Tusk odrzuca propozycje Londynu w sprawie Irlandii i współpracy gospodarczej

2018-09-19 15:37
publikacja
2018-09-19 15:37

Propozycje Wielkiej Brytanii w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną, a także ram przyszłej współpracy gospodarczej z UE muszą zostać przepracowane - powiedział w środę przed rozpoczęciem szczytu w Salzburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

/ fot. Wiktor Dabkowski / dpa

Nieformalne spotkanie przywódców krajów unijnych, które zaczyna się wieczorem od kolacji, ma być okazją dla brytyjskiej premier Theresy May do przedstawienia propozycji z Chequers, czyli stanowiska Wielkiej Brytanii w różnych obszarach dotyczących brexitu.

"Negocjacje wchodzą w decydującą fazę. Możliwe są różne scenariusze. Chciałbym podkreślić, że niektóre propozycje premier May z Chequers wskazują na pozytywną ewolucję w podejściu Wielkiej Brytanii, jak również wolę do zminimalizowania negatywnych efektów brexitu. (...) W innych sprawach, takich jak pytanie dotyczące Irlandii, czy ramy współpracy ekonomicznej propozycje Wielkiej Brytanii będą musiały zostać przepracowane" - oświadczył Tusk.

Zapewnił, że chciałby wypracować porozumienie jeszcze tej jesieni i dlatego zaproponuje przywódcom krajów UE zorganizowanie dodatkowego szczytu w połowie listopada. (PAP)

stk/ cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Szczyt unijny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki