REKLAMA

Tusk: Proponujemy wsparcie kredytobiorców hipotecznych i dwuletnie obligacje

2022-04-13 12:03, akt.2022-04-13 14:02
publikacja
2022-04-13 12:03
aktualizacja
2022-04-13 14:02
Tusk: Proponujemy wsparcie kredytobiorców hipotecznych i dwuletnie obligacje
Tusk: Proponujemy wsparcie kredytobiorców hipotecznych i dwuletnie obligacje
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Naszym zadaniem jest wyprowadzenie Polski z tego trudnego i groźnego okresu w naszej historii - pandemii, drożyzny i skutków wojny w Ukrainie - mówił lider PO Donald Tuska podczas środowych obrad Rady Krajowej Platformy. Zaapelował też do PiS, by nie fundowało Polakom "politycznej wojny domowej".

Rada Krajowa przyjęła w środę cztery uchwały, w których zobowiązała parlamentarzystów Platformy do przygotowania projektów ustaw dotyczących: 20-procentowej podwyżki dla pracowników tzw. budżetówki, wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych oraz emisji przez skarb państwa 2-letnich obligacji. W czwartej z uchwał jest mowa o porozumieniu programowym z Ruchem Samorządowym "TAK! Dla Polski".

Środowe posiedzenie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz tych, którzy zginęli w wyniku agresji rosyjskiej na Ukrainę. Następnie głos zabrał lider PO, który wystąpił na tle scenerii nawiązującej z jednej strony do zbliżających się świąt Wielkanocy, z drugiej - do barw flagi ukraińskiej.

Tusk zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie toczy się tuż przy granicy z Polską, a jej bezpośrednie konsekwencje codziennie dotykają naszego kraju. "Miliony ukraińskich uchodźców znalazły gościnę w Polsce, ale to oznacza także wielki wysiłek i to akurat nie rządu pana Mateusza Morawieckiego, ale w pierwszym rzędzie zwykłych Polek i Polaków, bo to właśnie polskie rodziny, przy wsparciu samorządów, miast i gmin wzięły na siebie ten największy bezpośredni ciężar" - podkreślił szef Platformy i podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc Ukraińcom.

Lider PO przestrzegł zarazem, że w obliczu wojny za naszymi wschodnimi granicami, Polska nie może sobie pozwolić na polityczną "wojnę domową". "Najważniejszą, niezbędną, o znaczeniu egzystencjalnym, odpowiedzią wszystkich Polaków, łącznie z władzą, na wojnę, na to śmiertelne niebezpieczeństwo, które czyha na Polskę, na Ukrainę, na całą Europę ze Wschodu, musi być fundamentalna jedność i pokój tu, wewnątrz naszych granic" - oświadczył Tusk.

Jak mówił, można mieć różne poglądy, spierać się, ale "nie można w żaden sposób narażać Polek i Polaków na ostry konflikt polityczny", który - według niego - coraz bardziej przypomina właśnie "polityczną wojnę domową". Zwrócił uwagę, że Platforma wykonała kilka gestów na rzecz zapewnienia jedności, m.in. poparła przedstawioną przez rząd ustawę o obronie ojczyzny.

"Gorąco apeluję ponownie z tego miejsca do rządzących: zaniechajcie tych niebezpiecznych i idiotycznych pomysłów na skłócanie Polaków. Nie fundujcie Polsce politycznej wojny domowej, bo to jest najgorsza odpowiedź na tę prawdziwą wojnę, która dzisiaj dzieje się na Ukrainie" - oświadczył Tusk. Dodał, że każdy, kto funduje dziś Polsce taką wojnę, "realizuje plan Putina, zachowuje się jak lojalny generał armii rosyjskiej".

Były premier nawiązał przy tym do 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i publikacji raportu z prac podkomisji kierowanej przez Antoniego Macierewicza, gdzie znalazły się m.in. zdjęcia ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. "Nie będę mówił o teoriach panów Macierewicza i Kaczyńskiego; chcę tylko powiedzieć, że to, co zrobili szczególnie w ostatnich godzinach, wykorzystując pamięć Polek, Polaków, szczególnie rodzin tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej nad Smoleńskiem, właściwie obrażając pamięć o ofiarach, po to tylko, żeby zaognić, jątrzyć, żeby rozpocząć kolejny rozdział tej politycznej wojny domowej, to jest coś niewybaczalnego" - powiedział Tusk. Dodał, że wstyd po tym, co stało się w ostatnich godzinach, zostanie z politykami PiS na zawsze.

Były premier oświadczył, że zadaniem Platformy Obywatelskiej jest wyprowadzenie Polski z obecnego "trudnego, groźnego i przygnębiającego okresu w naszej historii" - pandemii Covid-19, której skutki - jak zaznaczył - były najtragiczniejsze w całej Europie; drożyzny - w skali nieznanej polskim rodzinom od ćwierćwiecza oraz skutków wojny w Ukrainie. "My z tego mroku musimy wyjść - zjednoczeni, silniejsi niż kiedykolwiek. Polska musi się w pełni odrodzić i odbudować po tym dramatycznym czasie" - powiedział Tusk.

Według niego, obecnie szczególnej pomocy wymagają m.in. pracownicy sfery budżetowej, którzy nierzadko zarabiają nieco ponad 2 tysiące złotych. Szef PO przypomniał sformułowany kilkanaście dni temu postulat 20-proc. podwyżki dla tzw. budżetówki. Zwrócił też uwagę, że Senat, gdzie opozycja ma większość, zaproponował we wtorek wieczorem poprawki do nowelizacji Karty Nauczyciela, które przyznają 20-proc. podwyżkę nauczycielom i o 10 mld złotych zwiększają subwencję oświatową.

Tusk zaapelował też do polityków PiS, by nie odrzucali senackich zmian. "Panie premierze Morawiecki, kończy się nieodwołanie czas, kiedy dla was są sztaby złota, a dla ludzi jest miska ryżu" - powiedział szef PO. Dodał też, że w czasie, kiedy Senat przyjmował poprawki do noweli Karty Nauczyciela, rządzący podjęli decyzję o zakupie 150 nowych limuzyn.

Były premier przedstawił też cztery propozycje uchwał, które przyjęła następnie Rada Krajowa. Zobowiązują one parlamentarzystów PO do przygotowania i złożenia w Sejmie trzech projektów ustaw. Nową propozycją jest ta dotycząca emisja 2-letnich obligacji skarbu państwa, których oprocentowanie miałoby odpowiadać inflacji w okresie od momentu zakupu obligacji do momentu przedstawienia ich do wykupu. "Wykup tych obligacji będzie możliwy w dowolnym momencie, limit dla każdego obywatela, bo tu nie chodzi o milionerów, będzie wynosił 50 tys. zł" - powiedział lider PO.

Czwarta w uchwał zobowiązuje Tuska do zawarcia porozumienia programowego z Ruchem Samorządowym "TAK! Dla Polski", który współtworzy wielu samorządowców związanych lub współpracujących z Platformą (m.in. prezydenci Warszawy Rafał Trzaskowski, Sopotu Jacek Karnowski, Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Poznania Jacek Jaśkowiak czy Wrocławia Jacek Sutryk). "Nasze nieustanne wołanie o jednoczenie opozycji, wszystkich polskich demokratów wobec tego nieudolnego, coraz bardziej autorytarnego rządu PiS przynosi efekty. To nie jest wołanie na puszczy" - podkreślił Tusk.

Dodał, że porozumienie z Ruchem "TAK! Dla Polski" miałoby zakładać wspólny start Koalicji Obywatelskiej i samorządowców w najbliższych wyborach.

Gośćmi Rady Krajowej byli liderzy ugrupowań współtworzących z Platformą KO: Adam Szłapka (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) oraz Urszula Zielińska (Zieloni). (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mm/ ero/ sdd/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (60)

dodaj komentarz
lukaszslask
Po to sie podnosi stopy,zeby kolejne owieczki nie szly po nieruchomosci po 0,5-1mln i przez reszte zycia nie mialy na nic innego….po drugie mamy pelno nieruchomosci po komunie,czy one nprawde musza chodzic 0,5-1 mln??nie moga chodzic miedzy 200-400 tys i wtedy rata bedzie do udzwigniecia dla przecietnej rodziny!!!jak sie firmy obudza,Po to sie podnosi stopy,zeby kolejne owieczki nie szly po nieruchomosci po 0,5-1mln i przez reszte zycia nie mialy na nic innego….po drugie mamy pelno nieruchomosci po komunie,czy one nprawde musza chodzic 0,5-1 mln??nie moga chodzic miedzy 200-400 tys i wtedy rata bedzie do udzwigniecia dla przecietnej rodziny!!!jak sie firmy obudza,ze nikt nie kupuje okien i drzwi,a 300 osob trzeba na zakladzie utrzymac to tez ceny w koncu obniza!!!my potrzebujemy w koncu restartu,ktorego nikt nie chcial zrobic od 20 lat i tylko up….
A gielde wyceniania gorzej niz w 2007 roku,wiec z nieruchomosciami tez trzeba zrobic porzadek!!!!wy dajcie wytyczne bankom,ze kredyt na maks 5 tys m2,a jak ktos chce za wiecej to niech kupuje za gotowke!!!to samo z firmowymi autami za milion,sluzbowy to jest bus lub osobowka za 100 tys,jak ktos chce jezdzic autkiem za 0,5-1mln to niech kupuje za gotowke i placi od tego podatki!!!
lukaszslask
Ja wogole nie rozumiem problemu,wiekszosc kredytobiorcow ma juz prawie splacona hipoteke,w czesci,polowie itp
Nieruchomosci przez ostatnie 10 lat wzrosly conajmniej 100%,wiec kazdy z nich sprzedajac nieruchomosc moze splacic kredyt i isc na mniejsze lub wynajem tj cala europa….
Czy my spimy na gazje i ropie???jestesmy potega
Ja wogole nie rozumiem problemu,wiekszosc kredytobiorcow ma juz prawie splacona hipoteke,w czesci,polowie itp
Nieruchomosci przez ostatnie 10 lat wzrosly conajmniej 100%,wiec kazdy z nich sprzedajac nieruchomosc moze splacic kredyt i isc na mniejsze lub wynajem tj cala europa….
Czy my spimy na gazje i ropie???jestesmy potega gospodarcza,zeby za kogos splacac kredyty???to moze te merc i beemy w leasingu tez posplacamy,bo przeciez ci panstwo nie bede jezdzic golfem czy astra!!!??
lubsuburbs
Który to PRowiec doradził Tuskowi kurs na socjalizm? Niech się wybierze to Żeleńskiego na lekcje, bo widać, że chłopak się całkiem pogubił.
drzaraza
Jak tfusk zrzecze się emerytury z pe. A co ten odmóżdzony jelo. proponuje dla frankowcow
marekpoznan
WIBOR rośnie jak opętany, wkrótce będą musieli rozsypywać gotówkę z helikopterów aby zakredytowane golasy miały z czego spłacać swoje ynwestycje.
andybrandy
20% dla pielęgniarek, które paliły zawsze rano fajki w sali gdzie robi się pacjentom wlewy z chemii. Zgłosiłem temat do dyrekcji IHIT w Warszawie. No to mi odpisali , że nie jestem pacjentem i nie mogę tego wiedzieć czy tam ktoś pali przed wpuszczeniem pacjentów czy nie. A kopcą tak, że wszystko jest przeiąknięte, te fotele gdzie 20% dla pielęgniarek, które paliły zawsze rano fajki w sali gdzie robi się pacjentom wlewy z chemii. Zgłosiłem temat do dyrekcji IHIT w Warszawie. No to mi odpisali , że nie jestem pacjentem i nie mogę tego wiedzieć czy tam ktoś pali przed wpuszczeniem pacjentów czy nie. A kopcą tak, że wszystko jest przeiąknięte, te fotele gdzie pacjenci siedzą podłączeni do kroplówek przez cały dzień. Po chemii każdy zapach jest tragiczny. I dla nich ma być to 20%, tak z marszu , jak leci. No to panie TUSK. Już wiem na kogo nie zagłosuję.
max5000
Niestety w tym kraju promuje się kupowanie na kredyt na 30 lat a o losie ludzi ktorzy oszczędzają i nie żyją na kredyt tylko kupują jak zaoszczędzą nikt nie pamięta. Nikt już nie mówi o zlikwidowaniu szkodliwego podatku Belki 19% który karze ludzi za to że oszczędzają. Wazniejszy jest los kredytobiorców ktorzy brali kredyty na budowę Niestety w tym kraju promuje się kupowanie na kredyt na 30 lat a o losie ludzi ktorzy oszczędzają i nie żyją na kredyt tylko kupują jak zaoszczędzą nikt nie pamięta. Nikt już nie mówi o zlikwidowaniu szkodliwego podatku Belki 19% który karze ludzi za to że oszczędzają. Wazniejszy jest los kredytobiorców ktorzy brali kredyty na budowę domu na 30 lat 400 tys.
zbyszek_
obstawiam ze wiekoszsc firm developerskich i bankow zyją w symbiozie z PoPiSem.

Rzad toleruje mimo reko. EU kredyty o zmienniej stopie indeksowane byle czym , zabezpieczone calym majatkiem dluznika (a nie hipoteka jak wynika z nazwy papiera), (od 20 lat.. polacy jeszcze do tego nie doszli) (juz polokelnie dzieci obecnych
obstawiam ze wiekoszsc firm developerskich i bankow zyją w symbiozie z PoPiSem.

Rzad toleruje mimo reko. EU kredyty o zmienniej stopie indeksowane byle czym , zabezpieczone calym majatkiem dluznika (a nie hipoteka jak wynika z nazwy papiera), (od 20 lat.. polacy jeszcze do tego nie doszli) (juz polokelnie dzieci obecnych 50ciolatkow frankowskich chyba sie na to nałapało) nie uczą się na błedach rodzicow bo oni sami nie kumają analogii w tym wszystkim.

Na zachodzie wszyscy maja kredyty zabezpieczone tylko hipoteką na stalej stopie w lokalnej walucie (placisz se 700euro -raty na cale zycie, jak najem niskie ryzyko)

A unas jeszcze dadza wibor 0% na 5 lat naganiania, potem poniesienie wiboru na 6% moze 10 i 25lat zniw. A jak kasa sie konczy dluznikowi to podatnik dopłaci... Sitwa cala i zdrowa.


max5000
Nie rozumiem czemu Tusk i PO tak bardzo martwi się losem kredytobiorców ktorzy brali kredyty na 400-500 tys zł a teraz obudzili się z ręką w nocniku. Przeciez wiedzieli ze biorą kredyt na oproc. zmienne i jest mało realne ze przez 30 lat spłacania, kredyt bedzie na 2% + marża. Poza tym takie kredyty biorą ludzie ktorzy mają duże Nie rozumiem czemu Tusk i PO tak bardzo martwi się losem kredytobiorców ktorzy brali kredyty na 400-500 tys zł a teraz obudzili się z ręką w nocniku. Przeciez wiedzieli ze biorą kredyt na oproc. zmienne i jest mało realne ze przez 30 lat spłacania, kredyt bedzie na 2% + marża. Poza tym takie kredyty biorą ludzie ktorzy mają duże dochody a nie biedota. Czemu PO ale też PIS nie stanie po stronie ludzi ktorzy żyją oszczędnie odkładając na czarną godzinę trzymjąc pieniądze na lokatach czy obligacjach. Czemu nie zlikwidujecie podatku Belki ktory karze ludzi za to że oszczędzają tylko martwicie się losem bogatych co wzieli kredyt na budowę domu.
maniek_as
Tusku nie kompromituj się. Wyborcy pis i tak nie będą na ciebie głosować, a takimi pomysłami to odstraszysz aktualnych twoich wyborców.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki