Tym będą żyły rynki: Francja i cała reszta

W ostatnim tygodniu kwietnia nastroje na rynkach będą w dużej mierze podyktowane nastrojami panującymi wśród francuskich wyborców. Nie bez znaczenia będą także dane makroekonomiczne, wyniki spółek i komunikaty banków centralnych. Koniec tygodnia ponownie zdominować może wielka polityka po obu stronach Atlantyku.

To, w jakich nastrojach inwestorzy rozpoczną nadchodzący tydzień w ogromnej mierze zależy od wyniku pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Wybory we Francji - podstawowe pytania i odpowiedzi oraz analizie Zacięty wyścig o francuski tron. Dla rynku nie będzie zwycięzcy.

Poniedziałek, 24 kwietnia

Poniedziałek poskąpi nam danych makroekonomicznych, przez co będzie można się skupić na analizie wyników francuskich wyborów. Jedynie o 10.00 warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Ifo, który obrazujące nastroje panujące wśród niemieckich menadżerów.

Wyniki: Bioton, Bumech, Alcoa

Wtorek, 25 kwietnia

Wtorkowe kalendarium wypełniają dane z USA. Otrzymamy porcję informacji z rynku nieruchomości w postaci indeksów cen domów S&P/Case-Shiller (15.00), indeksu FHFA (15.00) oraz raportu o sprzedaży nowych domów (16.00). Do tego zestawu dojdą jeszcze indeks Fed z Richmond (16.00) i zmiana zapasów paliw (22.40).

Wyniki: Inpost, Millennium, Monnari, Caterpillar, Coca-Cola, DuPont, McDonald’s

Środa, 26 kwietnia

W środę globalnie najważniejsze będą dane o inflacji w Australii (03.30) i stopach procentowych w Turcji (13.00). Lokalnie na pierwszy plan wybije się biuletyn statystyczny GUS-u (10.00), w którym znajdziemy m.in. informację o stopie bezrobocia.

Wyniki: BZ WBK, Lotos, Orange Polska, Santander, PepsiCo, Boeing, Twitter

Czwartek, 27 kwietnia

Czwartek zdominowany zostanie przez banki centralne, które decydować będą o poziomie stóp i innych aspektach polityki monetarnej. Na pierwszy ogień pójdzie Bank Japonii (decyzja nad ranem czasu polskiego, konferencja prasowa o 08.30), następny będzie szwedzki Riksbank (09.30), aż wreszcie po południu wszystkie oczy zwrócone będą na Europejski Bank Centralny (13.45, konferencja o 14.30).

Jak na złość tego dnia danych makroekonomicznych akurat nie zabraknie. W Europie do potencjalnie najciekawszych należą nastroje niemieckich konsumentów (08.00), stopa bezrobocia i szacunek inflacji w Hiszpanii (09.00) oraz Niemczech (14.00) oraz koniunktura gospodarcza w strefie euro (11.00). Za oceanem z kolei inwestorzy będą skupiać się na zamówieniach na dobra trwałe (14.30), bilansie obrotów towarowych (14.30) i wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (14.30).

Wyniki: mBank, Orlen, Budimex, GPW, Kruk, Alphabet (Google), Amazon, Ford, Intel, Microsoft

Piątek, 28 kwietnia

Gorący makroekonomiczny piątek zaczniemy od paczki danych z Japonii. O 01.30 poznamy dane o stopie bezrobocia, inflacji CPI, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kolejnymi ważnymi przystankami będą momenty publikacji wstępnych danych o wzroście PKB w pierwszym kwartale. Informacje tego typu napływać będą kolejno z Francji (07.30), Hiszpanii (09.00), Wielkiej Brytanii (10.30) i Stanów Zjednoczonych (14.30). Ponadto czekają na nas także dane o inflacji we Francji (08.45) i Włoszech (11.00) oraz podaży pieniądza i dynamice kredytu w strefie euro (10.00).

Na sam koniec tygodnia wrócić mogą obawy o „zamknięcie rządu” w USA, ponieważ kolejną kluczową datą jest właśnie 28 kwietnia. W Europie z kolei najważniejsze będą sobotnie ustalenia przywódców 27 państw, którzy na nadzwyczajnym szczycie pracować będą nad wspólnym stanowiskiem w sprawie wytycznych dla negocjacji ws. Brexitu.

Wyniki: CCC, Grupa Azoty, Handlowy, Petrolinvest, ExxonMobil, GM, Starbucks

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ruter

Rico lecz sie na nogi

! Odpowiedz
7 5 ~Log

isla.miści i ukra.incy to jedna mentalność, przy czymc i drudzy gorsi

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 11 ~RICO

Ostatnia szansa wyrwania się ze szpon unijnego fanatyzmu,ze zdegenerowanego systemu finansowego i zwyrodniałej polityki prowadzonej przez niemieckiego hegemona zwanego makrelą !Francjo to od Was zależy czy będziemy wolni o tych brukselskich degeneratów rządzących Europą !

! Odpowiedz
4 7 ~jacek

Szanse są nikłe, ale trzymam kciuki.

! Odpowiedz
2 2 ~Rocco

O czym ty do mnie rozmawiasz żałosny prawiczku?

Pojedź na zachód i zobacz jaka tam jest kultura pracy, innowacyjność, mechanizacja i infrastruktura. Potem wróć i opowiadaj jakie to kiedyś były zakłady przemysłowe w Polsce, jak to cały świat się ustawiał w kolejce do naszych produktów :))))). W sumie nadal to mamy w górnictwie.

A kwestię uchodźców tacy niemcy to mogą w miesiąc załatwić jakby chcieli, francuzi mają gorzej, ale też dadzą radę. Jak nie wiadomo o co chodzi... to chodzi o pieniądze banków i funduszy udupione w krajach południa EU.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl