REKLAMA

Tygodniowy postój indeksów. Energia z węgla brunatnego napędza kurs PGE i ZEPAK-u

2022-06-03 16:58
publikacja
2022-06-03 16:58
Tygodniowy postój indeksów. Energia z węgla brunatnego napędza kurs PGE i ZEPAK-u
Tygodniowy postój indeksów. Energia z węgla brunatnego napędza kurs PGE i ZEPAK-u
/ Materiały dla mediów

Ostatnia sesja tygodnia miała odwrotny przebieg niż ta z dnia poprzedniego. Główne indeksy spadły pod wpływem reakcji amerykańskich rynków na oficjalne dane z rynku pracy. Bilans tygodnia nie przyniósł większych zmian.

Na rynkach akcji od rana widoczna była kontynuacja dobrych nastrojów przeniesionych z dnia poprzedniego oraz z udanej sesji na Wall Street, zwłaszcza dla spółek technologicznych. To efekt rozgrywania scenariusza słabszych danych z rynku pracy, które jednak nie zostały potwierdzone przez oficjalny rządowy raport NFP, opublikowany o godz. 14.30.

Tym samym sesja na GPW przybrała scenariusz odwrotny do wczorajszej. Po wzrostowym otwarciu i próbie przełamania oporu 1850 pkt. na WIG20 indeks blue chipów tym razem spotkał się z kontrą podaży, która po publikacji danych z USA i spadających w ich kontekście benchmarków w Nowym Jorku sprowadziła go na poziomy okolic dziennych i tygodniowych minimów.

Na koniec dnia WIG20 zanotował spadek o 0,75 proc., a WIG był niżej o 0,65 proc. Spadły notowania mWIG40 o 0,72 proc., z kolei sWIG80 zniżkował o 0,05 proc. Całość ruchów na indeksach trzeba rozpatrywać w kontekście niskich obrotów, które na szerokim rynku wyniosły tylko 715 mln zł, z czego 594 mln dotyczyło dużych spółek.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia WIG20 był 0,51 proc. nad kreską, WIG zyskał 0,21 proc. mWIG40 spadł o 0,71 proc., a sWIG80 był wyżej o 0,83 proc.

Sektorowo najlepiej zachowały się indeksy spółek paliowych (2,25 proc.) i energetycznych (3,05 proc.). Poza nimi wzrosły jeszcze tylko budownictwo i chemia. Wśród pozostałych spadających średnich najwięcej oddały branże mediów (-4,61 proc.) i leków (-3,49 proc.).

W WIG20 liderem wzrostów był kurs Lotosu (7 proc.), a liderem obrotu PKN Orlen rosnący o 1,61 proc., przy 89 mln zł. Lotos pod względem obrotów był drugi z 72,6 mln zł. Po czwartkowej sesji spółki poinformowały, że uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie majątku grupy Lotos do PKN Orlen. W zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen.

Wyraźnie rosły akcje PGE (5,07 proc.), a ich kurs przekroczył poziom 10 zł za akcję i był notowany w okolicach rocznych maksimów. To efekt poprawiającego się otoczenia biznesowego dla wytwórców energii z węgla brunatnego (w przypadku PGE to elektrownie Turów i Bełchatów).

„Niska dostępność francuskich elektrowni jądrowych i obawy o dostępność węgla i gazu przyczyniają się do rekordowych cen energii w Europie i poprawę spreadów. Marża na wytwarzaniu z węgla brunatnego dla krajowych producentów przekroczyła rekordowe 700 PLN/MWh, co oznacza wzrost o 350 proc. YTD” - napisali w porannym komentarzu analitycy z DM BDM.

Korzystał na tym również kurs ZEPAK-u (4,14 proc.), kierując się w stronę wrześniowych szczytów. Jak przypomnieli analitycy z DM BDM, spółka w I kw. 2022 r. realizowała marżę na wytwarzaniu z węgla brunatnego na poziomie 275 PLN/MWh.

Drugą z rzędu sesję wyraźnie wzrosły akcje Dino (2,55 proc.), a ich kurs pokonał lokalne maksimum z maja i wzniósł się na poziom 314,10 zł za walor. Stawkę rosnących spółek uzupełniły notowania PGNiG (0,74 proc.) i Santandera (0,31 proc.).

Zniżkowały akcje pozostałych spółek bankowych, a cały sektor oddał 2,1 proc. Najwięcej spadły akcje Pekao (-4,3 proc.). O 2,3 proc. niżej notowany był kurs PKO BP, o 1,8 proc. mBanku.

Większe spadki dotknęły także Allegro (-3,72 proc.) oraz Orange (-3,46 proc.) i Cyfrowy Polsat (-2,92 proc.). W kontekście Orange pojawiła się rekomendacja Haitong Banku z ceną docelową 7,30 zł, obniżoną z 8 zł. Kurs na koniec  wyniósł 6,11 zł.  

Nowe minima w trendzie spadkowym osiągnął kurs CD Projektu (-3,46 proc.). Cena 104,20 zł jest najniższą płaconą za akcję od marca 2018 r. Przełamanie bariery 100 zł, spójnej z ostatnią rekomendacją DM BOŚ, jest coraz bliżej. 

Na szerokim rynku wyróżnił się kurs Pure Biologics (15,38 proc.), po tym jak spółka ogłosiła nową umowę z zagranicznym partnerem. Na historyczne maksima wspiął się również kurs Votum (10,12 proc.), a spółka podała, że rozszerza działalność o sprawy kredytów złotówkowych.

Na NewConnect kolejną sesję mocno rosły akcje producenta gier Atomic Jelly (40,08 proc.). Spółka wydała w czwartek bezpłatny prolog gry „Truck Mechanic: Dangerous Paths”, który zbiera pozytywne recenzje na platformie Steam.

Bankier.pl

MKu

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
podatnik-
Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, etc, kiedy zobaczę w wolnych mediach(TVN24) wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w kajdankach za nie rozliczenie się Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, etc, kiedy zobaczę w wolnych mediach(TVN24) wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w kajdankach za nie rozliczenie się z Akcjonariuszami Elektrimu?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki