Trzech Holendrów aresztowanych pod zarzutem wyprania 1,2 mld dolarów

Prokuratura w Holandii poinformowała w piątek o aresztowaniu trzech byłych pracowników niewymienionej z nazwy holenderskiej firmy, którzy podejrzani są o wypranie dla klienta w Indiach 1,2 miliarda dolarów.

Według informacji przekazanych przez prokuraturę, firma kupowała materiały i usługi dla kontrahenta, który od 2006 roku jest zaangażowany w budowę dużego gazociągu w Indiach.

Trójka aresztowanych jest podejrzana o wystawianie fałszywych rachunków dla indyjskiej firmy, co umożliwiało jej dwukrotne pobieranie opłat od własnych klientów. Przychody były następnie transferowane przez sieć przedsiębiorstw na całym świecie do firmy w Singapurze, która jest własnością indyjskiego klienta.

Cała trójka została aresztowana we wtorek, a jeszcze w piątek ma stanąć przed sądem. Jak się podejrzewa, w zamian za fałszowanie rachunków oraz organizację procederu prania brudnych pieniędzy mieli otrzymać ok. 10 mln dolarów.

"Ułatwianie prania brudnych pieniędzy za granicą przez holenderskie firmy jest poważną sprawą. Poszkodowanymi były prawdopodobnie indywidualne osoby w Indiach, gdyż koszty produkcji gazu są przerzucane na klientów" - oświadczyła prokuratura. (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil