REKLAMA

Turcja nakazała wstrzymanie tranzytu do Rosji towarów objętych sankcjami

2023-03-20 17:12
publikacja
2023-03-20 17:12

Turcja wstrzymała od marca tranzyt do Rosji towarów objętych zachodnimi sankcjami pod wpływem rosnącej presji USA i UE - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na wypowiedzi urzędników tureckich i unijnych.

Turcja nakazała wstrzymanie tranzytu do Rosji towarów objętych sankcjami
Turcja nakazała wstrzymanie tranzytu do Rosji towarów objętych sankcjami
/  Abaca Press

Rząd turecki przekazał swoim przedsiębiorstwom listę towarów objętych sankcjami i poinstruował je, aby począwszy od 1 marca 2023 roku nie przeładowywały tych towarów, jeśli krajem docelowym jest Rosja - powiedział Cetin Tecdelioglu, szef Stowarzyszenia Eksporterów Metali Żelaznych i Nieżelaznych w Stambule.

Ankara dała Komisji Europejskiej ustne zapewnienie, że od 1 marca towary nie będą przewożone dalej do Rosji, jeśli są objęte sankcjami UE, USA lub Wielkiej Brytanii - powiedział niewymieniony z nazwiska urzędnik Unii Europejskiej. Tureckie Ministerstwo handlu odmówiło komentarza w tej sprawie.

Pomimo sankcji nałożonych na Moskwę kanały dostaw z Turcji i innych światowych centrów handlowych pozostały otwarte. Skłoniło to Waszyngton do ostrzeżenia Turcji przed eksportem chemikaliów, mikroczipów i innych towarów, które mogą być przez Moskwę wykorzystane w działaniach wojennych.

Turcja, która jest członkiem NATO, starała się w pierwszych miesiącach wojny zachować równowagę między dobrymi stosunkami z Moskwą i Kijowem. Sprzeciwia się sankcjom wobec Rosji, ale zapewniła, że nie będzie ich obchodzić i że żadne wysyłane przez nią towary nie mogą być używane przez rosyjskie wojsko - poinformowała agencja Reutera.

Jednak towary produkowane w Turcji nawet z komponentami z innych krajów mogą być nadal wysyłane do Rosji bez ograniczeń, powiedział Cetin Tecdelioglu, cytowany w poniedziałek przez "Jerusalem Post". Dodał, że tranzytowe ograniczenia Turcji spowodowały, że rosyjscy importerzy poszukują alternatywnych dróg dostaw w Kazachstanie i innych krajach. "Nie dbają już o koszty - powiedział Tecdelioglu. (PAP)

sm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (7)

dodaj komentarz
dididif
to powinno poprawić humor zbrodniarzowi z łubianki.
polonu
Czy tylko Chiński but a co Iran , Pakistan Brazylia , Ameryka południowa , Korea, długo idzie wyliczać kto jeszcze dopisze się do tej listy nie cywilizowanego świata , bo lista będzie otwarta Węgry , później Niemcy , tu jeszcze będą różne układy z tym cywilizowanym światem to dopiero początek budowli.
Raffmo
ciekawe czy Iran lub Korea Płn. są w stanie dostarczać elektronikę, precyzyjną optykę czy choćby sprzęt wiertniczy :D :D
pstrzezek
Nawet turecki dyktator idzie w tym samym kierunku co reszta cywilizowanego świata (mimo że dopiero po roku) Plus całkiem niedawno zgodzili się na akcesje Finlandii do NATO. Za moment jedyne co Vladi będzie widział nad głową to chiński but
niederfurzdorf
Ojej ojej ojej. A do tej pory zaskakująco wysoki wynik eksportu Niemiec do Turcji! No przypadek …..
darius19
trafna uwaga intisol. W sumie grillowanie Rosji idzie do przodu
intisol
Ustne zapewnienie to jeszcze nie gwarancja, ale mimo wszystko idzie to w dobrą stronę. Erdogan też ślepy nie jest i widzi, że Ruscy zwąchali się z Chińczykami, więc dla równowagi on powinien poprawnie żyć z Zachodem, żeby kiedyś nie stanąć samotnie wobec tamtej dwójki.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki