Tylko Węgry przed Polską w rankingu euroPKB

W III kwartale tylko Węgry odnotowały wyższy roczny wzrost PKB niż Polska – wynika z danych Eurostatu. Trzeba wziąć jednak poprawkę na fakt, że wciąż brakuje statystyk dla ośmiu krajów Unii Europejskiej.

(fot. KACPER PEMPEL / Forum)

Biorąc pod uwagę dane wyrównane sezonowo w III kw. 2019 roku dynamika produktu krajowego brutto Polski wyniosła 4,0% - poinformował dziś rano Główny Urząd Statystyczny (dane niewyrównane sezonowo pokazały wzrost o 3,9% rdr - przyp. red.). Godzinę później statystyki dla krajów UE opublikował Eurostat. I z tych danych wynika, że tylko Węgry osiągnęły wyższą dynamikę PKB niż Polska, rosnąc o 4,8% rdr.

Ale już w ujęciu kwartał do kwartału poprzedniego to polska gospodarka wyprzedziła węgierską, rosnąc o 1,3% kdk wobec 1,1% kdk u naszych bratanków. Nie zmienia to faktu, że wyniki dla obu krajów były słabsze niż w poprzednich kwartałach, co wpisuje się w trend globalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

(Eurostat.)

Podium rankingu euroPKB zamknęła Bułgaria ze wzrostem o 3,7% rdr. Czwartą lokatę okupowała Litwa (3,6%) przed Rumunią, gdzie roczne tempo wzrostu PKB wyhamowało do 3,2% względem 4,2% kwartał wcześniej. Szóste miejsce przypadło Cyprowi (3,0%). Warto dodać, że ani jedna unijna gospodarka się nie skurczyła – zarówno w ujęciu rok do roku jak i względem kwartału poprzedniego.

Przy czym wciąż brakuje odczytów dla ośmiu krajów UE: Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii i Szwecji. Patrząc na dane historyczne szanse wskoczenia na podium euroPKB mają Malta, Luksemburg i Estonia. Pomijamy w tym zestawieniu Irlandię, w przypadku której statystyki PKB są podbijane przez transakcje optymalizujące obciążenia podatkowe wielkich międzynarodowych koncernów.

Pełną listą wyników PKB za III kwartał powinniśmy poznać dopiero 5 grudnia, gdy Eurostat przedstawi pierwszy „regularny” szacunek tych statystyk.

Wyniki dla całej Unii Europejskiej były zbieżne ze wstępnymi szacunkami opublikowanymi dwa tygodnie temu. Dynamika PKB w UE wyniosła 0,3% kdk i 1,2% rdr. W strefie euro było to 0,2% kdk i 1,2% rdr.

W stagnacji lub na granicy recesji znalazły się największe gospodarki unijne. Niemcom znów ledwo udało się uniknąć tzw. technicznej recesji. PKB Włoch czwarty kwartał z rzędu urósł o śladowe 0,1% kdk. Gospodarka Francji rosła w tempie 0,3% kdk i 1,3% rdr. Równie powolną ekspansję (0,3% kdk i 1,0% rdr) odnotowano w Wielkiej Brytanii. Na tym tle wciąż nieźle trzymała się Hiszpania (0,4% kdk i 2,0% rdr) oraz Holandia (0,4% kdk i 1,7% rdr).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 and00

I to są dane a nie wskaźnik humorów kierownictwa (PMI)

! Odpowiedz
49 5 marxs

czym sie chwalicie tym wasze PKB? tym najdurniejszym wskaźnikiem a świecie?

! Odpowiedz
95 18 drabio

Bo Orban ma większą władzę i tupet aniżeli PIS w kręceniu lodów przy gospodarce i statystykach nie ma też oporów tańczyć z diabłem w świetle księżyca (Putin). Ponadto Węgrzy od Orbana się uzależnili jak od narkotyku który daje ten "high" dumę i poczucie wyższości nad bogatszym zachodem "doganiamy ich" mówią - Niemców, Włochów i Bóg wie kogo jeszcze doganiamy, nawet jeżeli brakuje na to czy na tamto a emeryt nie wykupuje leków... A zachod dba o swoje instytucje, prawo czy wartość pieniądza i śmieje się nam w twarz. Pycha kroczy przed upadkiem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 jangcy

Ale kto jest pyszny? Bo wydaje mi się jednak że ten twoj "zachód". Ludzie dbają wyłącznie o to żeby się nie narobić specjalnie plus o te swoje pomnikowe instytucje, prawo czy wartość pieniądza. Imperium Brytyjskie też taki kiedyś było i dzisiaj niewiele poza wspomnieniem historyków z tego zostało.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil