Tusk: Chcemy jednej, wolnej Europy, bez wewnętrznych granic

16.05. Katowice (PAP) - Chcemy jednej wolnej Europy, bez wewnętrznych granic, Europy wierzącej w swoją przyszłość - oświadczył premier Donald Tusk, który w poniedziałek wziął udział w otwarciu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W otwarciu Europejskiego Kongresu Gospodarczego udział wzięli - oprócz Tuska - m.in. premierzy: Czech - Petr Neczas, Węgier - Viktor Orban i Chorwacji - Jadranka Kosor.

Tusk zauważył, że musiało minąć wiele lat, aby spełniło się "odważne marzenie" o narodach Europy Środkowo-Wschodniej, które żyją we wspólnie wywalczonej wolnej Europie.

"Aby to marzenie się spełniło musiało minąć kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Dzisiaj węgierska prezydencja, a za chwilę polska prezydencja są w łańcuchu wielkiej, symbolicznej gry o wolną środkową Europę. (...) Polityka bez marzeń staje się nudną, niedającą żadnych perspektyw rutyną" - mówił premier. Przekonywał, że to dzięki dzielnym ludziom "marzenia stały się faktem".

Premier wyraził nadzieję, że podczas polskiej prezydencji Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej. Tusk poprosił zebranych gości, aby szczególnie ciepło przywitali premier Chorwacji Jadrankę Kosor, aby - jak mówił - poczuła, że jej kraj już jest w Europie.

"Polska prezydencja będzie służyła rewitalizacji wiary, energii europejskiej" - oświadczył szef rządu.

Tusk zauważył też, że mamy dziś do czynienia z wielkim zamieszaniem politycznym w wielu regionach świata. "Niektórzy (w takiej sytuacji) stawiają pytania o sens zjednoczonej Europy. Jestem przekonany, że siedzący tu przywódcy państw środkowej Europy takiego pytania nie stawiają. My, mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej, wierzymy głęboko (...) w sens Europy i Unii Europejskiej" - zaznaczył.

"Dla nas zjednoczona Europa, wspólne instytucje to gwarancja, że miliony ludzi w tej części świata będą mogły żyć w dobrobycie, bezpieczeństwie i pokoju. W naszych oczach, umysłach, sercach Unia nie zdezawuowała się dlatego, że dotyka nas kryzys" - mówił premier.

Jak dodał, warto zapłacić "wielką cenę", aby żyć wspólnie w solidarnej i wolnej Europie. "Wiemy, jak wiele trzeba zapłacić za prawa człowieka, za Europę bez granic. (...) Europejscy przywódcy powinni wyraźnie powiedzieć, że Europa jest tą wartością, dla której warto żyć, warto pracować i w obronie której nigdy nie należy się poddawać" - podkreślił szef rządu.

Zdaniem Tuska wszyscy, którzy podzielają europejskie wartości, powinni znaleźć się w Unii Europejskiej. "Dlatego tak ważne jest, aby Europa uwierzyła w sens wspólnego budżetu, polityki spójności, aby uwierzyła, że trzeba strzec granic Europy, ale trzeba umieć otwierać granice wtedy, kiedy inni chcą do nas przystąpić" - przekonywał.

"Każdy, kto dziś w Europie mówi, że w obliczu kryzysu, niepokoju, drożyzny trzeba stawiać na nacjonalizm, etatyzm, protekcjonizm, ten nie rozumie idei Europy, albo chce ją sprzedać za własny, pozorny sukces polityczny (...) chcemy jednej, wolnej Europy w coraz szerszych granicach, bez wewnętrznych granic, chcemy Europy wierzącej w swoją przyszłość. Jestem przekonany, że przyszłość należy do tych, którzy wciąż wierzą w Europę. My wierzymy" - podkreślił szef rządu. (PAP)

mrr/ ann/ par/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~MP

Likwidacja granic jest rownoznaczna z pozbawieniem Polski niepodleglosci a takie dzialanie podlega karze.

Kodeks Karny
Art. 127. § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Pokaż cały komentarz !
0 0 ~Autor

Czasy się zmieniają. Czy Polska jako państwo była by w stanie konkurować z takimi Chinami, USA czy Indiami? Osobiście wątpię. Ludzie w Europie zdają sobie z tego sprawę, dlatego mimo kryzysów i problemów w UE, wiedzą że musi ona przetrwać.

Poza tym... pójdźmy dalej. Popatrzmy sobie na zdjęcia z teleskopu Hubble'a. Ziemia to mała niebieska plamka, narody muszą ze sobą wspólpracować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ryży Donek

Czasy się zmieniają. Koniec bękarta z Maastricht nadchodzi wielkimi krokami.
Bolszewicka UE może sobie konkurować co najwyżej z Murzynami a i to już niedługo.

! Odpowiedz
0 0 ~nasz król tusk

Nasz krół śłońce peru , spełnia swoje marzenia . Jest wielki w świecie małych, jakiś podwórkowiec, tam podskoczy, tam ugrycie -ale najczęściej ucieka . wciąż myśli, że podwórko jest jego. A i tak będzie sprzedany razem z podwórkiem.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~wqere

Autor ale jesteś... niedoinformowany,czy ty naprawdę wierzysz że prawie 40mln kraj były tutaj gdzie jest teraz gdyby nie był okupowany przez żydoską mafie?nawet sobie sprawy nie zdajesz że twój głos podczas wyborów gówno znaczy ale idziesz na nie bo w tv mówili że jak się na wybory nie chodzi to nie jest sie prawdziwym patriotą.I tak się to kręci z roku na rok aż szkoda gadać...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~poszukiwacz

Taki sam cel mial kiedys Hitler, tez miala byc zjednoczona Europ, bez granic, z jedna waluta i pod dyktatem Niemiec. Jak sie okazuje, Niemcy jednak wygraly te wojne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,19% 56 729,11
2019-12-13 17:15:02
WIG20 0,21% 2 106,51
2019-12-13 17:15:00
WIG30 0,16% 2 415,03
2019-12-13 17:15:00
MWIG40 -0,11% 3 837,35
2019-12-13 17:15:01
DAX 0,46% 13 282,72
2019-12-13 17:37:00
NASDAQ 0,20% 8 734,88
2019-12-13 22:03:00
SP500 0,01% 3 168,80
2019-12-13 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.