Tylko rolnicy będą mogli kupować grunty rolne

Ministerstwo Rolnictwa chce w przyszłym roku wprowadzić ograniczenia w obrocie ziemią - czytamy w "Życiu Warszawy". Dziennik podkreśla, że to ostatni moment dla mieszkańców miast na zakup gruntów.

Wiceminister Henryk Kowalczyk przyznał w rozmowie z "Życiem Warszawy" wprost: ziemia rolna nie będzie dla mieszczuchów. Wyjasnił, że resort chce ukrócić spekulacje ziemią.

Gazeta pisze, ze ministerstwo nie zamierza wpisać do ustawy warunków, po których spełnieniu mieszkańcy miast mogliby nabyć ziemię rolną, na przykłąd po ukończeniu kursów rolniczych. "Aby kupić ziemię, trzeba będzie być zameldowanym na wsi od trzech, a może pięciu lat. Próg ten jest jeszcze do dyskusji" - dodał Kowalczyk. Obecnie wystarczy zameldować się na dwa, trzy dni, by zostać rolnikiem.

Według dziennika w ustawie znajdzie się też zapis, który wprost ma przeciwdziałać spekulowaniu ziemią. "Grunty rolne są wykupywane nie do celów rolniczych, ale po to, by po zmianie przeznaczenia odsprzedać je po znacznie wyższych cenach" - uzasadnia Kowalczyk w rozmowie z "Życiem Warszawy". Dodaje, że jeśli w ciągu pięciu lat od nabycia ziemi z zasobów Skarbu Państwa nabywca zmieni status gruntu i go odsprzeda, to - według proponowanych regulacji - będzie musiał zwrócić różnicę między ceną kupna a zbycia nieruchomości.

Więcej - w "Życiu Warszawy".

Życie Warszawy/jędras
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil