REKLAMA

Turecki kryzys szarpie złotego. Frank drożeje

2018-08-10 09:07, akt.2018-08-10 11:00
publikacja
2018-08-10 09:07
aktualizacja
2018-08-10 11:00
YAY Foto

Załamanie na tureckim rynku walutowym oraz zdecydowane osłabienie euro wobec dolara w piątek o poranku wprawiły w drgania także rynek złotego. Euro kosztowało już prawie 4,30 zł.

W Turcji od kilku miesięcy trwa kryzys walutowy. Ale dzisiejszy poranek przyniósł prawdziwe tąpnięcie liry – kurs USD/TRY rósł nawet o 13%, by ok. 9:00 ustabilizować się na mniej więcej +6%. To reakcja rynku na doniesienia „Financial Timesa”, jakoby Europejski Bank Centralny obawiał się, że kłopoty tureckich banków mogą uderzyć w europejski sektor bankowy.

/ Bankier.pl

Dość gwałtowne osłabienie euro wobec dolara pociągnęło w dół także polską walutę. Kurs EUR/PLN rano wzrósł prawie do 4,30 zł. Później jednak złoty zaczął szybko odrabiać straty, o 9:00 osiągając pułap 4,28 zł za euro.

[Aktualizacja 10:50] Po przejściowym spadku notowania euro ponownie ruszyły  w górę. O 10:49 za euro płacono 4,29 zł. Dolar kosztował już prawie 3,75 zł. Mocno w górę poszedł także kurs franka szwajcasrskiego, za którego trzeba było zapłacić blisko 3,77 zł - a więc o 3,5 grosza więcej niż w czwartek.

/ Bankier.pl

Po lipcowej korekcie polski złoty podobnie jak inne waluty rynków wschodzących pozostaje pod presją sprzedających. Od połowy kwietnia waluty krajów rozwijających się tracą na wartości za sprawą podwyżek stóp procentowych w Rezerwie Federalnej oraz zmiany polityki Ludowego Banku Chin. Nie mamy też co liczyć na wsparcie ze strony Rady Polityki Pieniężnej, która pomimo wzrostu inflacji w pobliże 2% utrzymuje rekordowo niskie (i realnie ujemne!) stopy procentowe i deklaruje, że nie ma zamiaru ich podnosić w dającej się przewidzieć przyszłości.

Turecka zawierucha przyczyniła się też do spadków na giełdowych parkietach. Indeksy w zachodniej Europie spadały po przeszło 1%. Jedynie londyński FTSE100 notował spadek o 0,6% O 1:00 WIG20 zniżkował o 1,63%, powracając poniżej 2 300 punktów. Na warszawskim parkiecie o blisko 3% taniały akcje PZU. Ponad 2% tracił też CD Projekt i Lotos.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
autor_widmo
import drozeje to sie eksport poprawi, zainwestujmy w kraju w to co zza granicy sprowadzamy, no moze poza ropa naftowa, ale zawsze mozna inwestowac w gaz, energie elektryczna, odnawialne zrodla energi
antek10
Kurs waluty musi "skonsumować" pińćset +. Z pustego i Salomon nie naleje. Chociaż dziwie sie że taki wielki profesor Rostowski okazał sie tylko czeladnikiem w porownaniu z tym jak gospodarką kierują pisiory. Całe to PO z PSL to tylko amatorzy z dyplomami ale bez pomyślunku jak kierować gospodarką. Najlepszym Kurs waluty musi "skonsumować" pińćset +. Z pustego i Salomon nie naleje. Chociaż dziwie sie że taki wielki profesor Rostowski okazał sie tylko czeladnikiem w porownaniu z tym jak gospodarką kierują pisiory. Całe to PO z PSL to tylko amatorzy z dyplomami ale bez pomyślunku jak kierować gospodarką. Najlepszym przykładem jest VAT.
_jasko
W czasach gdy przy władzy było "Całe to PO z PSL to tylko amatorzy z dyplomami ale bez pomyślunku jak kierować gospodarką" skumulowany przyrost PKB Polski był zdecydowanie najwyższy w Europie.
antek10 odpowiada _jasko
Wzrost PKB 3% rocznie? Dziura budżetowa na 50-60 mld?
Fundusz budowy dróg wypisany poza budżet po to aby nie wykazywać kosmicznej dziury budżetowej. Skok na OFE? Gdzie jest 200 mld z OFE?
antek10 odpowiada (usunięty)
Nie jestem ani za pisiorami ani za PeŁo a tym bardziej za komuchami czy peeselowskimi pociotkami co poobsiadali agencje rolne :-) Jestem przeciw głupocie, baraniemu pędowi, ciemnym masom, ujadającym ćwokom co nie mając argumentów starają sie przekonać do swojej osoby tylko obrażaniem. Czujesz sie wymieniony? Ja podałem Nie jestem ani za pisiorami ani za PeŁo a tym bardziej za komuchami czy peeselowskimi pociotkami co poobsiadali agencje rolne :-) Jestem przeciw głupocie, baraniemu pędowi, ciemnym masom, ujadającym ćwokom co nie mając argumentów starają sie przekonać do swojej osoby tylko obrażaniem. Czujesz sie wymieniony? Ja podałem fakty a ty co? G***o.
niepelnosprawny_org
wokół Polskie wiecej i coraz wiecej problemów i wojenki i gospodarczo, ale Polska bedzie wyjatkiem, Rosja i Ukraina, Turcja, Grecja, i troche Włochy, dodatkowo Hiszpania, Brexit trudny orzech , imigrancji, same koktajle mołotowa...

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki