REKLAMA

Tusk: umiemy bronić polskich interesów ws. łupków

2014-01-22 13:12
publikacja
2014-01-22 13:12

Polska potrafi chronić swoje interesy w Parlamencie Europejskim. Zdaniem premiera Donalda Tuska, o tym świadczy pakiet klimatyczno - energetyczny, który zawiera pomyślne dla naszego kraju rekomendacje w sprawie gazu łupkowego. Dokument ma przedstawić dziś Komisja Europejska. Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że Polska współpracowała w tej sprawie z innymi krajami UE - państwami Grupy Wyszehradzkiej, Estonią, Rumunią. Dzięki temu w pakiecie nei ma regulacji, które szczególnie utrudniłyby wydobycie łupków - dodał premier.

Komisja zapowiada, że za 18 miesięcy sprawdzi skuteczność rekomendacji i nie wyklucza nowych przepisów. Polsce ten zapis nie podobał się i zabiegała o jego usunięcie, bezskutecznie. "Zapowiedź rewizji to ukłon w stronę ekologów, którzy narzekają na bierną postawę Brukseli - dodał ekspert.

Jeśli chodzi o redukcję emisji dwutlenku węgla, to jeszcze nie wiadomo czy będzie to 35 procent, czy też 40 procent do 2030 roku, bo są różnice zdań wśród komisarzy. Tylko ograniczenie emisji ma być prawnie wiążące, a podział na poszczególne kraje zostanie ustalony później, podczas negocjacji. Natomiast cel dotyczące udziału energii ze źródeł odnawialnych ma być określony dla całej Unii, państwa członkowskie będą miały swobodę w tej sprawie.

IAR/dw/pbp

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki