REKLAMA

Tylko wytyczne, a nie przepisy dla łupków

2014-01-14 04:43
publikacja
2014-01-14 04:43

Komisja Europejska nie proponuje nowych przepisów dotyczących wydobycia gazu łupkowego, a jedynie wytyczne. To dobra informacja dla Polski, która wiąże z łupkami nadzieje. Jednak - jak dowiedziało się Polskie Radio - nie wszystkie zapisy w rekomendacjach Brukseli podobają się Warszawa i będzie chciała je jeszcze zmienić. Oficjalne ogłoszenie dokumentu przez Komisję odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Polska od dawna argumentowała w Brukseli, że niepotrzebne są unijne przepisy dotyczące gazu łupkowego, że te obecne normy środowiskowe wystarczą, także przepisy krajowe dobrze regulują tę kwestię. Warszawa obawiała się że jakiekolwiek nowe pomysły Komisji znacznie utrudnią i uniemożliwią wydobycie gazu. Dlatego decyzja Brukseli o zaproponowaniu jedynie wytycznych została przyjęta z zadowoleniem przez polskich europosłów.

"To jest bardzo rozsądne. Komisja proponuje najlepsze standardy i pozostawia krajom członkowskim całą sferę wydobycia" - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem europoseł Bogusław Sonik. "Fakt, że Komisja nie proponuje zmian środowiskowych w rygorach środowiskowych, tylko proponuje dobre praktyki i swoje rekomendacje w zakresie stosowania prawa, to jest dobra wiadomość, ponieważ mamy w UE najwyższe standardy" - dodał europoseł Konrad Szymański.

Jednak z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że nie wszystkie zapisy podobają się Polsce. Chodzi o zdaniem mówiące, że za 18 miesięcy Komisji ma wrócić do tematu. Polska do przyszłego tygodnia będzie zabiegać o wykreślenie tego zapisu, by nie zostawiać otwartej furtki.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A.Geber&B.Płomecka/Strasburg&Bruksela dabr

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki