REKLAMA

Tusk: Polscy rolnicy nie powinni tracić na pomocy dla Ukrainy

2022-06-06 12:21
publikacja
2022-06-06 12:21
Tusk: Polscy rolnicy nie powinni tracić na pomocy dla Ukrainy
Tusk: Polscy rolnicy nie powinni tracić na pomocy dla Ukrainy
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Chcemy wszyscy pomagać Ukrainie, to jest bezdyskusyjna sprawa, ale trzeba to tak zorganizować, aby pomoc dla Ukrainy nie oznaczała jakichś bardzo dotkliwych strat dla polskich rolników - powiedział w poniedziałek na Dolnym Śląsku lider PO Donald Tusk.

Lider PO Donald Tusk odwiedził w poniedziałek gospodarstwo rolne na Dolnym Śląsku. Na briefingu po wizycie w tym gospodarstwie zwrócił uwagę na konkurencję produktów rolnych z Ukrainy.

"Jest wojna, jest blokada portów, coraz więcej transportów (z produktami rolnymi) idzie z Ukrainy przez Polskę do innych krajów, ale z punktu widzenia polskich rolników oznacza to, że część tych zbóż będzie sprzedawana tutaj w Polsce po wyraźnie niższych cenach. To także powoduje, że opłacalność produkcji polskiego rolnika może okazać się bardzo kłopotliwa" - powiedział Tusk.

"Chcemy wszyscy pomagać Ukrainie, to jest bezdyskusyjna sprawa, ale trzeba to też tak zorganizować, aby pomoc dla Ukrainy nie oznaczała jakichś bardzo dotkliwych strat dla polskich rolników. Władze muszą wziąć pod uwagę ten niespodziewany problem, bo chcemy pomagać, ale musimy także zadbać o swoich ludzi" - dodał.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, które eksportuje głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża niedoborom żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokadą portów Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach. Trwają zabiegi dyplomatyczne w celu zdjęcia blokady. Komisja Europejska uruchomiła w piątek platformę do nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorcami z Ukrainy i UE, co ma w założeniu pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ssmentek
Dobry wujek Tusk. Tylko kto się na to nabierze?
pikawka
nikt nie powinien tracic na pomocy dla kogokolwiek chyba ze sam osobiscie chce komus pomoc. pora skonczyc z ta komunistyczna dyktatura socjaldemokratow.
faramir_z_gondoru
Prawda taka, że polski rolnik obrabiający bielice i piachy, nie ma szans z ukraińskim, który użytkuje czarnoziemy. Pomoc rolnikom ukraińskim to samobójstwo polskiego rolnictwa. Czy naprawdę wszyscy dookoła są ślepi? A dodatkowo wielu na tym forum gorąco popiera Ukrainę w UE. Gdy do tego dojdzie, polskiemu rolnikowi zostanie już tylko Prawda taka, że polski rolnik obrabiający bielice i piachy, nie ma szans z ukraińskim, który użytkuje czarnoziemy. Pomoc rolnikom ukraińskim to samobójstwo polskiego rolnictwa. Czy naprawdę wszyscy dookoła są ślepi? A dodatkowo wielu na tym forum gorąco popiera Ukrainę w UE. Gdy do tego dojdzie, polskiemu rolnikowi zostanie już tylko kupienie sznura.
pikawka
ciemny lud popiera bo tak sugeruje propaganda, a politycy popieraja bo sa onucami bajdena ktory zrobil z nich slugi Zelenskiego
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niederfurzdorf
Czy Donek zawarł już sojusz Z Berlusconim, najbliższym kumplem Putina? Wszak przemawiał ładnie na kongresie partii bunga bunga, o sorki, Berlusconiego! Do tej koalicji ozywiście powinni przystąpić Macron i Niemiaszki!
pikawka
chcesz sie licytowac na agenture i zdrajcow to przynajmniej nie zapominaj o zydokomunie amerykanskiej ktora nami rzadzi od dawna.
mkwroc
Tusk ..a gdzie są pieniądze z OFE?
pikawka
tam gdzie pieniadze z FOZZu

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki