REKLAMA

Tusk: Mariana Banasia należy traktować jako politycznego świadka koronnego

2021-07-29 14:20
publikacja
2021-07-29 14:20
Tusk: Mariana Banasia należy traktować jako politycznego świadka koronnego
Tusk: Mariana Banasia należy traktować jako politycznego świadka koronnego
fot. Mateusz Wlodarczyk / / Forum

Prezesa NIK Mariana Banasia należy traktować jako politycznego świadka koronnego, który chce zeznawać w sprawie mafii politycznej, której był uczestnikiem; jak każdy świadek koronny, wymaga on ochrony - stwierdził lider PO Donald Tusk, komentując wniosek prokuratury o uchylenie Banasiowi immunitetu.

W zeszły piątek po południu Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Nieco wcześniej Marian Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia. W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce, a także Tadeuszowi G.

Lider PO - odnosząc się do wniosku prokuratury - oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej, że nie ma wątpliwości, iż dzisiaj należy traktować prezesa NIK, jako "politycznego świadka koronnego".

"Świadka koronnego, który chce zeznawać w sprawie mafii politycznej, której był uczestnikiem, a dzisiaj jest gotów z różnych powodów mówić prawdę na temat tego, co tam się dzieje. I jak każdy świadek koronny, także ten polityczny świadek koronny wymaga ochrony" - powiedział Tusk.

Zastrzegł, że jego formacja nie identyfikuje się i nie wspiera Banasia w jego "rozmaitych aktywnościach". "To był kandydat PiS na prezesa NIK. Ale nie popierając jego działań i jego kandydatury wówczas, dzisiaj będziemy go traktowali jak politycznego świadka koronnego" - powiedział.

Dodał, że to czy klub KO zdecyduje się na wstrzymanie się od głosu, czy głosowanie przeciw wnioskowi prokuratury ws uchylenia immunitetu prezesowi NIK "nie ma większego znaczenia praktycznego". "Ale z całą pewnością powinien liczyć w tym kontekście na ochronę" - dodał Tusk.

Lider PO został również zapytany, czy spodziewa się, że PiS - po tym, gdyby wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK nie uzyskał poparcia - złoży w Sejmie projekt ustawy, która w jakiś sposób będzie wygaszała bądź zdejmowała z Mariana Banasia obowiązki prezesa NIK.

"Ja się spodziewam wszystkiego po PiS-ie. Mam w życiu wystarczająco dużo powodów i dowodów na to, że rzeczywiście można się po nich spodziewać wszystkiego. Nie wszystkiego dobrego, niestety, ale wszystkiego złego" - powiedział Tusk.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Piotr Śmiłowicz

reb/ pś/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Komentarze (29)

dodaj komentarz
marszalek2020
Powiedzmy sobie, że Tusk był miernotą od zawsze, tylko w Polsce był taki zamordyzm, że nie było telewizji która by to pokazała - dziennikarze meli przykłady, że zemsta może sięgnąć kilku pokoleń w przód i wstecz.
marszalek2020
Widać Tusk dużo myślał ostatnio o różnych kombinacjach pojęciowych świadka koronnego mafii - to chyba ze względu na sytuację Nowaka, który jak ulał pasuje do scenariusza.
A ludzie siedzą przed telewizorami i oglądają jak się serial rozwija :)
itso_a_dlaczego
Banaś na Prezydenta ! :D
volksempfanger
Lubię jak przejeżdża prętem po kratach.
demeryt_69
Nie pchaj się na afisz jak nie POtrafisz!

pstrzezek
Mówi ziomek który produkuje 30 wspisów na minute. Śmiechłem
pstrzezek odpowiada pstrzezek
zaczy się wPiSów, tak byś zakumał własny gryps
grzegorzkubik
Ufanie Tuskowi jest jak grzeczne wykonywanie powierzonych zadań przez naczelnika obozu.
pstrzezek
Jak tam grzesiu twoje zaufanie do PiS. Nadal wysokie mimo upadku Ursusa którego tak żałowałeś? Oj wytłumaczyłeś sobie że to też wina Tuska i można dalej jechać z wazeliną ;))))
ssmentek
Tuska należy traktować jak Niemca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki