REKLAMA

"Tygodnik Powszechny" opuszcza siedzibę przy Wiślanej 12

2021-04-28 13:03
publikacja
2021-04-28 13:03
"Tygodnik Powszechny" opuszcza siedzibę przy Wiślanej 12
"Tygodnik Powszechny" opuszcza siedzibę przy Wiślanej 12
fot. Wojciech Matusik / / FORUM

Gabinet redaktora naczelnego na Wiślnej 12, w którym pracowali Jerzy Turowicz i ksiądz Adam Boniecki, już pusty. Przenosimy się, ale ducha Wiślnej zabieramy z nami! – w ten sposób redakcja "Tygodnika Powszechnego" poinformowała w środę o wyprowadzce ze swojej historycznej siedziby, w której funkcjonowała 76 lat.

Nowy adres – zarówno dla redakcji jak i dla Fundacji Tygodnika Powszechnego - to ul. Dworska 1c.

"Formalnie do 30 kwietnia jesteśmy najemcami pomieszczeń przy ul. Wiślnej 12, ale myślę, że protokół zdawczo-odbiorczy będziemy sporządzać z przedstawicielem administracji kurii w piątek" - powiedział PAP prezes zarządu spółki "Tygodnik Powszechny" Jacek Ślusarczyk.

Archiwa i część księgozbioru "Tygodnika" zostały przewiezione do nowej siedziby. Część książek została przekazana do biblioteki aresztu śledczego przy ul. Montelupich, a meble i wyposażenie dawnej redakcji szkołom, które były tym zainteresowane.

"Biurko, przy którym siedzieli Jerzy Turowicz, a potem ks. Adam Boniecki zabraliśmy ze sobą. Zostało ono właśnie poddane renowacji. Zachowana została też słynna czarna tablica, na której rozrysowywano makietę +Tygodnika+ w latach 60. 70. i 80." – mówił Ślusarczyk.

Dawnej redakcyjnej siedzibie i ludziom, którzy tworzyli ducha tego miejsca poświęcone jest specjalne wydanie "Tygodnik Powszechny Historia - Wiślna 12", dostępne w kioskach od piątku.

W związku z pandemią koronawirusa redakcja od kilkunastu miesięcy pracuje zdalnie. Nowa siedziba przy ul. Dworskiej 1c jest większa od poprzedniej. Oprócz recepcji, sekretariatu spółki i Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz przestrzeni redakcyjnej, znajdują się tam m.in. profesjonalne studio do nagrywania podcastów i sala konferencyjna. "Komfort pracy będzie niepomiernie większy niż na Wiślnej, choć naszą historię zabieramy za sobą" – mówił Ślusarczyk. "Zapewne z końcem czerwca znacznie zwiększy się grono osób, które przejdą podwójne szczepienia i te osoby jako pierwsze będą pracować stacjonarnie. Wszyscy są stęsknieni, wszyscy bardzo chcą, robimy wszystko, by minimalizować ryzyko" – podkreślił prezes zarządu spółki "Tygodnik Powszechny".

Na początku roku archidiecezja krakowska wypowiedziała umowę najmu pomieszczeń "TP" przy ul. Wiślnej 12. Sprawa wypowiedzenia najmu spotkała się z wieloma komentarzami internautów, m.in.: "Zdjęcie listka figowego", "Ten adres i tak pozostanie Wasz!", "Nowa siedziba, nowa energia! TP to ludzie, a nie adresy – choćby najbardziej historyczne", "Mam subskrypcję. Jak będzie trzeba, kupię jeszcze jedną", "Wspieram myślą, prenumeratą i czym jeszcze będzie potrzeba". Choć pojawiły się także komentarze nieprzychylne redakcji.

"Tygodnik Powszechny" jest pismem katolickim o tematyce społeczno-kulturalnej. Ukazuje się od 1945 r. Pismo założył kard. Adam Stefan Sapieha. Gazeta kieruje się zasadą dialogu, chce łączyć zasady wiary z wartościami liberalizmu. Za liberalizm jest krytykowana jest przez niektóre środowiska, w tym kościelne.

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
szacun dla "Tygodnika Powszechnego". I ich dosiegaja restrykcje kagancowe. Ale zdaje sie ze narod to obchodzi mniej niz majtki Paris Hilton.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki