REKLAMA

Tusk popełnił "błąd Wojewódzkiego" przy płaceniu za pizzę. Lepiej tego unikać

2023-11-07 13:30
publikacja
2023-11-07 13:30

Donald Tusk odwiedził w poniedziałek wrocławskie Jagodno. Nie obyło się jednak bez wpadki - były premier pokazał swoją kartę płatniczą. Kilkanaście dni temu ten sam błąd popełnił Kuba Wojewódzki. Lepiej tego unikać i zastrzec jak najszybciej kartę, której dane mogły być ujawnione.

Tusk popełnił "błąd Wojewódzkiego" przy płaceniu za pizzę. Lepiej tego unikać
Tusk popełnił "błąd Wojewódzkiego" przy płaceniu za pizzę. Lepiej tego unikać
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Pokazywanie w internecie swoich kart płatniczych czy innych dokumentów, na których widnieją nasze dane, nie jest dobrym pomysłem. Warto zachować uwagę gdy płacimy w tłumie, szczególnie jeśli jesteśmy politykiem lub celebrytą obserwowanym przez tysiące czy miliony osób. Dane te mogą zostać bowiem wykorzystane przez osoby postronne.

Donald Tusk zaliczył wpadkę z kartą

W poniedziałek, 6 listopada, odbyło się spotkanie Donalda Tuska z sympatykami na wrocławskim Jagodnie. To w tej komisji, by oddać głos w wyborach parlamentarnych, ludzie czekali w kolejce do 3 nad ranem. Zanim spotkał się z wrocławianami, wspólnie ze swoimi współpracownikami pojechali na pizzę do wrocławskiego lokalu "Mania smaku". To ta pizzeria w czasie wieczoru wyborczego poczęstowała kolejkowiczów pizzą, dostarczono ich tam kilkadziesiąt, a może nawet więcej. Tymczasem były (i najprawdopodobniej przyszły) premier nie zachował należytej ostrożności podczas płacenia za posiłek kartą, którą sfotografowano.

"Pan Premier Donald Tusk to chyba nie śledzi Kuby Wojewódzkiego na Instagramie ani nas na Twitterze, co nie?" - napisał na portalu X (d. Twitter) Niepezpiecznik.pl

Z czego składa się numer karty?

Warto w tym miejscu przypomnieć, z czego składa się liczący 16 cyfr numer karty. Pierwsza cyfra karty to tzw. MII (Major Industry Identifier) wskazująca organizację płatniczą. Cyfra 4 przypisana jest na przykład do Visy, a cyfra 5 dla Mastercarda. Pierwsze sześć cyfr numeru karty tworzy IIN (Issuer Identification Number), który identyfikuje bank-wydawcę karty. Można je ustalić posługując się jedynie wyszukiwarką internetową. Cyfry od 7 do 15 zawierają PAN (Permanent Account Number), czyli unikalny identyfikator rachunku klienta. Ostatnia cyfra jest cyfrą kontrolną obliczaną z wykorzystaniem tzw. algorytmu Luhna.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa przypominają, że znając numer karty można dokonać płatności w internecie bez konieczności znania 3-cyfrowego kodu CVC/CVV2. Nie ujawniają w jaki sposób, jednak dla przestępców cyfrowych to "bułka z masłem".

JM

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
pozhoga
Szanowni Państwo - radzę się przyzwyczajać, że będą to jedyne wtopy tuskowego nierządu, o jakich się dowiecie z mediów głównego ścieku - kto sięga pamięcią dalej niż 8 lat, ten wie.
zoomek
Co znowu takiego że całkiem zniknął mój komentarz? No luuuudzie!
Napisałem tylko że nie wiem po grzyba jest PIN skoro i tak znając numer karty można wydrenować konto.
I co było takiego że to zniknęło?
prawnuk
skoro numer jest UNIKALNY to nie ma problemu.
Gdyby był unikatowy...... to byłby problem
zenonn
unikalny pochodzi od rosyjskiego wyrazu unikalnyj który po polsku oznacza unikatowy

w znaczeniu 'wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju' obydwa te przymiotniki są używane i oba są nadużywane kosztem swoich synonimów
polllo
"Niezależne media" cieplutko o Donku. Błąd Donalda Tuska z ogromnymi konsekwencjami dla Polski na lata to wypchnięcie za jego kadencji w UE Wielkiej Brytanii , a nie jakaś pizza .....
krokus12
A nie było w UK referendum niedługo będziecie twierdzić ,że za wyginięcie dinozaurów jest odpowiedzialny Tusk .
monuz odpowiada krokus12
Kopacz zabiła je kamieniami a to jego człowiek
prawnuk
proponuję sprawdz wyniki w UK - kogo lubią Polacy w Uk.... umiesz?
krokus12 odpowiada monuz
Przejęzyczenie albo pomyłka mało związane z referendum podobnie jak wypowiedź pani Witek ,że o Katyniu czytał w przedwojennych publikacjach .
monuz odpowiada krokus12
Przejęzyczenie albo pomyłka, ale na poziomie ucznia podstawówki a nie byłej premier

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki