Tydzień na rynkach: „czarny piątek” i szwajcarska niedziela

2014-11-21 14:50
publikacja
2014-11-21 14:50
fot. Thinkstock / Thinkstock

To będzie ważny tydzień dla franka szwajcarskiego oraz złota, ponieważ w niedzielę 30 listopada, Szwajcarzy będą decydować o powiązaniu tych instrumentów. Na rynki spłynie też lawina danych makroekonomicznych, które mogą zachwiać obowiązującymi trendami.

(Thinkstock)

Ostatni tydzień listopada kończymy z amerykańskimi indeksami bijącymi historyczne maksima, złotem blisko 4-letniego minimum, niemal rekordowymi notowaniami obligacji Włoch, Hiszpanii i Francji oraz kursem EUR/USD w pobliżu 2-letniego dna. Drożejące akcje i obligacje oraz taniejące surowce były wyznacznikiem ostatnich pięciu miesięcy.

Poniedziałek, 24 listopada to dzień wolny w Japonii. To także jedyny dzień nadchodzącego tygodnia z względnie pustym kalendarium makroekonomicznym. Pojawi się tylko jedna publikacja – za to dość ciężkiego kalibru. Będzie to listopadowy odczyt indeksu IFO. Analitycy przewidują jego dalszy spadek: ze 103,2 do 103 punktów, co byłoby wynikiem najniższym od 2 lat i potwierdzało nadchodzącą dekoniunkturę w największej gospodarce Europy.  

Wtorek, 25 listopada rozpoczniemy od wystąpienia szefa Banku Japonii. Haruhito Kuroda będzie przemawiał w sytuacji, gdy jen osiągnął najniższą od 7 lat wartość względem dolara. Następnie rozpoczniemy serię rewizji wyników  PKB za trzeci kwartał.  Dane takie we wtorek przedstawią Niemcy i USA, w środę Wielka Brytania, a w czwartek Szwajcaria i Hiszpania.W Polsce i we Włoszech poznamy wyniki październikowej sprzedaży detalicznej, a GUS opublikuje dane o stopie bezrobocia. Bank Węgier najprawdopodobniej pozostawi główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 2,1%. Po południu pojawią się dane z amerykańskiego rynku nieruchomości: indeks cen domów S&P/Case-Shiller oraz indeks cen FHFA.

Inwestorzy z GPW będą mogli ostatni dzień handlować prawami poboru Lotosu, a gracze z Wall Street po sesji zapoznają się z wynikami koncernu Hewlett-Packard. W USA będzie to 54. uruchomienia pierwszego reaktora atomowego.

Środa, 26 listopada przywita inwestorów lawiną publikacji makroekonomicznych. Do najważniejszych publikacji tego dnia będą należeć dane z USA: zamówienia na dobra trwałego użytku, dochody i wydatki Amerykanów, Chicago PMI oraz sprzedaż nowych domów.

Na GPW wyniki za trzeci kwartał opublikuje ukraiński Kernel, który tradycyjnie przedstawi kwartalne sprawozdanie jako ostatnia spółka z WIG20.

Czwartek, 27 listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia i nie będą handlować akcjami ani obligacjami. Za to inwestorzy z Europy znów zobaczą „koszmar Draghiego”, czyli dane o podaży kredytu i pieniądza M3 w strefie euro. Sam Mario Draghi będzie się mógł do nich ustosunkować już 150 minut później, gdyż na 12:30 zaplanowane ma wystąpienie publiczne.

Piątek, 28 listopada będzie pracowitym dniem dla polskich ekonomistów, którzy dostaną z Głównego Urzędu Statystycznego pierwszą rewizję danych o PKB. Statystyki te być może pozwolą wyjaśnić wielką niespodziankę, jaką była publikacja wstępnych szacunków określających dynamikę polskiej gospodarki na 3,3% wobec oczekiwanych 2,8%. GUS poda, jaki wkład w ten wynik miały poszczególne komponenty: konsumpcja, inwestycje, zapasy i handel zagraniczny.

Oprócz tego czeka nas wysyp danych z Japonii (inflacja, bezrobocie, wydatki gospodarstw domowych, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna) oraz jeszcze bardziej obfita paczka raportów makro z Europy. W tej drugiej grupie na uwagę zasługuje zwłaszcza wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro.  Amerykanie obchodzą „czarny piątek”, czyli dzień rozpoczęcia bożonarodzeniowych promocji w sieciach handlowych. Z tej okazji akcjami handlować będą tylko do 19:00 czasu polskiego.

Niedziela, 30 listopada to crème de la crème dla zwolenników demokracji bezpośredniej, walutowych spekulantów i fanów złota. Tego dnia obędzie się najważniejsze tegoroczne głosowanie w Europie i wcale nie chodzi tu o drugą turę wyborów samorządowych w Polsce. Głosować będą Szwajcarzy, którzy odpowiedzą na pytanie, czy chcą, aby Szwajcarski Bank Narodowy utrzymywał w złocie 20% rezerw walutowych. Od wyników szwajcarskiego referendum zależeć będzie przyszłość franka w ciągu najbliższych miesięcy, a może nawet lat. Na szwajcarskie „tak” dla złota czekają także amatorzy królewskiego metalu, którzy liczą na wzrost cen żółtego metalu wyrażonych w papierowych walutach.

Krzysztof  Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~myslocy
gdy wasze spoleczentwo bedzie popietalo pis i jego numer jeden z najwiekszych oszustow w polsce jego natwisko jest rydzyk zawsze bedziecie mieli zle i huliganow ktorzy nasyla pis na stadiony i demonstracje to pis
~ZNAWCA
Z TEGO CO PISZESZ TO SWIADCZY ZE NIE MYSLISZ ! CHYBA ZE PALA OSKALPOWANA !
~handlarz
Frank może dojść do wysokich poziomów, bo polska waluta jest cały czas niszczona przez rząd. Poza tym Szwajcarzy mają łeb na karku – chcą powiązać swoją walutę ze złotem. Jak to się skończy dla Polski możecie przeczytać tutaj: http://independenttrader.pl/287,frank_po_3_czy_5_zl.html
~Klamka667
Co za czasy... nawet spłacając grzecznie raty jesteśmy uzależnieni od decyzji innych... mogą nam zwiększyć ratę albo wypowiedzieć umowę kredytową.
~xx
Wedlug Krzysztofu Kolanu w tym roku w ostatnim tygodniu listopada sroda i czartek beda w jednym dniu. Reszta sie po prostu nie zna i juz...
~Ass
Dałbym głowę, że w ten piątek będzie 28 listopada... ale na pewno w tak poważnym artykule nie może być błędu.
~Dżejms
Dane makroekonomiczne - prawdziwe? Co mi po lawinie informacji jak połowa to kłamstwo? I zgaduj które dokładnie.
~Andrzej
Mysle, ze to nie ma znaczenia. I tak beda kolejne QE i dymanie sie nawzajem. Zamiast wywalic darmozjadow a tym co naprawde pracuja dac wladze i pieniadza.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki