REKLAMA

Trzecia Droga pokazała pierwszą inicjatywę ustawodawczą. Oto projekt Przyszłość+

2023-06-07 16:25
publikacja
2023-06-07 16:25

Podniesienie wydatków na edukację do 6 proc. PKB zakłada projekt Przyszłość+ - pierwsza inicjatywa ustawodawcza Trzeciej Drogi, zaprezentowana w środę przez lidera Polski 2050 Szymona Hołownię i wiceprezesa PSL Dariusza Klimczaka. Przyszłość+ to szkoła, na którą czekają miliony polskich rodzin - mówili.

Trzecia Droga pokazała pierwszą inicjatywę ustawodawczą. Oto projekt Przyszłość+
Trzecia Droga pokazała pierwszą inicjatywę ustawodawczą. Oto projekt Przyszłość+
/ Twitter

Na środowym briefingu prasowym lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz wiceprezes PSL Dariusz Klimczak zaprezentowali pierwszą z serii inicjatyw ustawodawczych Trzeciej Drogi, stanowiących realizację postulatów programowych wypracowanych przez Polskę 2050 i PSL w ramach "wspólnej listy spraw" do załatwienia.

Hołownia poinformował, że pierwsza z prezentowanych inicjatyw to projekt ustawy dotyczący edukacji nazwany Przyszłość+. Proponowane rozwiązanie zakłada podniesienie wydatków na edukację do 6 proc. PKB. "Nazwaliśmy ten projekt ustawy Przyszłość+, bo jego istotą jest realny, a nie fikcyjny, przedwyborczy plus: 35 mld zł na zwiększenie wydatków na edukację" - powiedział lider Polski 2050. "Jeśli myślimy o Polsce w perspektywie pokoleń, to musimy już inwestować w przyszłość. 6 proc. PKB na edukację" - mówił.

"Przyszłość+ zapewni prawdziwą przyszłość, prawdziwy rozwój, będzie inwestycją w polską szkołę, by mogła wreszcie wejść w perspektywę roku 2050, w XXI wiek" - wyjaśnił. "Przyszłość+ to szkoła, na którą czekają miliony polskich rodzin" - zapewnił.

"Jeżeli jest w budżecie państwa kilkadziesiąt miliardów na waloryzację 500 plus do 800 zł (...) to my mówimy, jak one powinny być wydane" - mówił. Przekonywał, że pieniądze w Polsce nie powinny być rozdawane "wszystkim jak leci", tylko być inwestowane w miejsca, gdzie są potrzebne.

Hołownia przekonywał, że prezentowany projekt to prawdziwa inwestycja w przyszłość Polski, ponieważ pieniądze te będą wydatkowane w miejscach, gdzie uczą się nasze dzieci. "Jeżeli myślimy o Polsce w perspektywie następnych pokoleń to musimy już dziś inwestować w przyszłość, w nasze dzieci" - argumentował.

Lider Polski 2050 dzięki 6 proc. PKB przeznaczanym na edukację dzieci będą mogły mieć 5 godzin lekcji języka angielskiego w tygodniu. Dodał, że te pieniądze oznaczają również psychologa w każdej szkole i ciepły posiłek w szkole dla każdego dziecka.

"Przyszłość+ to jest narzędzie, które będzie w stanie odkorkować budżety polskich rodzin, które wydają dzisiaj mnóstwo pieniędzy na korepetycje" - podkreślił.

Dodał, że jednak najważniejszą kwestią jest to, aby szkołach byli nauczyciele. "Musimy mieć pieniądze na to, żeby nauczyciele byli w zawodzie, żeby chcieli w nim zostać, żeby znowu był to piękny zawód służby publicznej, żeby państwo opiekowało się nauczycielami" - mówił.

"Edukacja to nie jest sprawa lewicowa, czy prawicowa, bo wszyscy mamy dzieci i chcemy dla nich dobrej przyszłości, wszyscy chcemy rozwoju naszego państwa" - powiedział. Dlatego, jak poinformował, Trzecia Droga wystosowała zaproszenia do wszystkich ugrupowań parlamentarnych do konsultacji projektu Przyszłość+, aby projekt został złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Wiceprezes PSL podkreślał, że przyszłością Polski są dzieci oraz edukacja na najwyższym europejskim poziomie, dostępna dla każdego dziecka, zarówno tego, które mieszka w dużej aglomeracji, jak tego z małej wsi.

"Niestety dzisiaj niedofinansowanie jest chorobą przewlekłą polskiego systemu edukacji. Chorobą, która generuje kolejne ułomności z konsekwencjami. Dzisiaj rodzice, uczniowie i niestety często także nauczyciele uciekają często z publicznej szkoły do prywatnej, która oferuje więcej zajęć z języków obcych i zajęć dodatkowych" - powiedział.

Jego zdaniem, obecnie wszystko zmierza do tego, że szkoły podzielą się na placówki dla biednych i dla bogatych. "Nie możemy do tego dopuścić, żeby kryterium zdobywania wiedzy był portfel. Dlatego trzeba dofinansować polski system edukacji" - apelował. (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kololux
Mi politycy żadnej partii nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie tak jak w Polskim Ładzie, gdzie to nic nie dało ludziom przedsiębiorczym,Mi politycy żadnej partii nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie tak jak w Polskim Ładzie, gdzie to nic nie dało ludziom przedsiębiorczym, a wręcz zabrało (9% składka zdrowotna wszystko zniwelowała). Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Im zależy by nas utrzymać w finansowej ciemnocie. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, budowaniu majątku. Można uniezależnić się finansowo i wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Inicjatywa ustawodawcza Hałowni:

- żeby dzieci już w przedszkolu mogły sobie grzebać w pupie jesli uznają to za konieczne

Inicjatywa ustawodawcza Kosiniaka

- bedę sie domagał okresu przejściowego dla dzieci na wsi na grzebanie sobie w pupach i dopłat dla chłopców za chodzenie w sukience
jan-kowalski
"Lider Polski 2050 dzięki 6 proc. PKB przeznaczanym na edukację dzieci będą mogły mieć 5 godzin lekcji języka angielskiego w tygodniu. Dodał, że te pieniądze oznaczają również psychologa w każdej szkole i ciepły posiłek w szkole dla każdego dziecka."

Ten zwiększony angielski to po chyba po to, żeby nasi milusińscy
"Lider Polski 2050 dzięki 6 proc. PKB przeznaczanym na edukację dzieci będą mogły mieć 5 godzin lekcji języka angielskiego w tygodniu. Dodał, że te pieniądze oznaczają również psychologa w każdej szkole i ciepły posiłek w szkole dla każdego dziecka."

Ten zwiększony angielski to po chyba po to, żeby nasi milusińscy po skończeniu szkoły mogli lepiej odnaleźć się w warunkach emigracyjnych oraz żeby aktualni tłumacze z angielskiego mieli jeszcze gdzie pracować? - bo za chwilę AI uczyni kwestię nauki języków obcych w znacznym (nie mówię, że całkowicie i dla wszystkich) nieaktualną i gdzie wtedy ci wszyscy filolodzy po studiach kierunkowych lub bez się podzieją?

Gdyby naprawdę chodziło o poprawę edukacji, wspomnieliby coś o matematyce, fizyce, historii itd. Oraz coś o przywróceniu hierarchii mistrz-uczeń, czyli powrocie do sytuacji, w której (i) najogólniej to uczeń słucha nauczyciela, a nauczyciel uczy i wychowuje, (ii) do zawodu idą ludzie z powołania (dobrzy), którzy za swoją pracę dostają godne pieniądze. Czyli coś o przywróceniu szkole i nauczycielom tzw. prestiżu.
Ale to byłoby za trudne (a już na pewno nie do ogarnięcia w jedną 4-letnią kadencję), więc "dla równowagi" wyjeżdżają z dodatkowymi psychologami. Bo może szkoła będzie nadal do d..., niczego nie będzie uczyć, ale za to będzie miał kto w niej wysłuchać ucznia z problemami (wygenerowanymi m.in. przez taką właśnie szkołę) na kozetce.

"Dobry" początek, dalej może być jeszcze śmieszniej...
zoomek
"dzieci będą mogły mieć 5 godzin lekcji języka angielskiego w tygodniu"
A nie lepiej ydisz albo hebrew?
Po co to mydlenie oczy - rządzą wszak kahały.
W końcu nawet pisma do ZUS o świadczenia które im ufundujemy Izraelczycy będą składać mogli w hebrew i ydisz.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000505/O/D20210505.
"dzieci będą mogły mieć 5 godzin lekcji języka angielskiego w tygodniu"
A nie lepiej ydisz albo hebrew?
Po co to mydlenie oczy - rządzą wszak kahały.
W końcu nawet pisma do ZUS o świadczenia które im ufundujemy Izraelczycy będą składać mogli w hebrew i ydisz.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000505/O/D20210505.pdf
"

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki