Tusk: nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich

Nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich - poinformował we wtorek szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami Polsat News i TVN24.

(fot. Robert Gardzinski / FORUM)

"Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatur" - oświadczył były premier.

"Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążana bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem" - podkreślił Tusk. Zapowiedział, że będzie wspierał kandydata opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich

"Wykorzystam każdą możliwość, aby nadal wzmacniać pozycję Polski w Europie i na świecie" - zadeklarował szef rady Europejskiej.

W sierpniowym wywiadzie dla TVN24, Tusk zapowiadała, że 2 grudnia będzie mógł powiedzieć, jak widzi przyszłość polityczną Polski i swoją. Dodał, że jest kilka propozycji, i będzie je poważnie rozważał, także o charakterze bardziej międzynarodowym. Ale serce zawsze wyrywa się gdzieś tam nad Wisłę - mówił. 1 grudnia kończy się kadencja Tuska na funkcji szefa Rady Europejskiej.

Tusk jest kandydatem na szefa Europejskiej Partii Ludowej; nowy lider EPL ma być wybrany 20 listopada na kongresie w Zagrzebiu. 

Siemoniak: Koalicja Obywatelska musi jak najszybciej wyłonić kandydata na prezydenta

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak ocenił w rozmowie z PAP, iż przewodniczący Rady Europejskiej podjął bardzo trudną decyzję. "Uznał, że w sytuacji, gdy jest ogromne oczekiwanie w Polsce szybkiej decyzji, jeśli chodzi o kandydata opozycji na prezydenta nie jest w stanie utrzymać tego terminu 2 grudnia, bo wydarzenia po wyborach parlamentarnych bardzo w Polsce przyspieszyły i w poczuciu odpowiedzialności za przebieg przyszłej kampanii, za kalendarz podjął bardzo trudną decyzję, ze nie będzie startował w wyborach prezydenckich" - powiedział Siemoniak.

Za bardzo ważną polityk PO uznał wtorkową deklarację szefa Rady Europejskiej o wsparciu dla opozycji i wsparciu miejsca Polski w Europie. "Myślę, że to jest bardzo ważny moment, bo przecięte są wszelkie spekulacje i teraz zadaniem opozycji, Koalicji Obywatelskiej, jest jak najszybsze wyłonienie kandydata na prezydenta, kandydata, który powinien wygrać i który będzie mieć wsparcie Donalda Tuska" - zaznaczył Siemoniak.

Według niego w sytuacji, kiedy Tusk podjął decyzję, że nie będzie startował, w ciągu kilku najbliższych dni prawdopodobnie dojdzie do spotkań szefów ugrupowań współtworzących Koalicję Obywatelską, czyli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych, a także do spotkania zarządu Platformy. "Bardzo możliwe, że teraz wydarzenia przyspieszą. Po tym, co Tusk powiedział, pewnie będziemy rozmawiać o tym, żeby działać szybciej i tego kandydata przedstawić jak najszybciej" - dodał. 

Rzecznik PiS: to wotum nieufności wobec Schetyny

"Od kilku tygodni po stronie opozycji trwa konkurs, w którym kandydaci na kandydatów ubiegają się o nominację różnych frakcji Koalicji Europejskiej na funkcję kandydata na prezydenta. Nie ma zapowiedzi merytorycznej pracy albo prezentacji programu kandydatury, są tylko nerwowe przepychanki i falstarty" - oceniła w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

"Decyzja Tuska oznacza, że nawet on nie wierzy już w projekt Koalicji Obywatelskiej i postanowił nie firmować jej swoim nazwiskiem. To swoiste wotum nieufności wobec Schetyny i podległej mu struktury partyjnej, która zapewne w ocenie Tuska nie podołałaby trudom kampanii" - dodała.

Czerwińska podkreśliła, że decyzja Tuska nie zmienia niczego w planach PiS-u. "Naszym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Czekamy na potwierdzenie startu w wyborach. Będziemy wspierać pana prezydenta w kampanii. Przed nami ciężka i pełna pokory praca" - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Gowin: prawdopodobnie definitywne rozstanie z polską polityką

Gowin powiedział we wtorek Onetowi, że nie jest zaskoczony tą wiadomością. "O ile przez ostatnie cztery lata mówiłem, że Donald Tusk na pewno wróci do polskiej polityki, to w ostatnich tygodniach po jego wypowiedzi na temat tego, jaki typ polityka powinien reprezentować opozycję, wiedziałem wyraźnie, że Donald Tusk powiedział +pas+" - powiedział.

"Jest to prawdopodobnie definitywne rozstanie się Donalda Tuska z polską polityką" - ocenił wicepremier. "Donald Tusk pozostanie wielką niewykorzystaną szansą dla Polski, który jako polityk bardziej przedkładał interes własny nad dobro kraju" - dodał.

Kukiz: kwestie ambicjonalne nie pozwoliły Tuskowi na ryzyko poniesienia klęski w Polsce

Kukiz w rozmowie z PAP przyznał, że spodziewał się takiej decyzji byłego premiera. "Za dużym ryzykiem byłby dla niego start w wyborach i na tyle sytuacja polityczna w Polsce się zmieniła, że nie miałby za dużych szans. Istniało duże ryzyko, że przegrałby w pierwszej turze z Andrzej Dudą" - ocenił polityk.

"Donald Tusk jest realistą, a jednocześnie kwestie ambicjonalne nie pozwoliły mu na takie ryzyko, żeby po zakończeniu pełnienia funkcji w Radzie Europejskiej poniósł klęskę w Polsce" - powiedział lider Kukiz'15.

Według niego, decyzja Tuska nie oznacza jednak jego zejścia ze sceny politycznej, a raczej granie na czas i szukanie sobie miejsca. "Gdyby te wybory w Polsce przegrał, to do końca życia jest już z polityki na obszarze Polski wykluczony, a tak może jeszcze poczekać i coś uszczknąć w przyszłości" - stwierdził Kukiz.

Biedroń: szanuję decyzję Donalda Tuska

"Szanuję decyzję @donaldtusk i wierzę, że w najbliższych wyborach Polki i Polacy będą mieli szansę wybrać prezydenta(-kę) z wizją szczęśliwej, wspólnotowej i otwartej Polski. #DaSię" - napisła Biedroń na Twitterze.

Zandberg: decyzja Tuska zwiększa szansę na wejście do II tury wyborów kandydata lewicy

"Od dawna wiadomo, że Tusk nie ma ochoty wracać. Tym bardziej teraz, kiedy Platforma ma kłopoty i niszczą ją konflikty wewnętrzne. Trochę dziwiłem się liberałom, że zamiast budować kogoś, kto faktycznie wystąpi w wyborach, ciągle wzdychali do przeszłości. Teraz, kogokolwiek nie wybiorą, będzie traktowany jak osoba wyciągnięta w ostatniej chwili, z łapanki, tylko dlatego, że Grzegorz Schetyna i Donald Tusk bali się klęski" - stwierdził Zandberg odnosząc się w rozmowie z PAP do decyzji Tuska.

"Tusk mówił, że nie kandyduje, bo obciążają go antyspołeczne decyzje. To realny problem, ale nie dotyczy tylko byłego premiera. Dlatego lepiej, żeby z Andrzejem Dudą zmierzył się w drugiej turze ktoś o prospołecznych poglądach. Myślę, że decyzja Tuska zwiększa szansę na wejście do drugiej tury kandydata lewicy. Wtedy realne będzie odsunięcie od władzy Andrzeja Dudy" - ocenił Zandberg.

Leszek Miller: Andrzej Duda ma drugą kadencję na wyciągnięcie ręki

Donald Tusk nie będzie kandydował na urząd prezydenta RP. Andrzej Duda ma drugą kadencję na wyciągnięcie ręki - tak były premier Leszek Miller skomentował decyzję Tuska o tym, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich.

autor: Mateusz Roszak, Grzegorz Bruszewski, Marta Rawicz

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 10 hybryda1

Ludzie myślący nie zapomną jego mataczenia w sprawie Smoleńska i doskonale pamiętam co wówczas mówił że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za śledztwo,tak samo jak Kopaczowa grzmiała z mównicy sejmowej o przekopaniu ziemi na metr a okazało się że Polacy nie byli dopuszczani nigdzie

! Odpowiedz
7 18 shiver5

News z ostatniej chwili: Tusk rezygnuje z kandydowania na prezydenta Polski. Będzie kandydował na Prezydenta Niemiec.

! Odpowiedz
5 8 shiver5

Chyba też nie będę kandydował na papieża w następnych wyborach.

! Odpowiedz
5 7 eagleeye

A kto to jest ten pan ze zdjęcia bo nie kojarzę gościa

! Odpowiedz
8 11 artur17

Bronek musisz :-)

! Odpowiedz
18 12 pan_stanislaw_bezdomny

Niegupi.

! Odpowiedz
2 17 silvio_gesell

Nikt tak nie twierdzi. Ciekawsze jest stwierdzenie, że jest nieistotny.

! Odpowiedz
15 14 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Pokaż mi pisowca branego na poważnie poza białostocczyzną, lubelskim, rzeszowskim czy krakowskim :D

! Odpowiedz
12 11 karbinadel odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Banaś w Krakowie :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil