REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Szwecja i Finlandia pod turecką ścianą. Co dalej z akcesją?

2023-01-24 17:31
publikacja
2023-01-24 17:31

Po spaleniu w sobotę Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie Ankara odwołała zaplanowane na początek lutego trójstronne spotkanie ze Szwecją i Finlandią w sprawie akcesji tych krajów do NATO - podały we wtorek tureckie media, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Szwecja i Finlandia pod turecką ścianą. Co dalej z akcesją?
Szwecja i Finlandia pod turecką ścianą. Co dalej z akcesją?
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Spotkanie w Brukseli, w którym udział wziąć miał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, miało być posiedzeniem "stałego komitetu" złożonego z przedstawicieli Turcji, Szwecji i Finlandii i weryfikującego realizację porozumienia tych krajów z czerwcowego szczytu NATO. Dotyczyło ono warunków, na jakich Ankara wycofała wówczas swoje veto wobec przyjęcia dwóch państw nordyckich do Sojuszu.

Jednak w poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Szwecja nie powinna oczekiwać, iż Ankara poprze jej wniosek o akcesję do NATO po spaleniu w sobotę Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie.

Spalenia Koranu dokonał duńsko-szwedzki aktywista, założyciel antymuzułmańskiej duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia) Rasmus Paludan.

Turcja poinformowała wcześniej, że odwołała planowaną w Ankarze wizytę szwedzkiego ministra obrony Pala Jonsona w związku z wydaniem w Sztokholmie zezwolenia na zorganizowanie antytureckiej demonstracji w stolicy Szwecji.

Kilkuset Kurdów oraz przedstawicieli organizacji lewicowych demonstrowało w sobotę w Sztokholmie przeciwko Erdoganowi oraz wejściu Szwecji do NATO. Manifestację polegającą na przejściu przez centrum miasta zorganizowało Demokratyczne Centrum Społeczności Kurdyjskiej.

AFP przypomina, że na 30 krajów członkowskich NATO plan przyjęcia Szwecji i Finlandii ratyfikowało 28, zgody nie wyraziły Węgry i Turcja. Decyzja o akcesji nowego pastwa musi być podjęta jednogłośnie.

Premier Szwecji: Żadna inna kwestia nie jest dziś ważniejsza niż członkostwo w NATO

Żadna inna kwestia bezpieczeństwa narodowego nie jest dziś ważniejsza niż szybkie członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO - podkreślił premier Szwecji Ulf Kristersson, odnosząc się do decyzji Turcji o anulowaniu rozmów ws. ratyfikacji akcesji państw nordyckich do Sojuszu.

"Są siły w Szwecji i poza krajem, które chcą aby nasze członkostwo się opóźniło" - powiedział Kristersson na zwołanej we wtorek wieczorem konferencji prasowej.

Kristersson przypomniał że Szwecja znajduje się w najważniejszej sytuacji od czasu zakończenia II wojny światowej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Jednocześnie przyznał, że nie interpretuje wypowiedzi prezydenta Turcji o braku możliwości wstąpienia Szwecji do NATO jako całkowitej odmowy. "Chcemy wrócić do funkcjonującego dialogu z Turcją" - zaznaczył.

Kristersson, odnosząc się do wypowiedzi fińskich polityków, którzy zapowiedzieli kontynuację rozmów z Turcją w przypadku wykluczenia z nich Szwecji, stwierdził, że "trzeba zrozumieć sytuację Finlandii".

Stosunki szwedzko-tureckie pogorszyły się w ostatnich dniach po sobotniej demonstracji Kurdów i organizacji lewicowych przeciwko Erdoganowi oraz wejściu Szwecji do NATO. Sytuację zaogniło spalenie Koranu przed ambasadą Turcji przez duńsko-szwedzkiego założyciela antymuzułmanskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia) Rasmusa Paludana. Pod konsulatem Szwecji w Turcji, a także w innych państwach arabskich, doszło do antyszwedzkich demonstracji.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

(PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zene
Adolf H. palil ksiazki,
"jesli Bóg kogos karze,
zabiera rozum"

Palenie Koranu bedzie miec konsekwencje,
dla sprawcy i Szwecji
Szwedzki kalifat ma juz wiele problemów z Muzulmanami

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki