REKLAMA

Tusk: przy wyborze między ZUS a OFE, zostałbym w ZUS

2014-04-01 15:18
publikacja
2014-04-01 15:18

Decydując się na wybór między ZUS a OFE, zostałbym w ZUS - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Zastrzegł jednak, że nie jest pewien, czy w jego wieku taki wybór w ogóle wchodzi w rachubę.

"Muszę sprawdzić, czy ja w ogóle jestem z tego rocznika, który dokonuje takiego wyboru" - powiedział premier na konferencji po posiedzeniu rządu. "Ale i tak zostałbym przy ZUS, więc nie jestem tu w jakimś szczególnym przymusie" - dodał.

Zaznaczył, że wybór między OFE a ZUS nie będzie miał znaczącej różnicy dla wysokości przyszłej emerytury. "O wiele ważniejsze, czy emerytura jest stabilnie i bezpiecznie wypłacana" - powiedział Tusk. "Kiedy mówię, że ZUS jest bezpieczniejszy dla emeryta, to mówię dlatego, że ZUS jest też bezpieczniejszy dla finansów publicznych. To znaczy, że państwo będzie tym bezpieczniej wypłacało emerytury, im bezpieczniejsze są finanse publiczne" - dodał.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz mówił we wtorek w TVP Info, że już podjął decyzję i wybrał oszczędzanie na emeryturę tylko w ZUS.

Wyboru nie muszą dokonywać te osoby, którym zostało dziesięć lub mniej lat do emerytury. Wówczas środki zgromadzone w OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie.

Od wtorku ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Osoba, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS (nie wymaga to składania żadnych oświadczeń), będzie miała przekazywane 12,22 proc. jej wynagrodzenia na konto w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek. Wówczas 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE. (PAP)

her/ kfk/ pad/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~profesor Robert
Panie magistrze TUSK - obywatele nie wybaczą panu i Rostowskiemu tego demontażu systemu emerytalnego i kradzieży...Wobec kryzysu demograficznego oraz masowej ucieczki młodych Polaków do krajów gdzie mają lepsze perspektywy niż tu na tej zielonej wyspie...szykują się dla większości głodowe emerytury albo nie będzie ich wogóle...
~jola
ja chyba tez tak zrobie i bede regularnie inwestowac i oszczedzac, mam nadzieje ze ktorys z pomyslow z poradnika inwestowania mi sie sprawdzi zarobie
~fdas
aby znów przejść do ofe należy iść do najbliższego oddziału zus i wypisać deklarację właściwą którą otrzymamy od urzędnika. resztę wykona za nas zus i ofe.
ludzie, do boju, nie dać się okraść kolejny raz!!!
~czarek2
Też się wahałem, ale Tusk mnie przekonał. Zostaje w OFE. Tuska łatwo jest rozszyfrować, bo w przeciwieństwie do innych polityków, którzy umiejętnie mieszają prawdę w kłamstwem, on jest uczciwy w swoim postępowaniu - zawsze kłamie.
~Rudolf
ZUS to maszynka do ograbiania milionów ludzi przez grupę pasożytów.
~J_23
Akurat dla takiego Tuska czy innego ustawionego i osadzonego facia ZUS czy OFE może nie istnieć. Oni są ustawieni ale jeszcze mają czelność brać z ZUS lub innych źródeł.
~MAŁY KAZIO odpowiada ~J_23
Zus to komunistyczny pomiot , monopolista , bankrut i największy złodziej w Polsce. ;-):-)
~kryptoreklama
A może tak kara dla pana premiera - szkoda, że w ustawie nie ma takiego zapisu...
~obywatel
Jak zawsze politycy wyprzedzają fakty,chyba UE Tuskowi nakazała likwidację OFE bo to jest niewygodne dla waluty euro którą mamy przyjąć.Obywatele przecież mamy przyjąć walutę euro za kilka lat a wtedy OFE będą żyłą złota dla tych co już odkładają tam na swoją emeryturę.Mysleć i nie dać się kolejny raz okłamać.Jak zawsze politycy wyprzedzają fakty,chyba UE Tuskowi nakazała likwidację OFE bo to jest niewygodne dla waluty euro którą mamy przyjąć.Obywatele przecież mamy przyjąć walutę euro za kilka lat a wtedy OFE będą żyłą złota dla tych co już odkładają tam na swoją emeryturę.Mysleć i nie dać się kolejny raz okłamać.Panie Tusk niech sobie pan zostanie w tym ZUSie a w szczególności pana córeczka.Znowu myślicie politycy o swoich interesach
~obserwator
Po tylu latach posłowania i urzędowania- przy takich pensjach i premiach to oni mogą sobie już obcinać kupony i mają gdzieś emerytury z ZUS czy OFE..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki