (21:00) czeka nas finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Na Stade de France zmierzą się ze sobą Liverpool z Realem Madryt.

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (4)

dodaj komentarz
koperytko
W TVP PIS kolejny przy.głup z PO bredzi jak potłuczony. Jest zmartwiony i jest przeciw wyprzedazy majatku narodowego. Uśmiac se mozna - przy.głupy które by rządziły kadencję dłuzej to nic Polskiego by juz nie było
Jaka partia taki elektorat....
zops
Tyle razy netralizowałem spadki giełdowe.
zops
W Serbii wiece prorosyjskie. Siekiery i widły.
zops
Trzecia wojna światowa. W3 wells24 c o m

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki