Tym będą żyły rynki: Grecja, PMI, Tesla

W nadchodzącym tygodniu inwestorów czeka dość standardowy repertuar – dane makroekonomiczne, wyniki spółek i sygnały z banków centralnych. Niepokój w Europie ponownie obudzić może sprawa Grecji.

Tym będą żyły rynki: Grecja, PMI, Tesla
Tym będą żyły rynki: Grecja, PMI, Tesla (ingimage)

Poniedziałek, 20 lutego

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o japońskim handlu zagranicznym (00.50). Z Dalekiego Wschodu nadejdą także informacje o wzroście PKB w Tajlandii (03.30).

W Europie w centrum uwagi znajdzie się niemiecka inflacja producencka (08.00), na której wzrost wskazywały już ostatnie raporty o PMI. Ważnym tematem dnia będzie także przyszłość Grecji, o której dyskutować będą ministrowie finansów Eurogrupy.

Warto pamiętać, że 20 lutego w USA jest dniem wolnym od pracy. Podczas Dnia Prezydenta – pierwszego za czasów kadencji Donalda Trumpa – zamknięte będą rynki akcji i obligacji.

Wyniki: HSBC

Wtorek, 21 lutego

We wtorek czeka nas przegląd wstępnych lutowych odczytów indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych głównych gospodarek świata. Zaczniemy od Japonii (01.30), następnie przyjdzie czas na Francję (09.00), Niemcy (09.30), strefę euro (10.00) i USA (15.45).

O 14.00 GUS przedstawi dane o koniunkturze w budownictwie, handlu detalicznym, przemyśle i usługach. O tej samej porze NBP zaprezentuje informacje o płynnych aktywach i pasywach.

Wyniki: Wal-Mart, Anglo American, BHP Billiton

Środa, 22 lutego

Środowe przedpołudnie upłynie w oczekiwaniu na indeks Ifo (10.00), który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, drugi odczyt brytyjskiego PKB w czwartym kwartale (10.30) oraz na dane o styczniowej inflacji HICP w strefie euro (11.00). 

O 14.00 GUS ponownie przyjrzy się koniunkturze w Polsce, lecz tym razem będzie to spojrzenie na nastroje konsumentów. Już poprzedni, styczniowy raport pokazał, że Polacy są w najlepszych nastrojach od wielu lat.

Za oceanem dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (16.00) będą jedynie przystawką do protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20.00). Dzień zakończy natomiast informacja o zmianie zapasów ropy.

Wyniki: Orbis, Wojas, Tesla

Czwartek, 23 lutego

Czwartek również zainaugurują Niemcy – tym razem za sprawą indeksu nastroju konsumentów (08.00) oraz finalnych danych o wzroście PKB w czwartym kwartale. Wstępny raport pokazał, że największa gospodarka Europy w ostatnich trzech miesiącach 2016 r. urosła o 0,4% k/k i 1,2% r/r.

O 10.00 GUS przedstawi styczniowy biuletyn statystyczny, w którym znajdą się m.in. finalne dane o stopie bezrobocia. Wstępne wyliczenia Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wskazywały, że w pierwszym miesiącu 2017 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 8,7% wobec 8,3% w grudniu. O 14.00 natomiast będziemy mogli wczytać się w treść protokołu z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Wyniki: Eurocash, LPP, Quercus

Piątek, 24 lutego

Podobnie jak przed tygodniem, piątek zapowiada się na najspokojniejszy pod względem makroekonomicznym dzień tygodnia. Na uwagę zasługiwać mogą dane o inflacji w Kanadzie (14.30), jak również liczba sprzedaży nowych domów w USA (16.00) i odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan.

Wyniki: Monnari

Ratingi: Finlandia (Fitch), Malta (Fitch), Hiszpania (Moody’s)

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~czak

Realnie to wszystko jest nad wyraz

! Odpowiedz
4 2 ~Michał_

Wszyscy mówią ze będzie rosło tak będzie spadało bo nie ma to realnego kopa na rynku wszytko leży nieruchomości reklama konsumpcja coraz tańsze jedzenie ma popyt alma upadła bo był luxus na ktory nas nie stać a biedra =bieda a tam kolejki coraz większe. To co widzę i słyszę i to w Warszawie jest w realnej gospodarce coraz gorzej tylko nikt tego niechce zobaczyć i tak mydli się naród a obecnie dryfujemy nie toniemy ale nie rosniemy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~fan

nawet kropek i przecinków brakuje

! Odpowiedz
1 4 ~AA

"Zdaniem Michała Marczaka, szefa analityków DM mBanku, nasza giełda weszła w dłuższy trend wzrostowy, który będzie korespondował z oczekiwaną poprawą sytuacji gospodarczej zarówno w kraju, jak i na świecie.

– Do tej pory wzmożony popyt na polskie akcje nakręcali inwestorzy zagraniczni (ETF), ale od jakiegoś czasu rzeczywiście można zaobserwować większe zainteresowanie krajowych inwestorów instytucjonalnych" (Rzeczpospolita 19.02.2017)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Michał_

Ja myślę że tynki w pl nie będą rosły bo nie ma w realnej gospodarce energi

! Odpowiedz
2 2 ~bolo

a jeszcze dane makro z gwadelupy i liczba krow w indiach i to razem da wartosc dla wig20

! Odpowiedz
4 5 ~Hillela

Prawda taka że Unia się rozpadnie tylko kto zamknie dziwi ostatni ten pokryje koszty coraz więcej krajów już ma dość tego układu

! Odpowiedz
0 9 ~Pokrywka

MEGA OPTYMISTYCZNIE! Marek Pokrywka, dyrektor wydziału wsparcia i obsługi klienta Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska: "Skończyła się bessa, która trwała dziewięć lat, bo od 2007 do 2016 roku. W tej chwili znajdujemy się w kolejnej fazie silnej fali wzrostowej, a WIG20 przekroczył 2200 pkt. Trwająca hossa powinna zakończyć się dopiero powyżej poziomów, do których WIG20 doszedł w roku 2007, czyli powyżej 3900 pkt. W przypadku realizacji optymistycznego scenariusza WIG20 mógłby wzrosnąć nawet do poziomu 4500 pkt." (źródło Puls Biznesu 17.02.2017)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~wredny

nie tak z marszu ale kierunek i poziom właściwie określony

! Odpowiedz
7 7 ~zmiana

Rynki doznają szoku jak w Holandii wygra Pan Geert Wilders a we Francji Dama Marine Le Pen która szanuje i podziwiam ! Jeszcze większym szokiem będzie wyjście obu tych Państw z Eurokołchozu a Niemcy będą musieli wrócić do Deutsch Mark bo sami będą się rozliczać w Euro z tak znienawidzianym Panem Trumpem.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl