Turcja nie rusza stóp. Lira nieco zyskała

Zgodnie z oczekiwaniami rynku turecki bank centralny nie zmienił stóp procentowych. Mimo to po decyzji TCMB lira umocniła się względem dolara.

Główna stopa procentowa Banku Centralnego Republiki Turcji (TCMB) pozostała bez zmian na poziomie 24%. Taka decyzja była zgodna z rynkowym konsensusem. We wrześniu Turcy gwałtownie podnieśli koszty kredytu, windując stopę referencyjną z 17,75% do 24%, zaskakując rynek oczkujący wtedy podwyżki „tylko” do 22%.

„Ostatnio ujawnione dane wskazują na to, że trend zrównoważenia gospodarki stał się bardziej zauważalny. Popyt zewnętrzny utrzymuje siłę, podczas gdy kontynuowane jest spowolnienie aktywności gospodarczej, głównie na skutek zacieśnienia warunków finansowych” – czytamy w dzisiejszym komunikacie tureckich władz monetarnych.

(Bankier.pl)

Od wiosny Turcja przeżywa regularny kryzys walutowy. Od początku roku lira straciła blisko jedną trzecią wartości wobec dolara. Dotychczasowe apogeum tureckiego kryzysu przypadło na środek sierpnia, gdy kurs dolara sięgnął rekordowego poziomu 7,11 liry.  Po tym, jak TCMB wreszcie odważył się na długo oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych, sytuacja zaczęła się stabilizować. W październiku kurs USD/TRY spadł poniżej sześciu lir. Po czwartkowym komunikacie tureckiego banku centralnego lira zyskała 0,8% - kurs dolara obniżył się do 5,62 liry.

„Bank centralny nadal będzie używał wszystkich dostępnych instrumentów w celu osiągnięcia stabilności cen. Restrykcyjne nastawienie w polityce monetarnej będzie zdecydowanie utrzymane, dopóki perspektywy inflacyjne nie pokażą istotnej poprawy” – zapewnia TCMB.

Na razie rynek zdaje się wierzyć, że dotychczasowe zaostrzenie polityki monetarnej w Turcji pozwoli stłumić galopującą inflację i przywrócić równowagę w gospodarce. Jednak póki co turecką inflację trudno uznać za opanowaną. We wrześniu oficjalnie raportowany wzrost kosztów życia sięgnął 24,5% i był najwyższy od 15 lat. Z drugiej jednak strony Turcji udało się istotnie zredukować deficyt na rachunku obrotów bieżących.

Z tureckich aktywów zdjęta została też presja polityczna po tym, jak w październiku władze uwolniły amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, co powinno poprawić napięte relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Po ustabilizowaniu się kursu liry prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że „najgorsze już minęło” i że „gospodarka zaczęła odbijać”. Tylko czas pokaże, czy Erdogan ma rację. Natomiast doświadczenie uczy, że tak gwałtowna podwyżka ceny pieniądza z reguły prowadzi do przekłucia kredytowej bańki, co nierzadko skutkuje recesją korygującą nadmierną konsumpcję i likwidującą nierentowne inwestycje powstałe w czasie kredytowego boomu.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 silvio_gesell

„gwałtowna podwyżka ceny pieniądza z reguły prowadzi do przekłucia kredytowej bańki, co nierzadko skutkuje recesją korygującą nadmierną konsumpcję i likwidującą nierentowne inwestycje powstałe w czasie kredytowego boomu.”

To pod warunkiem, że kredyty były brane w lirze, a tymczasem Turcja jest zadłużona w dolarze i tym bardziej będzie się w nim zadłużać bo jest relatywnie tańszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,24% 3,8837
2020-01-29 09:22:00
EUR/PLN 0,07% 4,2734
2020-01-29 09:22:00
EUR/USD -0,16% 1,1004
2020-01-29 09:22:00
CHF/PLN 0,14% 3,9862
2020-01-29 09:22:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil