REKLAMA
WAŻNE

Tym będą żyły rynki: Chiny, wyniki i plan dla Polski

2016-02-12 13:52
publikacja
2016-02-12 13:52
YAY Foto

Luty to najkrótszy – nawet w swojej najdłuższej, przestępnej wersji - miesiąc roku, jednak z pewnością w 2016 r. daleko będzie mu do miana najnudniejszego. Proszę zapiąć pasy, bo przed nami następna fala wydarzeń, które mogą zatrząść rynkami.

W poprzedniej zapowiedzi tygodnia czekaliśmy na Janet Yellen i Mateusza Morawieckiego, w obecnym czekać będziemy już tylko na wiceministra. Przewodnicząca Rezerwy Federalnej spełniła oczekiwania, minister rozwoju nie, więc gwóźdź programu w postaci wielkiego planu gospodarczego dla Polski, przechodzi na następny tydzień.

Poniedziałek, 15 lutego

Tydzień zaczniemy od mocnego chińskiego uderzenia. Przede wszystkim inwestorzy z Państwa Środka wrócą na rynek po tygodniowej przerwie noworocznej. Uwzględniając ostatnie zawirowania na światowych rynkach – pod nieobecność Chińczyków giełda w sąsiedzkiej Japonii runęła o 11% – przebieg poniedziałkowej sesji w Szanghaju i Shenzhen może być dosyć burzliwy.

Dodatkowo z Chin napłyną ważne dane o handlu zagranicznym, a niewykluczone, że także i raport o podaży pieniądza i nowych kredytach.

To nie koniec dalekowschodnich emocji. O 00.50 poznamy wstępny odczyt dynamiki PKB w Japonii w czwartym kwartale 2015 r. Analitycy spodziewają się spadku o 0,3% k/k i 1,2% r/r wobec 0,3% k/k i 1% w trzecim kwartale, kiedy to po rewizjach statystycy „odwołali” recesję. O 05.30 natomiast poznamy grudniowe wyniki japońskiej produkcji przemysłowej.

W Europie tego dnia dzień zapowiada się spokojniej, przynajmniej pod względem makroekonomicznym, bo na giełdach nadal może trwać jazda bez trzymanki. O 11.00 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym UE w grudniu. Z kolei o 14.00 poznamy polski bilans płatniczy.

Sytuację na rynkach może podgrzać Mario Draghi, który o 15.00 będzie przemawiał w Parlamencie Europejskim. O tej samej porze polskie ministerstwo finansów poda dane o wykonaniu budżetu w styczniu.

W USA w poniedziałek obchodzony jest Dzień Prezydenta (Urodziny Waszyngtona). Tego dnia rynki akcji i obligacji pozostają zamknięte.

Wyniki: Orange Polska

Wtorek, 16 lutego

O 09.00 poznamy dane o wzroście gospodarczym Czech. Prognozy mówią o rocznej dynamice rzędu 4,7%, co byłoby jednym z najlepszych wyników w Europie. Godzinę później danymi o PKB – zapewne wyraźnie gorszymi od czeskich – pochwali się Norwegia.

O 10.30 poznamy dane o inflacji CPI i PPI w Wielkiej Brytanii, które – za sprawą teoretycznego wpływu na perspektywę podwyższania stóp procentowych przez Bank Anglii – wpłynąć mogą na kurs funta. Pół godziny później z Niemiec nadejdzie lutowy odczyt indeksu ZEW, obrazujący nastroje inwestorów o sytuacji gospodarczej w największej gospodarce strefy euro.

O 12.00 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów. Jednym z projektów, nad którym pochylą się ministrowie, będzie projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Wnioskodawca Mateusz Morawiecki zapewne przedstawi szczegóły swojej propozycji.

O 14.00 poznamy styczniowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Grudniowe dane o płacach – za sprawą wypłacanych pensji – wskazały najwyższą wartość w historii.

Po południu poznamy odczyty amerykańskich indeksów NY Empire State (14.30) oraz NAHB (16.00), a także informacje o napływie kapitałów do USA.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie obecność Davida Camerona w Parlamencie Europejskim, gdzie za zamkniętymi drzwiami będzie starał się on przekonać europosłów do poparcia postulatów związanych ze zmianą warunków, na jakich Wielka Brytania uczestniczy w Unii Europejskiej.

Debiut: Na rynku NewConnect zadebiutuje spółka windykacyjna Indos.

Wyniki: PGE, Monnari, Anglo American

Środa, 17 lutego

We wtorkowy poranek będziemy mogli zapoznać się z danymi z brytyjskiego rynku pracy (10.30). Według rynkowego konsensusu trzymiesięczna średnia stopa bezrobocia ma spaść do 5%, co byłoby najlepszym wynikiem od blisko 11 lat.

O 14.00 GUS poda dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Analitycy prognozują wzrost w ujęciu rocznym o odpowiednio 3,6% oraz 2,9% wobec 6,7% i 4,9% w grudniu.

W popołudniowej paczce danych z USA znajdziemy: liczbę pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów (14.30), inflację PPI (14.30) oraz produkcję przemysłową (15.15), która prawdopodobnie wzrośnie (0,3%) po raz pierwszy od pięciu miesięcy.

Danie główne nadejdzie o 20.00, kiedy poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. W komunikacie inwestorzy szukać będą wskazówek co do tego, czy i kiedy Fed ponownie podniesie stopy procentowe.

Wyniki: Barrick Gold, Nvidia, Deutsche Boerse, Credit Agricole

Czwartek, 18 lutego

O 00.50 z Japonii nadejdą istotne dane o handlu zagranicznym w styczniu. 40 minut później w Australii opublikowane zostaną budzące ostatnio podejrzenia dane z rynku pracy. Z kolei o 02.30 statystycy chińscy poinformują o inflacji CPI i PPI.

O 12.00 prezes banku centralnego Norwegii wygłosi doroczne przemówienie. O 13.30 EBC opublikuje sprawozdanie ze styczniowego posiedzenia decyzyjnego Rady Prezesów. Pół godziny później NBP zaprezentuje zapis dyskusji na lutowym posiedzeniu RPP.

Wydarzeniem politycznym drugiej połowy tygodnia będzie rozpoczęcie w Brukseli dwudniowego szczytu, na którym przywódcy państw członkowskich rozmawiać będą przede wszystkim o kwestiach Brexitu oraz kryzysu imigracyjnego. Początek szczytu o 17.00 w czwartek, zakończenie w piątek o 19.00.

Wyniki: Asseco SSE, Sfinks, Orbis, Wal-Mart, Nestle, Vivendi

Piątek, 19 lutego

W przeciwieństwie do poprzedniego “superpiątku z PKB”, koniec przyszłego tygodnia pod względem makroekonomicznym prezentuje się spokojnie. Rozpoczniemy od danych o inflacji producenckiej w Niemczech (08.00), następnie czekają nas wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (10.30), aż wreszcie o 14.30 poznamy dane o inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych.

Piątek to także czas, gdy na światło dzienne wychodzą raporty agencji ratingowych. Tym razem wyjątkowo aktywna będzie agencja Moody’s.

Wyniki: LPP

Ratingi: Austria (Moody’s), Niemcy (Moody’s), Grecja (Moody’s), Luksemburg (Moody’s), Malta (Fitch)


Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~pokonajrynekpl
Wydaje się, że Chiny mogą próbować dalszego korekcyjnego wzrostu, ale poczekamy i zobaczymy.
~lll
Chiny na minusie mogą jeszcze bardziej zbić ropę...

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki