Tym będą żyły rynki: Katalonia, inflacja, wyniki

W cieniu niepokojów wokół Katalonii przez rynki przetaczać będzie się rzeka szczegółowych danych o inflacji w kolejnych krajach. Na Wall Street na dobre rozpocznie się natomiast sezon wyników za trzeci kwartał.

Poniedziałek, 9 października

Tydzień zaczniemy od nadrabiania chińskich zaległości powstałych w wyniku obchodzenia w Państwie Środka tzw. Złotego Tygodnia. Na pierwszy ogień pójdzie odczyt indeksu PMI dla sektora usługowego drugiej największej gospodarki świata (03.45).

O 08.00 warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech. Godzinę później o inflacji, produkcji przemysłowej i bezrobociu poinformuje urząd statystyczny Czech. Raporty te będą o tyle istotne, że Narodowy Bank Czech już rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Ponadto nasi południowi sąsiedzi od dłuższego czasu legitymują się najniższą stopą bezrobocia w całej Unii Europejskiej, a już 20-21 października odbędą się u nich wybory parlamentarne. O 10.30 natomiast poznamy odczyt indeksu Sentix obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

Początek tygodnia może przejść do historii jako moment ogłoszenia przez władze Katalonii niepodległości od Hiszpanii (obecnie mówi się w tym kontekście o poniedziałku lub wtorku). Taki scenariusz to oczywiście tylko jedna z możliwości, a niezależnie od rozwoju sytuacji, konflikt na linii Barcelona-Madryt może solidnie ciążyć hiszpańskiej giełdzie, gospodarce, a nawet kursowi euro. Ostatecznie kryzys dotyczy czwartej największej gospodarki strefy euro, z pokaźnym długiem publicznym i wciąż wrażliwym sektorem bankowym.

Zobacz poniedziałkowe kalendarium giełdowe

Wtorek, 10 października

Drugi dzień tygodnia przyniesie kilka strumieni danych z europejskich gospodarek. Najpierw będziemy mogli przyjrzeć się sytuacji na rynku pracy w Szwajcarii (07.45) oraz Szwecji (08.00). Również o 08.00 dane o handlu zagranicznym opublikują statystycy z Niemiec. Kontynentalny przegląd finalnych raportów o inflacji zainauguruje Norwegia (08.00). Po niej przyjdzie czas na Danię (09.00), Węgry (09.00) oraz Grecję (11.00). O produkcji przemysłowej informować będą natomiast Wielka Brytania (10.30) oraz Włochy (10.00).

Zobacz wtorkowe kalendarium giełdowe

Środa, 11 października

O 01.50 poznamy dane o zamówieniach w japońskim przemyśle. Kraj Kwitnącej Wiśni będzie znajdował się pod coraz baczniejszą obserwacją inwestorów, a to ze względu na nadchodzące przyspieszone wybory parlamentarne (22 października). Z kolei w Europie czekają na nas kolejne dane o inflacji: tym razem dotyczące Rumunii (08.00) oraz Hiszpanii (09.00).

O 20.00 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, w trakcie którego zapadła decyzja o „normalizacji” bilansu Rezerwy Federalnej. Kolejne posiedzenie decyzyjne Fedu odbędzie się 1 listopada.

Zobacz środowe kalendarium giełdowe

Czwartek, 12 października                    

Czwartek upływać będzie w rytm publikacji odczytów dynamiki inflacji w poszczególnych krajach. Francji (08.45), Szwecji (09.30), Irlandii (12.00), Portugalii (12.00) i Polsce (14.00). Wstępne dane pokazały mocne przyspieszenie cen dóbr i usług konsumpcyjnych (o 2,2%). Można przypuszczać, że finalny raport, który zawierał będzie nie tylko główny odczyt, lecz także rozbicie na poszczególne kategorie, pokaże wyraźny wzrost cen żywności oraz paliw.

Ponadto w makroekonomicznym rozkładzie jazdy znajdziemy kilka krajowych raportów o produkcji przemysłowej, których podsumowanie o 11.00 przedstawi Eurostat. O 16.30 rozpocznie się przemówienie Mario Draghiego, który gościł będzie w Waszyngtonie na konferencji organizowanej przez MFW.

Wyniki: JP Morgan, Citigroup

Zobacz czwartkowe kalendarium giełdowe

Piątek, 13 października

O 02.00 poznamy dane o PKB Singapuru. Azjatyckie miasto-państwo będzie pierwszym krajem, który zaprezentuje dane za trzeci kwartał – na resztę stawki, w tym Polskę, będziemy musieli jeszcze poczekać. Nim opuścimy Daleki Wschód, nad ranem czasu polskiego przyjdzie nam jeszcze zapoznać się z danymi o handlu zagranicznym Chin.

Następnie przejdziemy do najważniejszego z narodowych wskaźników inflacji w strefie euro czyli do danych z Niemiec (08.00). Oprócz tego, o wzroście cen poinformują także urzędy statystyczne z Finlandii (08.00), Słowacji (09.00) i Włoch (10.00). O 14.00 Narodowy Bank Polski zaprezentuje wyliczenia dotyczące inflacji bazowej, na którą szczególnie uważnie spogląda Rada Polityki Pieniężnej.

Inflacja konsumencka zdominuje także makroekonomiczny krajobraz w USA (14.30). Równolegle poznamy także dynamikę sprzedaży detalicznej w największej gospodarce globu.O 15.00 głos zabierze przewodnicząca Janet Yellen, zaś makroekonomiczny tydzień zakończy publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan (16.00).

Zobacz piątkowe kalendarium giełdowe

Wyniki: Bank of America, Wells Fargo

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil