Tusk: Mam swoje bardzo wyraziste poglądy, ale one nie są poglądami większościowymi w Polsce

Kandydatem na prezydenta powinien być ktoś, kto będzie budował poparcie ponad połowy Polaków, ja mam swoje bardzo wyraziste poglądy, ale one nie są poglądami większościowymi w Polsce - mówi Donald Tusk w wywiadzie dla belgijskiego dziennika "Le Soir" opublikowanym w sobotę przez "Gazetę Wyborczą".

(fot. Robert Gardzinski / FORUM)

Szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk we wtorek ogłosił, że nie będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Według Tuska pilniejszym pytaniem od tego, jaką postawę powinien przyjąć nowy prezydent, jest kwestia, jaki powinien być kandydat, żeby wygrać. "Kryzys wywołany rządami PiS jest tak wielki, że należy wszystko zrobić, by nie pozwolić tej partii niszczyć przez kolejne cztery lata ładu ustrojowego i praworządności" - powiedział Tusk w wywiadzie.

Kandydatem - uważa Tusk - "powinien więc być ktoś, kto w sposób wiarygodny, autentyczny, z przekonaniem będzie budował poparcie ponad połowy Polaków". "Ja mam swoje bardzo wyraziste poglądy. Ale one nie są poglądami większościowymi w Polsce" - podkreślił b. polski premier.

Pytany, czy chodzi o sprawy światopoglądowe odparł, że o wiele spraw - poczynając od nieodpowiedzialnej polityki finansowej. "Pomijam 500 plus, nikt już tego nie odbierze. Ale jak wiadomo, rząd PiS na tym nie poprzestał. I widać wyraźnie, że – na sposób południowoamerykański – on połączył to, co jest przyjemne, łatwe i atrakcyjne w lewicowej i prawicowej polityce. Wiadomo, że to się musi skończyć dramatem" - powiedział.

"Lecz dzisiaj mój pogląd nie jest dominujący" - stwierdził. Podkreślił jednocześnie, że jest przekonany do swoich racji i będzie ich bronił i o nie walczył - także w Polsce, bo uważa, "że trzeba zrobić wszystko – oczywiście w ramach czystej gry – żeby wygrać wybory prezydenckie, a za trzy lata parlamentarne".

Pytany, jaki więc miałby być kandydat w wyborach prezydenckich odparł, że "kluczowe jest to, by to był ktoś, kto jest przekonany do takich wartości jak konstytucja, ład demokratyczny i praworządność". "Ale kto równocześnie znajdzie autentyczny język, aby trafić do tej grupy wyborców - nie wiem, jak ona jest liczna - która z różnych powodów nie zagłosuje na mnie" - dodał.

"Zawsze wolałem być na boisku aniżeli na trybunach. Ale teraz nie chodzi o to, żeby mieć satysfakcję, że się wzięło udział w walce. W tych okolicznościach trzeba spokojnie planować kilka najbliższych lat, aby zmaksymalizować szanse wygranej" - powiedział Tusk.

Według b. premiera, przyszły prezydent powinien być "na pierwszej linii frontu". "Ale nie w imię interesów jednej czy drugiej partii, tylko w walce o ochronę konstytucji, niezależnego sądownictwa, wolnych mediów. Tych rudymentów liberalnej demokracji. I takiego kandydata poprę, nawet jeśli w niektórych innych sprawach będzie miał inne poglądy niż ja" - zapewnił Tusk.

Według niego są już takie osoby w debacie publicznej. "Są tam nazwiska, które mają te przymioty. I mają szansę" - ocenił.

Tusk o kryzysie migracyjnym

W innym wątku wywiadu Tusk pytany o kryzys migracyjny w 2015 r. powiedział, że z historii politycznej wynika, iż podstawową odpowiedzialnością przywódców wobec obywateli jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. "Nic i nikt z tego przywódców nie zwolnił. A kiedy przywódcy sprawiają wrażenie, że nie są w stanie tej odpowiedzialności wziąć na siebie albo ich ona nie interesuje, to szybko kończy się kryzysem zaufania" - uważa Tusk.

W jego ocenie był czas, kiedy Niemcy przeżywali samozadowolenie "z własnego moralnego uniesienia", gdy postrzegali siebie jako najbardziej otwartych ludzi w Europie w kontekście przyjmowania uchodźców. "Problem nie polegał na tym, czy rację miał Orban czy Merkel. Podstawą naszych działań były obydwa punkty widzenia: humanitarny i bezpieczeństwa" - powiedział Tusk.

"Argumenty Orbana i określenia używane przez Jarosława Kaczyńskiego, gdy mówił o pasożytach i zarazkach roznoszonych przez migrantów, są nie do przyjęcia" - powiedział. Ale - dodał - politykę migracyjną można prowadzić tylko wtedy, gdy kontroluje się swoje granice. "Wpuszczanie wszystkich to nie polityka, to bezsilność" - stwierdził.

"Z drugiej strony widzimy, co się dzieje, gdy pozwoli się przywódcom, co widzieliśmy w Warszawie czy Budapeszcie, na brutalne wykorzystywanie sytuacji do swoich celów politycznych: ludzie nabierają przekonania, że jeśli chcą bezpieczeństwa, to powinni zapomnieć o demokracji liberalnej" - powiedział Tusk. Dla niego, jeśli nawet linia premiera Węgier Viktora Orbana w sprawie bezpieczeństwa granic przeważyła, to przegrał on znacznie większą walkę.

Szef Rady Europejskiej nie widzi żadnej osi, która dzieliłaby Europę. Pytany, czy nie są nią sprawa migracji, czy relokacja uchodźców odpowiedział, że relokacja "wywołała ogromne emocje dlatego, że pomysł po prostu był od początku błędny". Według Tuska przez kilka miesięcy posługiwano się nim, by odsunąć od siebie problem granicy zewnętrznej, a jeśli chcemy chronić istotę polityki europejskiej, do której zalicza demokrację, trzeba porzucić "naiwne podejście totalnego humanitaryzmu".

Na uwagę, że żaden europejski rząd nie miał takiego podejścia przyznał, że tak było, ale "niektóre rządy, zwłaszcza we Włoszech i w Grecji" "dały sobie narzucić narrację organizacji pozarządowych, które zmusiły je do przymykania oczu na twarde zasady kontroli granicznych".

"Zawsze chciałem, aby na szczytach europejskich unikać używania karykaturalnych porównań. Ten, kto uważa, że uchodźcom należy pomagać, nie powinien być uznawany za współwinnego terroryzmu. Ale też ten, kto chce chronić granicę, nie powinien być natychmiast okrzyknięty ksenofobem lub faszystą" - zapewnił.

Tusk: Europejska tożsamość nie zastąpi narodowej

Tusk pytany, czy Europa potrafi "na spokojnie" dyskutować o swojej tożsamości odparł, że tożsamość to delikatna kwestia, ponieważ natychmiast staje się obiektem manipulacji. "Ta europejska nigdy nie zastąpi tożsamości narodowej, bo jest w pewnym sensie emocjonalnie niedoskonała. Pomysł, że można to zadekretować, jest naiwny. Każdy Europejczyk będzie miał inną tożsamość, a europejska jeszcze przez długi czas będzie pojęciem bardzo abstrakcyjnym, nieco sztucznym" - powiedział.

"Jestem Europejczykiem, ale także obywatelem Gdańska, Kaszubem, jedna z babć była Niemką... Ale na pytanie: +Kim jesteś?+, odpowiadam bez wahania: +Jestem Polakiem+!" - stwierdził. Podkreślił, że "tożsamość narodowa pozostaje pierwszą i najważniejszą, głęboko zakorzenioną w uczuciach i historycznej świadomości". Tożsamość europejska - dodał - "buduje się od setek lat na tradycjach greckich, rzymskich, żydowskich i chrześcijańskich". "I nie mówię tu o wierze: można być chrześcijaninem, nie będąc wierzącym" - stwierdził.

"Czy to może być powodem, byśmy zwrócili się przeciwko innym? Nie. Czy powinniśmy naszą tożsamość chronić i jej bronić? Tak. Jedna trzecia mieszkańców Brukseli to muzułmanie. Czy to nie w porządku? Nie. Czy to wyzwanie? Tak" - powiedział szef Rady Europejskiej. "Jak możemy chronić europejską tożsamość kulturową i polityczną, nie wpadając w pułapkę nacjonalizmu, rasizmu czy wojen religijnych? Nie wiem. Ale wiem, że należy tego unikać za wszelką cenę" - powiedział Tusk.(PAP)autor: Aleksander Główczewski

ago/ mok/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 38 newcommer

Pan Tusk jak zwykle odszedł od narracji pispis w pierwszym zdaniu. Jest w drugim, widać leki zaczynają działać.

! Odpowiedz
13 40 michalshk

Mi to wygląda na konia trojańskiego którego niemcy chcą podrzucić.

! Odpowiedz
16 51 silvio_gesell

To nie są wyraziste poglądy, tylko ich brak.

! Odpowiedz
43 22 zan

Dobra pisiorki. Kiedy wreszcie wystawicie za Tuskiem list gończy? Toż to zwykły przestępca któremu uszły na sucho afery. A! No zapomniałem. Wy macie własne SKOKI, domy publiczne otrzymane do "byłego AKowca" itd. Wy nie ruszacie naszych, a my waszych. Toż to w Chinach notablowi łatwiej zarobić wyrok za korupcję. W Polin to jest niemożliwe. Obywatele są traktowani jak bydło, a kasta rządząca chodzi zupełnie bezkarna. Zamiast elementarnych rządów prawa mamy głupich trolików z agencji PR nakręcających pozorowany spór. Nawiasem: jakim trzeba być śmieciem ludzkim aby za pieniądze robić takie rzeczy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 53 piotrpoznan

Nie rozsmieszajcie mnie. Tusk ma poglady. Chyba takie Merkel al o europejski mainstream. Czy bankier pl musi robic mu klake. Nie stac Wan na wiecej?

! Odpowiedz
44 14 drabio

Czytając wywiad z Tuskiem widać wyrazna zmiane jego rozumowania. Widać, ze to w Brukseli nauczono go przywiazywać wage do zasad i tego ze mowiac polprwdy jedynie rozjusza sie obie strony konfliktu ze otwarte stawianine tez nie sluzy nikomu tylko przykłady czasami traagiczne dosatne...

Takim tragicznym przykładem była smierć prezydenta Gdanska która spowodowala że lawia oszczerstw i domyslow w TVP ustala. Czy była potrzebna smierc aby np Jacek Kurski a raczej Jaroslaw Kczynski zrozumial jak destruktuwną siłe ma negatywna propaganda co powoduje klamstwo i mowa nienawisci?

Tusku majac takie karty w reku powiadziałeś PASS (a to był błąd - o ie taka kandydatura nie miala szans to mogła pokazać jak daleko posunie sie machina - ale do tego trzeba mieć odwagę by dostac w pysk), z drugiej strony podobnie jak Jaroslaw Kaczynski dla władzy tolerowałeś szemrane menty co nie czyni ciebie prezydentem tak jak prawa bycia prezydentem pozbawil siebie A Duda za ktorego to sprawa Banas został administracyjnie "kanonizowany"

Prezydentem zostanie ktos kto nie ma takiego bagazu wladzy ale wazne jest to kto otworzy Polakom oczy - i chyba w tym jednym pomóc moze opozycja. Kto ma głowe na karku ten wie żę wybryki kurskiego jedynie napedziły wyborców Korwinowi i jego cwaniaczkom, którzy bedąc w sejmie kanalizuja jedynie ludzka złość wykreowana przez propagandę.

Obiektywnie powiem że nie będzie to ponownie A Duda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 nostsherlock

WOW! Tym razem dla odmiany okazało się, że platformersi też mają swoich trolli internetowych. Gościu, pomyliłeś portale, idź na jakiś onet, wp, pudelki czy inne takie portale, gdzie twoja grupa docelowa

! Odpowiedz
20 63 piotr_malkontent

Nie jest istotne to co się mówi ale to co się robi. Za najpiękniejszymi słowami mogą stać podłe czyny (nie pamiętacie Wandei)? W przypadku tego faceta nie jestem pewien czy te osławione kominy były pomalowane rzetelnie... ten Pan dla kasy sprzeda wszystkich i wszystko - nie ufam takim ludziom.

! Odpowiedz
1 2 jaguar_61

taka prawda....

! Odpowiedz
31 73 mazurek_andrzej

"Ja mam swoje bardzo wyraziste poglądy. Ale one nie są poglądami większościowymi w Polsce" - podkreślił b. polski premier. " TAK ,TAK proniemieckie i antypolskie , Trybunał Stanu czeka tego Pana !!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil