Tym będą żyły rynki: Chiny znów pod lupą

2015-09-04 12:45
publikacja
2015-09-04 12:45
fot. Alvinge / YAY Foto

W pierwszym pełnym tygodniu września rynki finansowe ponownie obserwować będą sytuację w Chinach. Atmosferę wyczekiwania na decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych (17 września) wypełnią inne raporty makroekonomiczne oraz wystąpienia polityków.

Poniedziałek, 7 września

O 08.00 poznamy dane o produkcji przemysłowej Niemiec w lipcu. O 10.30 na rynek trafi wrześniowy odczyt indeksu indeks Sentix, obrazujący nastroje panujące wśród europejskich inwestorów.

Giełda w Szanghaju wznowi działalność po tym, jak w czwartek i piątek była zamknięta w związku z obchodami 70. Rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zamknięte będą natomiast amerykańskie giełdy – w poniedziałek w USA obchodzone jest Święto Pracy.

Wtorek, 8 września                

We wtorek nad ranem poznamy bowiem dane o chińskim handlu zagranicznym. Ich poprzedni odczyt poskutkował trzęsieniem ziemi na rynkach finansowych - eksport z Państwa Środka spadł w lipcu o 8,3% r/r, co zdaniem części komentatorów było jednym z pretekstów dla przystąpienia przez Ludowy Bank Chin do osłabiania waluty.

Z Dalekiego Wschodu nadejdą też finalne dane o produkcie krajowym Japonii w drugim kwartale. Pierwszy odczyt pokazał spadek o 1,6%, jednak warto pamiętać, że w Kraju Kwitnącej Wiśni zdarzają się solidne rewizje w górę.

Dane o handlu zagranicznym przedstawi też inny potentat eksportowy – Niemcy (08.00). Ponadto o 10.00 niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble zaprezentuje w Bundestagu projekt budżetu na przyszły rok.

Środa, 9 września

O 09.00 przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosi przed Parlamentem Europejskim swoje pierwsze Przemówienie o Stanie Unii. O tej samej porze Angela Merkel przemawiać będzie w Bundestagu.

O 10.30 z Wielkiej Brytanii nadejdą dane o wymianie handlowej i produkcji przemysłowej w lipcu.

O 16.00 Bank Kanady podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Rynkowy konsensus zakłada brak zmian, mimo oficjalnie odnotowanego wejścia kanadyjskiej gospodarki w recesję. O 23.00 z kolei o stopach zadecyduje centralny bank Nowej Zelandii – tu rynek obstawia już cięcie z 3% do 2,75%.

Według medialnych zapowiedzi, w środę wieczorem czasu polskiego na dorocznej konferencji w San Francisco Apple przedstawi nowy model iPhone’a. Nowe urządzenie ma być podobne do obecnego modelu iPhone’a 6 oraz zostać wyposażone w lepszą kamerę i procesor. Dodatkowo Apple zaprezentować ma nowe urządzenie Apple TV.

Czwartek, 10 września

Środa również zacznie się od istotnych danych z Chin. O 03.30 poznamy dynamikę inflacji CPI i PPI w sierpniu. Następne dane z Dalekiego Wschodu nadejdą z Japonii (zamówienia na sprzęt i maszyny; 01.50) oraz Australii (sytuacja na rynku pracy; 03.30).

W Europie dzień otworzą odczyty dynamiki produkcji przemysłowej we Francji (08.45) i Hiszpanii (09.00). Również o 09.00 poznamy dynamikę PKB Turcji w drugim kwartale.

O 13.00 Bank Anglii podejmie decyzję ws. stóp procentowych (najpewniej bez zmian). Jak co czwartek, w USA pojawią się dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30), którym towarzyszyć będą informacje o zapasach hurtowników (16.00) oraz tygodniowej zmianie zapasów paliw (17.00).

Piątek, 11 września

O 08.00 poznamy dane dotyczące inflacji w Niemczech, a o 09.00 analogiczne dane nadejdą z Hiszpanii. Dane o produkcji przemysłowej nadejdą natomiast z Włoch (10.00). Po południu czasu polskiego decyzję ws. stóp procentowych podejmie Centralny Bank Rosji.

W USA tego dnia opublikowane zostaną dane o inflacji PPI (14.30), indeks Uniwersytetu Michigan (16.00) oraz budżet federalny za sierpień (20.00).

W Singapurze odbędą się wybory parlamentarne.

Ratingi: Polska (Moody’s), Grecja (S&P), Belgia (DBRS), Finlandia (DBRS), Irlandia (DBRS I Moody’s).


Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~batavus
chiny i deflacja pogrążą gospodarke swiatową w RECESJI. To jest część planu elity majaca na celu obrone systemu monetarnego opartego o DOLARA.
http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/08/Rosja-na-Dnie-Chiny-nad-Przepascia-Kryzys-i.html

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki