Tylko 600 000 Polaków wynajmuje legalnie

Wraz z początkiem roku akademickiego wzrosły dochody osób wynajmujących pokoje oraz mieszkania. Duża część takich właścicieli nieruchomości nadal nie płaci podatku dochodowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacja jest o wiele lepsza niż 10 lat-15 lat temu. Wprowadzenie jednolitej i relatywnie niskiej stawki ryczałtu od przychodów z wynajmu, skutkowało gwałtownym wzrostem liczby „ryczałtowców”. Mimo opisywanych zmian, podatkowa szara strefa nadal jest ogromna. Dlatego fiskus powinien myśleć nad nowymi rozwiązaniami. Kwestia opodatkowania najmu nabiera szczególnego znaczenia w kontekście zapowiadanej reformy podatku PIT.

(fot. Wojciech Wojcik / FORUM)

Obniżony podatek zachęcił wynajmujących Polaków do legalności …

Ciekawe informacje o osobach rozliczających czynsze można znaleźć w rocznych zestawieniach Ministerstwa Finansów. Wspomniany resort podaje m.in. łączną kwotę przychodów objętych ryczałtowym podatkiem (stawka: 8,50%) oraz dochodów z najmu rozliczanych według skali podatkowej. Te dane dobrze pokazują zmiany w popularności dwóch wariantów opodatkowania prywatnego najmu (ryczałt/skala podatkowa). Na poniższym wykresie nietrudno zauważyć, że popularność ryczałtu ewidencjonowanego gwałtownie rośnie od 2010 r. Właśnie wtedy została zlikwidowana wyższa stawka ryczałtu (20%), stosowana dla przychodów z najmu powyżej 4000 euro/rok.

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że wzrost popularności ryczałtu tylko w niewielkim stopniu był związany z przepływem dotychczasowych podatników. Obniżony i prosty podatek zachęcił wielu wynajmujących Polaków do ujawnienia korzyści dotyczących prywatnego najmu. To wszystko odbyło się z korzyścią dla fiskusa. Wystarczy wspomnieć, że w 2011 r. przychód z najmu objętego ryczałtem (będący podstawą opodatkowania) wynosił 4,96 mld zł. W 2015 r. analogiczny wynik był już wyższy o 68%. Bardzo duża zmiana dotyczyła również wartości zebranego podatku ryczałtowego (2011 r. - 0,42 mld zł, 2015 r. - 0,70 mld zł). 

(Rynek Pierwotny)

Informacje z poniższej tabeli potwierdzają, że uproszczenie i obniżenie podatku ryczałtowego, zakończyło się sporym sukcesem. Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, w 2015 r. prawie 460 000 Polaków wykazywało najem opodatkowany ryczałtem. Sześć lat wcześniej, ta grupa „ryczałtowców” była mniejsza o niemal 268 000. Co ważne wzrost popularności ryczałtu, przez ostatnie lata nie odbił się negatywnie na liczbie osób rozliczających najem według zasad ogólnych. Liczba takich podatników od 2013 roku do 2015 roku, spadła tylko o 5 tysięcy (2013 r. - 147 000, 2015 r. - 142 000).

Na podstawie danych Ministerstwa Finansów można również wywnioskować, że przez sześć lat (2009 r. - 2015 r.), był widoczny spory wzrost średnich przychodów osoby rozliczającej najem w ramach ryczałtu. Przeciętna suma opodatkowanych czynszów, obecnie wynosi około 18 000 zł rocznie (1500 zł miesięcznie). To nadal jest dość skromny wynik. Trzeba bowiem pamiętać, że „ryczałtowcy” w ramach rozliczeń podatkowych, nie uwzględniają kosztów najmu.   

(Rynek Pierwotny)

Nieopodatkowany najem to wciąż ogromne pole działania dla fiskusa

Pomimo sukcesów fiskusa w opodatkowywaniu najmu, szara strefa wśród wynajmujących nadal pozostaje ogromna. Grupa ponad 600 000 Polaków legalnie rozliczających najem wydaje się mniej pokaźna, jeśli uświadomimy sobie, że w całym kraju jest wynajmowanych lub dzierżawionych znacznie więcej nieruchomości – dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl. Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wynajmowane lokum zasiedlało około 640 000 gospodarstw domowych. Do grupy wynajmowanych nieruchomości, oprócz domów i lokali, trzeba wliczyć między innymi garaże oraz miejsca parkingowe. Co ważne, dane Ministerstwa Finansów uwzględniają również podatników zgłaszających podnajem, dzierżawę i poddzierżawę jakichkolwiek nieruchomości. 

Osoby wynajmujące lokale mogą się czuć zaniepokojone zapowiadanymi zmianami w podatku dochodowym (PIT). Przedstawiciele rządu przekazują sprzeczne komunikaty o reformie planowanej na 2018 rok, a dalsza sytuacja właścicieli nieruchomości nadal pozostaje niejasna. Podatnicy rozliczający się z fiskusem w ramach ryczałtu mogą mieć obawy, że zniknie preferencyjna forma opodatkowania. W takiej sytuacji część osób wynajmujących lokal zapewne wróciłaby do podatkowej szarej strefy. To byłby problem dla fiskusa, który nie może sobie pozwolić na drobiazgowe kontrolowanie właścicieli prywatnych mieszkań. Z punktu widzenia organów podatkowych priorytetowym obszarem pozostają rozliczenia dotyczące VAT-u.     

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~abc

A jak wprowadzą tzw. "jednolity 40%" to liczba wynajmujących płacących podatki wzrośnie, czy spadnie?

! Odpowiedz
0 0 ~aaa

Ryczałt nie wlicza się do dochodów. To osobny podatek

! Odpowiedz
0 3 ~obserwator

Ja sam się boje czy legalnie robię codziennie kupę! Może trzeba to zgłosić do urzędu skarbowego aby dostać jakiś atest czy co, nie chce byc przestempcom w socjalistycznym raju....

! Odpowiedz
2 3 ~tyi

Fiskus to niech sie weźmie za korepetycje, tu ma pole do wykazania sie.

! Odpowiedz
0 1 ~Wyna

5procent to jest gorna granica jaka moze obowiazywac przy wynajmie mysle ze przychod do budzetu by nagle wzrosl

! Odpowiedz
0 17 ~Piotr

Wystarczy by maksymalnie uproscic sposob rozliczania sie z dochodu z wynajmu tak by raz w roku osoba nawet z podstawowym wykształceniem poswiecila 5 minut na rozliczenie sie z fiskusem i gwarantuje ze ilosc wynajmujacych legalnie znacznie wzrosnie. Dodatkowo wprowadzic prawo ze najemca moze mieszkac w wynajmowanym mieszkaniu jak w hotelu tzn na tyle na ile ma oplacone a jak nie to paszoł won .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~Horus

NIEnżarte NIEroby ,ile by NIEdostali wiecznie mało. Dlaczego nie 2-3 % tylko 8,50 ???. Niech się społeczeństwo bogaci i inwestuje w remonty -lepszy standard. A tak pracujemy na całą rzeszę Nierobów zasiadających w instytucjach ucisku społecznego ,którzy za 1600 zł. / mc NIEpracują !!!.

! Odpowiedz
9 1 ~psychiatra

Droga Redakcjo - niejaki ABSMAK poniżej nawołuje publicznie do mordowania polskich urzędników.
Wobec powyższego macie obowiązek zawiadomić o tym prokuraturę,

! Odpowiedz
2 21 ~ABSMAK

"problem dla fiskusa, który nie może sobie pozwolić na drobiazgowe kontrolowanie właścicieli "
Problem? Niech wiec zdechna. Fuskus tom nie jest jakieś teoretyczny byt. To konkretni polskojezyczni ludzie tworzący i egzekwujący przepisy. Tabuny tego aspolecznego bydła powinny byc utylizowane

Zdaniem Polaków urzędnik jest bezmyślną, kafkowską personą, wyspecjalizowaną w utrudnianiu ludziom życia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~ania

A co Ty zrobiłeś dla polskiego społeczeństwa ... poza stukaniem w klawiaturę, pewnie u mamy ?

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl