REKLAMA

Tym będą żyły rynki: Chwila P(KB)rawdy

2016-02-19 13:50
publikacja
2016-02-19 13:50
fot. Andrzej Bogacz /

Przyszły tydzień na rynkach finansowych upłynie pod znakiem zalewu danych makroekonomicznych, spośród których najważniejsze będą te o PKB. Pod koniec tygodnia największe tuzy światowych finansów spotkają się w Szanghaju.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

22 lutego, poniedziałek

W poniedziałek rozpocznie się kolejny w tym roku przegląd wstępnych odczytów indeksów PMI, w ramach którego poznamy indeksy obrazujące nastroje w sektorach przemysłu i usług największych gospodarek świata. Dane będą spływać z Japonii (03.00), Francji (09.00), Niemiec (09.30), strefy euro (10.00) oraz USA (15.45).

W Barcelonie rozpocznie się Mobile World Congress. Największa impreza branży telekomunikacyjnej potrwa do 25 lutego.

O 16.30 David Cameron przedstawi brytyjskiemu parlamentowi ustalenia, które zapadły na szczycie UE w Brukseli.

23 lutego, wtorek

Dzień zaczniemy od mocnego uderzenia w postaci finalnych danych o PKB Niemiec w czwartym kwartale ubiegłego roku (10.00). Wstępny odczyt pokazał wzrost o 0,3% w ujęciu kwartalnym. Zza naszej zachodniej granicy nadejdzie także odczyt indeksu instytutu Ifo (10.00).

Także o godz. 10.00 GUS poda stopę bezrobocia w styczniu tego roku. Wcześniejszy komunikat Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazywał, że stopa bezrobocia wzrosła z 9,8% do 10,3%.

O 11.00 gubernator Banku Anglii Mark Carney wystąpi przed parlamentem i zaprezentuje założenia brytyjskiej polityki monetarnej. Z kolei o 12.15 we Frankfurcie przemawiał będzie prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan, który poruszy temat polityki monetarnej państw sąsiadujących ze strefą euro.

Po południu czekają nas decyzje ws. stóp procentowych dwóch banków centralnych z krajów rozwijających się – mowa o Turcji (13.00) oraz Węgrzech (14.00). Rynkowy konsensus w obu przypadkach zakłada brak zmiany stóp. O 15.00 z kolei poznamy dane o dynamice PKB Meksyku.

Popołudnie należeć będzie do USA, skąd napłyną: indeks cen domów S&P/Case-Shiller (15.00), dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (16.00), indeks Conference Board (16.00), indeks Fed z Richmond (16.00) oraz dane o zmianie zapasów paliw (22.40).

W Dubaju rozpocznie się Światowe Forum Kobiet. Udział zapowiedziały m.in. prezes MFW Christine Lagarde, prezydent Chile Michelle Bachelet czy królowa Jordanii Rania.

24 lutego, środa

W nocy i nad ranem z Dalekiego Wschodu napłyną odczyty PKB Singapuru (01.00) i Hongkongu (04.00) w czwartym kwartale 2015 r.

O 09.30 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia decyzyjnego Riksbanku, na którym zapadła decyzja o obniżeniu stop procentowych jeszcze głębiej poniżej zera. Z kolei o 12.00 Bundesbank opublikuje raport roczny za 2015 r.

Po południu ponownie uwaga skupi się na USA. Tym razem stanie się tak za sprawą danych o wnioskach o kredyt hipoteczny (13.00), indeksowi PMI dla sektora usług (15.45), sprzedaży nowych domów (16.00) oraz tygodniowej zmiany zapasów paliw (16.30).

25 lutego, czwartek

Czwartek będzie pod względem danych makroekonomiczny gorętszy niż trzy poprzednie dni razem wzięte. Rozpoczniemy znów od Niemiec, gdzie o 08.00 pojawią się dane o inflacji konsumenckiej oraz nastrojach konsumentów.

Na polskiej giełdzie w centrum uwagi znajdą się spółki publikujące wyniki, a także NWZA w PKO BP w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej i statucie.

Następnie przyjdzie czas na finalne odczyty PKB Hiszpanii (09.00) oraz Wielkiej Brytanii (10.30). Publikacje te przedzieli raport EBC dotyczący podaży pieniądza i dynamiki kredytu (10.00).

O 11.00 poznamy finalne dane Eurostatu na temat inflacji HICP w strefie euro. Dane te mogą okazać się kluczowe w kontekście marcowej decyzji EBC.

Tego dnia z USA nadejdą dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (14.30), zamówieniach na dobra trwałe (14.30) oraz cenach nieruchomości wg indeksu FHFA (15.00).

Wyniki: mBank, Eurocash, CCC, GPW, Netia

26 lutego, piątek

Ostatni dzień roboczy tygodnia otworzą dane o inflacji w Japonii (00.30), którą póki co bezskutecznie stara się wywołać tamtejszy bank centralny.

W Europie dzień otworzy finalny odczyt francuskiego PKB (08.45). Poznamy także odczyty inflacji we Francji (08.45), Hiszpanii (09.00) oraz Niemczech (14.00, dane za luty).

Najważniejszy moment w przyszłotygodniowym kalendarzu makroekonomicznym nastąpi pod sam jego koniec. O 14.30 poznamy zrewidowane dane o PKB Stanów Zjednoczonych. Wstępny odczyt pokazał wzrost o 0,7%.

26 lutego to sądny dzień dla Wenezueli. Kraj ten ma do tego terminu spłacić 1,5 mld dolarów zadłużenia zagranicznego.

Politycznym wydarzeniem dnia będą wybory parlamentarne w Irlandii. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 22.00.

Z kolei wydarzeniem tygodnia nazwać można rozpoczęcie spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G20, którzy przyjadą na roboczy szczyt do Szanghaju. Rozmowy potrwają do 27 lutego, a wśród możliwych tematów na pierwszym miejscu wymienia się sytuację na rynkach finansowych oraz ujemne stopy procentowe.

Wyniki: Kernel, CI Games

Ratingi: Austria (Moody’s), Bośnia i Hercegowina (Moody’s), Niemcy (Moody’s), Grecja (Moody’s), Luksemburg (Moody’s), Turcja (Fitch)


Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Gbp
Gość na banknocie niewyraźną ma mine, chyba słabe wyniki :)
~ed
Mam nadzieje. Ze wyniki będą tragiczne. Wtedy akcje baaaardzo spadna☺
~niepelnosprawny_org
wszyscy razem, moze tak i inne wskazniki cala ziemia poda razem :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~inwestor_z_nad_wisł
ale chłopie spamujesz. pod każdym artykułem link to twojego bloga.
skoro tak świetnie idzie ci to inwestowanie za oceanem to po co tak uporczywie naganiasz jeleni na ten twój kurs?

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki