Turcja ostro tnie stopy. Lira tylko lekko wstrząśnięta

Bank centralny Turcji zdecydował się na głębsze od oczekiwań cięcie stóp procentowych. Reakcja liry była umiarkowana – przynajmniej jak na standardy tureckiego rynku walutowego.

Bank Centralny Republiki Turcji (TCMB) postanowił obniżyć stopę polityki monetarnej (wyznaczaną przez oprocentowanie tygodniowych operacji repo) aż o 250 punktów bazowych z 16,50% do 14,00%.

Główna stopa procentowa w TCMB.
Główna stopa procentowa w TCMB. (TradingEconomics)

Tak głębokie cięcie zaskoczyło sporą część rynku, ponieważ większość ekonomistów spodziewała się obniżki stopy procentowej TCMB tylko do 15,50%.

Stąd też negatywna reakcja rynku walutowego. Bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji TCMB kurs dolara podniósł się z 5,7440 do 5,7680 liry.  Kwadrans później kurs USD/TRY obniżył się do 5,7527 liry. Jak na standardy bardzo zmiennego rynku liry był to raczej drobny wstrząs niż tąpnięcie.

(Bankier.pl)

To już druga w tym roku obniżka kosztów kredytu w Turcji. We wrześniu TCMB ściął stopy o 325 pb., a w lipcu o 425 pb. Zatem w ciągu zaledwie trzech miesięcy główna stopa procentowa w tureckim banku centralnym została obniżona z 24% do 14%, a więc aż o 1000 punktów bazowych (10 pkt. proc.).

W 2018 roku na skutek błędnej polityki pieniężnej i niekontrolowanego wzrostu zadłużenia zagranicznego Turcja przeżyła poważny kryzys walutowy. Turecka lira straciła 40% wartości względem dolara amerykańskiego, co skutkowało eksplozją inflacji cenowej. Rok temu inflacja CPI sięgnęła aż 25,2%. Największa gospodarka Bliskiego Wschodu wpadła w recesję, a stopa bezrobocia podniosła się z 11% do 14,7%.

Jednakże zeszłoroczna, podręcznikowa terapia antyinflacyjna zaczęła przynosić efekty. Turcja radykalnie zredukowała deficyt na rachunku obrotów bieżących, a stopa inflacji CPI obniżyła się do 9,3%. To pozwoliło bankowi centralnemu na drastyczne obniżki stóp procentowych, przy utrzymaniu względnie stabilnej wartości liry.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 7 silvio_gesell

Nie powiedziałbym, że ostro tną. Stopy 14%, inflacja poniżej 10%. (To tak na marginesie wczorajszych rewelacji, że to inflacja powoduje utratę wartości pieniądza, a nie ujemne realne stopy)

! Odpowiedz
0 1 meryt

silvio_gesell "(To tak na marginesie wczorajszych rewelacji, że to inflacja powoduje utratę wartości pieniądza, a nie ujemne realne stopy)"

Przecież to nie ten pieniądz.

"W Wőrgl, w reakcji na rosnącą biedę i wysokie bezrobocie, z dniem 5 lipca 1932 r. wprowadzono walutę lokalną. Miała ona inne zastosowanie niż pieniądz narodowy, którego był deficyt. Różnica polegała na tym, że oficjalna waluta była zadłużeniowa. Do dziś tak jest. Natomiast waluta lokalna, nazywana też komplementarną, była oprocentowana ujemnie (-1%). Ekonomiści nazwali to demurażem, od francuskiego demurrage – opłaty pobieranej od uczestników kolejki samochodów lub statków czekających na wjazd lub wejście do portu; trzeba było dokonać stosownej opłaty, by w niej stać. Taka funkcja powodowała, że nowa waluta traciła na wartości".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 9 pan_stanislaw_bezdomny

W świetle tego co piszesz, stopy powinny być wyższe? ;) Czy zgodnie z zasadą sprawiedliwości dziejowej, pieniądz powinien tracić na wartości 3,5% rocznie a utrata wartości powinna być uzupełniana świadczeniami na dzieci? :DDDD

! Odpowiedz
11 0 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Stopy na -3,5%, cel inflacyjny na 0%, ubytek podaży pieniądza uzupełniany świadczeniami na dzieci, a opodatkowanie pracy zastąpione opodatkowaniem wartości gruntu.

! Odpowiedz
7 10 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Jak myślisz, do czego doprowadzą świadczenia na dzieci w warunkach ujemnego przyrostu naturalnego? Bo chyba nie do jego wzrostu :)

! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell odpowiada meryt

Lokalna, ujemnie oprocentowana, waluta też była fiducjarna, bo była wymienialna na oficjalne fiducjarne szylingi, tylko nikt tego nie robił.

„ Sprawa ma się tak: od początku kryzysu Worgl szybkimi krokami zmierzało do bankructwa. Fabryki unieruchamiano jedną po drugiej; z dnia na dzień wzrastało bezrobocie. Nikt nie zarabiał a nieliczni tylko płacili podatki. Wówczas to na wniosek burmistrza miasta Worgl Unterguggenbergera, władze miejskie wypuściły bony wartości 30 tys. szylingów [których pokryciem była kwota zdeponowana w kasie miejskiej – przyp. m. J.A.R.]. Bony te opiewały na 1, 5, 10 szylingów. Charakterystyczna ich cechą było, że wartość ich malała co miesiąc o 1%. Posiadacz takiego bonu musiał nabyć w końcu miesiąca od władz miejskich znaczek odpowiedniej wartości; po naklejeniu tego znaczka bon wracał do wartości nominalnej. Znaczek ten przyklejano na odwrotnej stronie bonu, a dochód ze sprzedaży tych znaczków szedł na fundusz pomocy biednym.”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Tu się zgadzam, nie zwiększą dzietności. Chyba tylko wojna do tego prowadzi.

! Odpowiedz
1 1 meryt odpowiada silvio_gesell

silvio_gesell "Lokalna, ujemnie oprocentowana, waluta też była fiducjarna"

"oficjalna waluta była zadłużeniowa"

Fiducjarna a zadłużeniowa to nie to samo.

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell odpowiada meryt

To samo. Są naprawdę tylko dwa rodzaje pieniądza. Fiducjarny (tu ktoś przetłumaczył zadłużeniowy), którego wartość wynika z tego, że jest środkiem spłaty długu, oraz towarowy, jak kruszcowy, kryptowaluty, kiedyś bydło, w czasie wojny nawet wódka, którego wartość wynika z tego, że jego ilość jest ograniczona.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 meryt odpowiada silvio_gesell

silvio_gesell "To samo. Są naprawdę tylko dwa rodzaje pieniądza. Fiducjarny (tu ktoś przetłumaczył zadłużeniowy), którego wartość wynika z tego, że jest środkiem spłaty długu, oraz towarowy, jak kruszcowy, kryptowaluty, kiedyś bydło, w czasie wojny nawet wódka, którego wartość wynika z tego, że jego ilość jest ograniczona."

Fiducjarny może być zadłużeniowym, jak i niezadłużeniowym.
Zadłużeniowy może być fiducjarnym, jak i towarowym/kruszcowym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell odpowiada meryt

Jeśli rozumiesz ujemnie oprocentowany pieniądz jako niezadłużeniowy, a dodatnio jako zadłużeniowy to OK. Dla mnie pieniądz zadłużeniowy to inaczej pieniądz kredytowy, czyli fiducjarny. Ale mogę przyjąć twoją definicję.

! Odpowiedz
0 0 meryt odpowiada silvio_gesell

silvio_gesell "Jeśli rozumiesz ujemnie oprocentowany pieniądz jako niezadłużeniowy, a dodatnio jako zadłużeniowy to OK"

Niezadłużeniowy - jak nazwa mówi nie powstały przez w wyniku pożyczania, kredytowania.

Przykład niezadłuzeniowego: Greenback z 1862 i 1863 r.
https://en.wikipedia. org/wiki/Greenback_(1860s_money)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada meryt

Greenback służył do płacenia podatków (ceł), które służyły do wykupu Treasury Notes i w tym procesie były umarzane. Dlatego Greenback zniknął z obrotu w 1963r. Greenback był oparty na długu powstałym w czasie Wojny Domowej - to był pieniądz zadłużeniowy.

! Odpowiedz
0 0 meryt odpowiada silvio_gesell

silvio_gesell: "Dlatego Greenback zniknął z obrotu w 1963r."

Nieprawda.
"In June 1874, Congress established a maximum for Greenback circulation of $382,000,000"

silvio_gesell: "Greenback służył do płacenia podatków (ceł), które służyły do wykupu Treasury Notes i w tym procesie były umarzane."

Pieniądz zadłużeniowy poprzez jego emisje powoduje powstanie długu/zadłużenia. Druk Greenback nie spowodował wzrostu długu. Patrz: "Niezadłużeniowy - jak nazwa mówi nie powstały przez w wyniku pożyczania, kredytowania."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 14 ajwaj

Nie bez znaczenia moze byc ""Chinski pakiet ratunkowy""=3,6 mld. $ (póki co)
Turcja stala sie dla "zachodu" w niedozwolonym stopniu suwerenna > flirtowanie z BRICKS, nazywane juz BRICKS-T (Turcja), S-400, flirtowanie z Rosja - Szanghajska Organizacja Współpracy ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Szanghajska_Organizacja_Wsp%C3%B3%C5%82pracy ), Chinami itd.itp.

""Chiny pomagają Turcji "pakietem ratunkowym" 3,6 miliarda dolarów. Erdogan wiąże swój kraj ściślej z Pekinem
Pomimo amerykańskiego zagrożenia „zniszczeniem i likwidacja” tureckiej gospodarki, lira turecka i tureckie stopy procentowe prawie się nie zmieniły w ciągu ostatniego tygodnia.""

https://www.contra-magazin.com/2019/10/chinas-rettungspaket-isoliert-die-tuerkei-von-den-usa/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 awenturyn1

W związku z atakiem ekonomicznym USA na Turcję to wszystko się stało i nie pisać głupot.....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,08% 3,8556
2020-01-27 02:08:00
EUR/PLN 0,00% 4,2535
2020-01-27 02:08:00
EUR/USD 0,05% 1,1031
2020-01-27 02:08:00
CHF/PLN 0,02% 3,9727
2020-01-27 02:08:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil