REKLAMA

Tusk: Władze w Polsce straciły sterowność w kontekście relacji polsko-ukraińskich

2023-09-26 10:59
publikacja
2023-09-26 10:59

W kontekście relacji polsko-ukraińskich władze w Polsce straciły sterowność. Jeżeli w ogóle jest jakaś strategia dot. teraźniejszości i przyszłości relacji polsko-ukraińskich, to jest ona podbudowana emocjami, albo partyjnym interesem - mówił we wtorek lider PO Donald Tusk.

Tusk: Władze w Polsce straciły sterowność w kontekście relacji polsko-ukraińskich
Tusk: Władze w Polsce straciły sterowność w kontekście relacji polsko-ukraińskich
fot. Konwencja Programowa Koalicji Obywatelskiej Tarnów, 09.09.2023, Konwencja Programowa Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk, credit: ARTUR GAWLE / Forum / / FORUM

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk bierze udział w spotkaniu dot. planu stabilizacji relacji polsko-ukraińskich z udziałem m.in. gen. Mieczysława Gocuła, gen. Jarosława Stróżyka, gen. Jana Rajchela i gen. Radosława Kujawy. W spotkaniu uczestniczą również Radosław Sikorski, Michał Kołodziejczak, Paweł Kowal, Jakub Karnowski i prof. Macieja Duszczyk.

"Władze w Polsce straciły sterowność. Mamy dojmujące wrażenie, że jeżeli w ogóle jest jakaś strategia dotycząca teraźniejszości i przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jak i działań państwa polskiego w związku z konsekwencjami wojny rosyjsko-ukraińskiej, to jest ona podbudowana emocjami, albo partyjnym interesem" – mówił lider PO.

Wyraził przekonanie, że oczywiste cele i interesy Polski nie zmieniły się od wybuchu wojny w Ukrainie. "W interesie Polski, co oczywiste, jest zwycięstwo Ukrainy. Będzie to miało odniesienie również do kwestii gospodarczych i uchodźczych, ale tu postawa państwa polskiego nie powinna się zmienić ani o centymetr. Wsparcie Ukrainy w jej wojennym wysiłku nie powinno podlegać dyskusji" – mówił Tusk.

Jak ocenił, miliony Polaków mają poczucie, że zaniechania i brak przygotowania państwa polskiego powoduje, że bardzo często działania na rzecz Ukrainy "odbywają się ze szkodą lub poczuciem niepewności dla polskich obywateli". "Co wyjątkowo groźne, wytwarza to negatywne emocje, na których – odnosimy wrażenie – władza chce wyborczo zagrać" – zaznaczył.

Tusk podkreślił, że pomoc i solidarność, które Polacy okazali Ukraińcom w pierwszych miesiącach wojny "to bezcenny kapitał". "Nikt nie powinien także kwestionować naszych wysiłków w kontekście uzbrojenia przekazywanego Ukrainie. Chcielibyśmy mieć pewność, że nasze wsparcie dla Ukrainy będzie zawierało w sobie te dwa cele: efektywne wsparcie Ukrainy na rzecz zwycięstwa w wojnie z Rosją i zwiększenie bezpieczeństwa, jak i możliwości obronnych Polski" – wskazał.

Jak podkreślił, bezpieczeństwo to również kwestie rolnictwa i infrastruktury. "Ukraińsko-polska infrastruktura kolejowa jest niezbędna, by eksport ukraińskich produktów rolnych, nie zagrażał polskiemu rolnictwu" – mówił Tusk.

"Nie możemy dopuścić do tego, by dobre relacje polsko-ukraińskie, ten wielki kapitał i przyszłość zarówno Ukrainy, jak i Polski zależała od zaniechań i chaosu jaki wytwarza polski rząd" – stwierdził lider PO.

Debata wyborcza z "Pulsem Biznesu": poznaj propozycje gospodarcze startujących partii

5 października odbędzie się debata przedstawicieli ugrupowań politycznych zainicjowana przez "Puls Biznesu". Politycy będą odpowiadali na pytania dotyczące m.in.:

  • gospodarki,
  • podatków,
  • wymiaru sprawiedliwości.

Całość będzie podzielona na części, w których politycy będą odpowiadać na pytania prowadzących debatę wyborczą, dyskutować między sobą i udzielać odpowiedzi czytelnikom.

Uczestnikami debaty "Pulsu Biznesu" będą przedstawiciele reprezentujący:

Prawo i Sprawiedliwość,

Koalicję Obywatelską,

Trzecią Drogę,

Nową Lewicę,

Konfederację,

Bezpartyjnych Samorządowców.

Jeżeli chcesz zadać pytania uczestnikom debaty wyborczej, kliknij poniższy link:

Autorki: Daria Al Shehabi, Daria Kania

dsk/ dk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Donek, w przypadku relacji z Ukrainą to wszyscy jesteście winni zdrady interesu narodowego. Prześcigacie się tylko, którzy głębiej wejdą Ukraińcom w dudę.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki