REKLAMA

Tusk: nie będzie szczególnych regulacji dotyczących łupków

2014-01-22 12:11
publikacja
2014-01-22 12:11

Nie będzie szczególnych regulacji, które mogłyby utrudnić wydobycie gazu z łupków - zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Komisja Europejska tego dnia ma nakazać szczególną ostrożność przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu; nie zaproponuje jednak nowych unijnych przepisów.

Nowej legislacji nie chciała Polska, która wraz z Wielką Brytanią jest zwolennikiem gazu łupkowego.

Tusk powiedział w środę, że Polska z Wielką Brytanią mogły mieć za małą siłę, by przekonać Komisję do swoich racji. "Osobiście zaangażowałem się w przekonywanie do takiej współpracy przywódców innych państw europejskich i powstała grupa, która miała wystarczającą moc argumentów, dzięki czemu dzisiaj dowiemy się, że nie będzie jakiś szczególnych regulacji, które mogłyby utrudnić wydobycie gazu z łupków" - powiedział szef rządu.

Wskazał, że poza Polską i Wielką Brytanią w tej grupie były także państwa Grupy Wyszehradzkiej, Estonia, Rumunia. "Moje wizyty w stolicach tych państw przyniosły w tej kwestii pozytywny efekt" - powiedział.

Pochwalił także pracę polskich europarlamentarzystów. "Chcę tu bardzo wyraźnie podkreślić, że stanowisko europarlamentu, które Komisja także brała pod uwagę, było takie, a nie inne ze względu na pracę parlamentarzystów Platformy i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach Europejskiej Partii Ludowej. (...) Udało się nakłonić naszych parterów, tę największą frakcję, do jednolitego stanowiska, które wspierało nasze pomysły i nasze koncepcje dotyczące gazu łupkowego" - mówił premier.

Jego zdaniem to dowodzi, że europarlament coraz częściej jest miejscem, gdzie broni się polskich interesów.

Komisja ma zalecić krajom członkowskim wprowadzenie jej rekomendacji dotyczących poszukiwań i wydobycia gazu z łupków w ciągu sześciu miesięcy od ich opublikowania; kraje UE mają ją powiadomić o wprowadzonych środkach. Ponadto KE zapowie przegląd skuteczności rekomendacji 18 miesięcy po publikacji; nie wykluczy też wystąpienia po tym czasie z propozycjami legislacyjnymi.

Komisja Europejska ma nakazać w środę w swoich rekomendacjach szczególną ostrożność przy stosowaniu metody szczelinowania hydraulicznego, czyli wtłaczania pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz, cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. KE nie zaproponuje jednak nowych unijnych przepisów, co do niedawna było spodziewane.(PAP)

her/ pad/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Obywatel
http://www.wired.com/rawfile/2014/01/marcellus-shale-documentary-project/, niezły sposób na wykurzenie ludzi z atrakcyjnych nieruchomości... Ale czy da się to "posprzątać"?

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki