Trzeciak: przekaz wyborczy PiS wpasował się w oczekiwania wyborców

Przekaz wyborczy PiS, dotyczący spraw społecznych, wpasował się w oczekiwania wyborców - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. komunikacji strategicznej dr Sergiusz Trzeciak. Jako drugi czynnik wygranej PiS, którą wskazały wyniki exit poll, wymienił mobilizację wyborców.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

"Po raz kolejny potwierdza się teza, że ludzie głosują, przede wszystkim biorąc pod uwagę korzyści ekonomiczne" - powiedział w rozmowie z PAP ekspert ds. komunikacji strategicznej dr Sergiusz Trzeciak. Wśród źródeł wyniku Prawa i Sprawiedliwości wymienił m.in. program tzw. "piątki Kaczyńskiego", a także mobilizację wyborców.

Za zaskoczenie tych wyborów uznał wysoką frekwencję. "Mogliśmy się spodziewać, że ta frekwencja będzie wyższa niż w poprzednich wyborach, ale myślę, że ta na poziomie ponad 40 proc. jest dużym zaskoczeniem" - zaznaczył dr Trzeciak.

Jak powiedział, zacierają się różnice pomiędzy komunikacją polityczną na poziomie wyborów europejskich a wyborów parlamentarnych. Według eksperta, najbardziej trafia do wyborców "przede wszystkim przekaz dotyczący tego, jaka będzie polityka w Polsce i jakie korzyści otrzymają".

"Prowadzenie komunikacji dotyczącej stricte kwestii Unii Europejskiej byłoby nieskuteczne, dlatego, że wyborcy myślą w kategorii tego, co konkretnie mogą im zaoferować politycy, co konkretnie zaoferuje, zmieni ugrupowanie, które wygrywa wybory. Samo odwoływanie się natomiast do wartości europejskich jest dosyć abstrakcyjne dla większości wyborców" - stwierdził dr Trzeciak.

W opinii eksperta, ani strajk nauczycieli, ani protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów mógł nie mieć wpływu na decyzje wyborców. "To oczywiście mogło powodować czasowe wahnięcia w sondażach, w jakimś minimalnym zakresie" - powiedział. Zaznaczył, że trudno ocenić, na ile poszczególne wydarzenia wpływają na wynik wyborów.

"Możemy przyjąć domniemanie, że jeśli PiS wygrało te wybory, te sprawy nie miały zasadniczego wpływu. Teoretycznie, gdyby ich nie było, mogłoby to nieco poprawić notowanie, ale myślę, że tutaj zdecydowały inne czynniki" - wskazał dr Trzeciak.

Jego zdaniem, najważniejszym czynnikiem było to, że "przekaz wyborczy PiS, dotyczący spraw społecznych, wpasował się w oczekiwania wyborców". "Po drugie, PiSowi udało się zmobilizować swoich własnych wyborców do głosowania" - powiedział. Podkreślił, że dopiero oficjalne wyniki - o ile nie będą się bardzo różnić od sondażowych - potwierdzą tę ocenę. 

autorka: Elżbieta Bielecka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 5 carlito1

"korzyści ekonomiczne " no tak... 500+ 300+ Chałupka+ brak możliwości eksmisji lokatora, wysłanie listu z prośbą o zwrot kasy do dłużnika to nękanie. .. ciekawe komu zależy na takiej władzy.

! Odpowiedz
7 6 talmud

....obiecujac masom "gruchy na wierzbie" ciekawe co obiecaja na jesien.....konfederacja bedzie 3 sila ktora bedzie patrzyla na rece & zagwarantuje powrot normalnosci

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil