Tusk odrzuca propozycje Londynu w sprawie Irlandii i współpracy gospodarczej

Propozycje Wielkiej Brytanii w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną, a także ram przyszłej współpracy gospodarczej z UE muszą zostać przepracowane - powiedział w środę przed rozpoczęciem szczytu w Salzburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

(fot. Wiktor Dabkowski / dpa)

Nieformalne spotkanie przywódców krajów unijnych, które zaczyna się wieczorem od kolacji, ma być okazją dla brytyjskiej premier Theresy May do przedstawienia propozycji z Chequers, czyli stanowiska Wielkiej Brytanii w różnych obszarach dotyczących brexitu.

"Negocjacje wchodzą w decydującą fazę. Możliwe są różne scenariusze. Chciałbym podkreślić, że niektóre propozycje premier May z Chequers wskazują na pozytywną ewolucję w podejściu Wielkiej Brytanii, jak również wolę do zminimalizowania negatywnych efektów brexitu. (...) W innych sprawach, takich jak pytanie dotyczące Irlandii, czy ramy współpracy ekonomicznej propozycje Wielkiej Brytanii będą musiały zostać przepracowane" - oświadczył Tusk.

Zapewnił, że chciałby wypracować porozumienie jeszcze tej jesieni i dlatego zaproponuje przywódcom krajów UE zorganizowanie dodatkowego szczytu w połowie listopada. (PAP)

stk/ cyk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil