REKLAMA

Turcja: kryzys polityczny podpalił giełdę i osłabił walutę

2013-12-27 13:07
publikacja
2013-12-27 13:07

Pogłębiający się kryzys polityczny w Turcji spotkał się z ostrą reakcją rynków finansowych. Słabnie lira, a główny indeks giełdy w Stambule spada do najniższego poziomu od 2 lat.

W środę do dymisji podali się trzej ważni ministrowie tureckiego rządu, których synowie zostali aresztowani na fali afery korupcyjnej. Premier Recep Tayyip Erdogan ogłosił rekonstrukcję rządu i mianował 10 nowych ministrów. Oznacza to wymianę prawie połowy gabinetu.

Skandal korupcyjny obejmujący najwyższych rangą polityków w państwie poważnie wystraszył inwestorów. Za dolara trzeba zapłacić już 2,17 liry, za euro natomiast 3,01 liry. Oznacza to, że turecka waluta od początku roku straciła już 21% do dolara i 27% do euro – najwięcej spośród walut gospodarek wschodzących.

Wartość liry spada mimo najnowszej decyzji tureckiego banku centralnego, który zapowiedział sprzedaż części rezerw dolarowych. Miało to wzmocnić krajową walutę.

Kolor czerwony dominuje także na tureckiej giełdzie. Na parkiecie w Stambule główny indeks ISE National 100 traci blisko 4% i znajduje się na poziomach obserwowanych ostatnio w lipcu 2012 r.

Niepokój związany z zamieszaniem na szczytach władzy negatywnie wpływa także na rentowność tureckich obligacji. Rentowność „10-latek” przekroczyła 10 procent, co jest najwyższym poziomem od września.

/mz

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki