REKLAMA

Twitter usunął tysiące kont powiązanych z rządami

2020-04-02 15:28
publikacja
2020-04-02 15:28

Zarząd sieci społecznościowej Twitter usunął w czwartek tysiące fałszywych kont powiązanych z rządami Egiptu, Hondurasu, Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Serbii. Konta były używane do rozpowszechniania narracji promowanej przez te rządy.

/ fot. Sattalat phukkum / Shutterstock

Jak poinformowała spółka, usunięte konta łamały regulamin serwisu i stanowiły skoordynowaną próbę podważenia publicznej dyskusji.

Najwięcej z usuniętych kont - 8,5 tys. - to sieć botów i trolli powiązanych z rządzącą w Serbii partią SNS i jej liderem prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Wykreowana na zlecenie SNS sieć miała promować narracje serbskich władz i chwalić prezydenta.

Skasowano też ponad 5,3 tys. kont związanych z władzami Arabii Saudyjskiej. Ich celem było wychwalanie działań państwa oraz krytyka geopolitycznych rywali monarchii - Kataru i Turcji.

Podobny cel - wzmacnianie krytyki działań Iranu, Kataru i Turcji - miała sieć ponad 2,5 tys. fałszywych użytkowników kierowana przez egipskie władze.

Twitter skasował też ponad 3 tys. fałszywych kont kierowanych przez rządzących w Hondurasie oraz sieć 795 indonezyjskich botów agitujących przeciwko ruchowi separatystów z Papui Zachodniej.

Nie jest to pierwsza masowa akcja Twittera skierowana przeciwko rządowym trollom i botom. W ubiegłym roku usunięto ponad 200 tys. fałszywych kont działających na zlecenie m.in. władz Chin, Arabii Saudyjskiej i Egiptu. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki