Tylko dwa miesiące na decyzję, gdzie mają trafić pieniądze z OFE

Uczestnicy OFE muszą w terminie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. zadecydować, czy pieniądze gromadzone na Otwartych Funduszach Emerytalnych zostaną przekazane na ZUS, czy na IKE. Zdaniem ekspertów dwa miesiące to zbyt krótki czas na tak ważne rozstrzygnięcie, szczególnie że wiele osób planuje wówczas urlopy.

(fot. rsooll / Shutterstock)
Zgodnie z art. 33 ust. 1 rządowego projektu ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE), (druk sejmowy nr 114), pieniądze zgromadzone w OFE mają z automatu trafiać na IKE. Przekazanie oszczędności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie wymagało złożenia w OFE specjalnej deklaracji.

Prawo.pl zapytało Kancelarię Premiera i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej o to, dlaczego deklaracje o przeniesieniu środków do ZUS mają być składane właśnie w terminie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. Otrzymało odpowiedź od MFiPR, że wszystkie terminy w rządowym projekcie ustawy zostały dostosowane do zaktualizowanego terminu wejścia w życie tej regulacji, czyli 1 czerwca 2020 roku.

Osoby, które zdecydują się na IKE lub spóźnią się z wnioskami o przeniesienie środków z OFE do ZUS, muszą się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty przekształceniowej.

„Projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE przewiduje zastosowanie tzw. opcji opt-out, zgodnie z którą, jeżeli członek OFE nie złoży deklaracji przeniesienia środków do ZUS, jego środki zostaną przekazane na rachunek IKE” - mówi adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w kancelarii Czublun Trębicki. „To z kolei oznacza poniesienie przez obywateli kosztów tzw. opłaty przekształceniowej w wysokości wartości 15 proc. środków zgromadzonych na rachunku OFE” - wyjaśnia.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 tryby

Od czasu, kiedy pseudoopozycja wybrana przez Kiszczaka podpisała w Magdalence układ, Polska i Polacy są okradani przez wszystkie kolejne rządy magdalenkowe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil