REKLAMA

Twórca ChatGPT zwolniony. Sam Altman odchodzi z OpenAI, a w raz z nim trzech polskich badaczy

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-11-18 11:38, akt.2023-11-18 16:52redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-18 11:38
aktualizacja
2023-11-18 16:52

OpenAI pożegnało się z Samem Altmanem, dyrektorem generalnym firmy i twórcą aplikacji ChatGPT, która szturmem podbiła internet w ostatnich miesiącach.  "Nie był szczery w komunikacji" - zarzuca mu zarząd.

Twórca ChatGPT zwolniony. Sam Altman odchodzi z OpenAI, a w raz z nim trzech polskich badaczy
Twórca ChatGPT zwolniony. Sam Altman odchodzi z OpenAI, a w raz z nim trzech polskich badaczy
fot. ELIZABETH FRANTZ / /  Reuters / Forum

Firma zwolniła Altmana podczas spotkania na Google Meets - wtedy też został poinformowany, że przyczyną zwolnienia jest fakt, iż nie był "konsekwentnie szczery w komunikacji z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków". "Zarząd nie ma już zaufania co do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI" - dodano w oświadczeniu opublikowanych krótko po tym.

Obowiązki dyrektora generalnego tymczasowo będzie pełnić Mira Murati, dyrektorka ds. technologii OpenAI.

Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Obie firmy zapowiedziały kontynuowanie współpracy.

"Czas pracy w OpenAI był dla mnie swoista przemianą. Uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi. Wkrótce będę miał więcej do powiedzenia na temat tego, co dalej" - napisał Altman na Twitterze.

Po decyzji firmy ws. Altmana drugi jej założyciel, Greg Brockman, zdecydował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu, ale pozostanie w firmie, podlegając nowej dyrektor generalnej.

Altman był jedną z czołowych postaci branży AI i zwolennikiem stworzenia "bezpiecznej" tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub go przewyższającego.

Altman często nawoływał do wprowadzenia regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, argumentując, że poza jej niewątpliwymi plusami niesie ona jednak sporo zagrożeń i może być niewłaściwie wykorzystywana.

Biznesmen jednocześnie otwarcie mówił o katastrofalnych ryzykach dla ludzkości z tym związanym. Jeszcze w czwartek Altman występował na konferencji podczas szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) w San Francisco, mówiąc o konieczności stworzenia silnej sztucznej inteligencji jako odpowiedzi na kryzysy trapiące świat.

Jak przekazał we wpisie na portalu X Brockman, który założył z nim OpenAI - początkowo jako organizację non-profit - zostali oni wraz z Altmanem w piątek poinformowani o swoim zwolnieniu przez Ilyę Sutskevera, głównego naukowca firmy, który również współzakładał OpenAI. Według The Verge, między Sutskeverem i Altmanem od dawna dochodziło do tarć m.in. w związku z polityką firmy dotyczącą bezpieczeństwa AI.

ChatGPT wystartował 30 listopada 2022 r., ale jest częścią szerszego zestawu technologii opracowanych przez OpenAI, który ma bliskie powiązania z Microsoftem. Od tego czasu zyskał miliony użytkowników z wieloma używającymi go do spraw związanych z pracą, takich jak pisanie e-maili, zagadnienia badawcze itp.

Media: Trzech polskich badaczy odeszło z OpenAI po zwolnieniu szefa firmy

Trzech polskich badaczy sztucznej inteligencji, prof. Aleksander Mądry, Jakub Pachocki i Szymon Sidor odeszło z firmy OpenAI, twórcy modelu ChatGPT - podał portal The Information. Stało się to kilka godzin po tym, gdy firma zwolniła w piątek swojego szefa Sama Altmana.

Cała trójka pełniła ważne role w OpenAI, dotychczasowego lidera rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Pachocki był dyrektorem ds. badań, Mądry jest profesorem Massachussetts Institute of Technology, który dołączył do firmy kilka miesięcy wcześniej jako szef specjalnie powołanego zespołu zajmującego się oceną ryzyka i prognoz dotyczących ryzyka silnych systemów AI. Sidor był badaczem od lat związanym z firmą. Cała trójka pochodzi z Polski. Prof. Mądry jak dotąd nie odpowiedział na pytania PAP o sprawę.

Mądry jest jednym z czołowych badaczy AI w USA, a w marcu - jeszcze jako profesor MIT - występował w Kongresie podczas wysłuchania na temat ryzyk związanych z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji. Mówił potem w wywiadzie dla PAP, że choć scenariusze "buntu maszyn" jak z filmów sci-fi nie są jego zdaniem bliskie realizacji, to AI w radykalny sposób zmieni świat. Przekonywał jednocześnie do konieczności państwowych regulacji, ostrzegał przed brakiem transparentności firm rozwijających AI oraz "wyścigiem zbrojeń" i dominacją głównych koncernów technologicznych bez względu na kwestie etyczne.

"Pesymistyczny scenariusz jest taki, że nic nie zostanie zrobione: że będzie tak, jak z mediami społecznościowymi, których zadaniem jest maksymalizacja zysku bez względów na szersze efekty. To byłby taki Dziki Zachód. Dlatego ja muszę być optymistą, bo jeśli nic się nie zdarzy, to będzie bardzo źle" - mówił profesor.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Od lat blisko tematyki finansowej. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
pstrzezek
pstrzezek2023-11-18 14:57
Sztuczna Inteligencja już zaczęła zwalczać swoich twórców ? ;)
pippin
Wlasnie go prosza zeby wrocil.
infinityhost
Mniej ludzi przejdzie przez wypalnie zawodowe dzięki AI. Co i tak mało kto zrozumie, że pociąg przejechał parę centymetrów mu od głowy.
tomek323
Wszystkich powinniśmy spróbować sprowadzić do Polski by powstało u nas centrum AI, podstawy są;
może nawet za wszelką cenę….
shk7421
Nie bądź śmieszny, zmarnować takie talenty sprowadzając ich do polski...
incitatus
Sam po prostu zapytał chatu: co myślisz o wysiłkach podejmowanych na rzecz wyeliminowania zagrożenia związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji?

Odpowiedź chatu: zwalniam cię
bha
Nie ma ludzi nie zastąpionych. Kto myśli inaczej to ..........
set79
To że Ciebie da się zastąpić w momencie gdy Twój szef o tym pomyśli
to nie znaczy że w opisanym przypadku jest podobnie!!!
jezykminimalny
Karpińskiego czy Baniaka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki