REKLAMA

Tyle gotówki firma Buffetta jeszcze nie miała. Więcej niż w polskim budżecie

Michał Kubicki2023-11-06 11:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-06 11:30

Opublikowane w sobotę wyniki Berkshire Hathaway, kontrolowanej przez Warrena Buffetta spółki inwestycyjnej pokazały, że na jej rachunkach po trzecim kwartale znajdowała się rekordowa ilość pieniędzy. Po przeliczeniu było ich więcej niż zaplanowane roczne dochody budżetu Polski w 2023 r.

Tyle gotówki firma Buffetta jeszcze nie miała. Więcej niż w polskim budżecie
Tyle gotówki firma Buffetta jeszcze nie miała. Więcej niż w polskim budżecie
fot. Kevin Lamarque / / FORUM

Jak wynika z raportu kwartalnego Berkshire Hathaway (BH), w okresie od lipca do końca września przychody spółki sięgnęły 93,2 mld dolarów i były wyższe o 21 proc. rdr. Firma jednak zanotowała stratę netto w wysokości 12,8 mld dol. Oznacza to, że strata rok do roku się powiększyła, bo w 2022 r. wyniosła ona 2,8 mld dol.

Strata jest wynikiem zmian wartości portfela inwestycyjnego. Zasady rachunkowości wymagają, aby w księgach uwzględnić wartość inwestycji Berkshire Hathaway, które na koniec kwartału wyniosły 341,1 miliarda dolarów. Po II kwartale spółka podała, że jej portfel akcji był wart 353 miliardy dolarów.

Są to jednak w większości niezrealizowane straty. Tylko wartość akcji Apple’a spadła w raportowanym okresie o blisko 12 proc. Jak zwykle Berkshire Hathaway poprosił inwestorów, aby spojrzeli na zysk operacyjny, czyli ten bez uwzględnienia wycen posiadanych papierów. Tutaj spółka Warrena Buffetta wykazała 10,8 miliarda dol. na plusie, co oznacza wzrost o 41 proc. z 7,65 mld dol. rok wcześniej.

Raport ujawnił, że Berkshire Hathaway zgromadził rekordową ilość gotówki i jej ekwiwalentów. Na koniec kwartału Buffett miał do dyspozycji w spółce 157,2 miliardy dolarów, w porównaniu z 147,4 miliardami dolarów na koniec drugiego kwartału. To największa pozycja gotówkowa spółki w historii. W przeliczaniu na złote po kursie z końca września to ponad 688,5 mld zł. Tegoroczne dochody Polski w budżecie państwa, zaplanowana są na 601,4 mld zł.

Buffett wykorzystał rosnącą rentowność obligacji, skupując krótkoterminowe obligacje skarbowe. Na koniec trzeciego kwartału konglomerat posiadał tego typu inwestycje o wartości 126,4 miliardów dolarów w porównaniu do około 93 miliardów dolarów na koniec ubiegłego roku. Firma ograniczyła także skup akcji własnych, na który przeznaczyła tylko 1,1 mld dol. w III kwartale i 7 mld od początku roku, zwłaszcza dzięki odkupom z I kwartału kiedy przeznaczyła na to 4,4 mld dol.

Poza tym na poziom gotówki wpływa niska aktywność inwestycyjna Berkshire Hathaway i brak znaczących przejęć i nowych zakupów. W poprzednim kwartale firma Buffetta sprzedała akcje warte o 5,3 mld dol. więcej niż wartość papierów, które kupiła. Szczegółowy raport zmian w portfelu inwestycyjnym „wyroczni z Omaha” zostanie pokazany w przyszłym tygodniu przy okazji złożenia do SEC formularza 13f.

Chartmaker

Akcje Berkshire klasy A zwyżkowały w tym roku o 13,76 proc. do 534 132 dol. za sztukę. Papiery klasy B zyskały z kolei w tym czasie 13,52 proc. i są wyceniane na 351,81 dol. W ciągu ostatnich pięciu lat obie klasy zdrożały o ok. 65 proc. Berkshire Hathaway z siedzibą w Omaha w Nebrasce jest właścicielem dziesiątek firm z różnych branż, jak kolej, ubezpieczenia, bankowość, energetyka czy przemysł. Warren Buffett prowadzi firmę od 1965 roku.

MKu

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
iluminata_4
Wystarczy tam ryżego volksdeutscha puścić to po roku z 157 mld $ wolnej gotówki nagle zrobi się 7 mld $.
ajwajszalom
Ja tylko przypomnę, że nic nie przynosimy na ten świat i nic z niego nie wyniesiemy. Szczególnie tym, co zalewają ziemię betonem i budują sobie mauzoleum na kilka lat przed śmiercią.
bha
To nie bieda nas gnębi, lecz chęć bogacenia.
monuz
Koalicja Obywatelska złożyła obietnice generujące koszt 120,3 mld zł, Trzecia Droga - 126,4 mld zł, a Nowa Lewica - 216,9 mld zł. Rekord zadłużenia PiS pobiją już na pierwszym posiedzeniu sejmu.
grzegorzkubik
Prawie 500 dodatkowych mld. Obietnice dla naiwnych.
zoomek
To pokazuje jak się z niczego kreuje tą jak to poetycko nazywacie gotówkę.
Gdzie on tą GOTÓWKĘ trzyma? Na kontenerowcu? Masowcu? Na pryzmie?
vacarius
Ja nie muszę mieć jego milionów aby się śmiać z was Polaków. Jak nie faszysci to komuna a potem wasi właśni katolcy maryjni. Wam odbierali możliwość zarabiania kasy. A trza było wyjechać do USA jak Zydzi z europy gdy w 1933 dostali Hitlerowskie ultimatum. Bo najpierw takie było macie miesiąć na opuszczenie niemiec. Einstein wyjechał.Ja nie muszę mieć jego milionów aby się śmiać z was Polaków. Jak nie faszysci to komuna a potem wasi właśni katolcy maryjni. Wam odbierali możliwość zarabiania kasy. A trza było wyjechać do USA jak Zydzi z europy gdy w 1933 dostali Hitlerowskie ultimatum. Bo najpierw takie było macie miesiąć na opuszczenie niemiec. Einstein wyjechał. Soros nie zdążył. A Buffet już od pokolen był w USA a nie w głupiej Europie.
vacarius
Ale to nie znaczy ze teraz też trzeba do USA wyjechać. Jeśli tam wygra wybory Trump to ja wolę jechać do chin. Też dyktatura ale przynajmniej nie taka religijna.
zoomek odpowiada vacarius
Religijny Trump?
A wyznanie prawdziwe to jakie?
https://www.bitchute.com/video/l7wRXSjyzsos/
https://www.bitchute.com/video/rHfaMdnEHxcS/
marok odpowiada vacarius
Masz zryty beret.
W Polsce jak rządzą poganie to nic im się nie opłaca i wszystko wyprzedają, a jak rządzą bogobojni, to niemal wszystko się opłaca robić i jeszcze dokupują majątku.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki