REKLAMA

Trzciołek: Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać odrabianiu strat przez złotego

2021-09-24 15:44
publikacja
2021-09-24 15:44
Trzciołek: Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać odrabianiu strat przez złotego
Trzciołek: Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać odrabianiu strat przez złotego
fot. Maciej Dubel / / Shutterstock

Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać dalszemu odrabianiu strat przez polską walutę, zwłaszcza w otoczeniu, w którym poprawił się sentyment wobec aktywów ryzykownych – powiedział PAP strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.


W piątek na fixingu NBP euro kosztowało 4,6085 zł, a dolar 3,9268 zł. To znaczy, że złoty w minionym tygodniu osłabił się o ponad 0,6 proc. w stosunku do euro oraz o blisko 1 proc. wobec dolara. Jednak, jak powiedział PAP Trzciołek, złoty i tak odrobił część strat.

„Pomimo istotnej przeceny złotego w pierwszej części minionego tygodnia, pary EUR/PLN oraz USD/PLN przesunęły się ostatecznie nieco poniżej ostatnich szczytów (najwyższe poziomy od początku kwietnia) i kończyły tydzień w pobliżu 4,60 oraz 3,93. Zakładamy, że najbliższe tygodnie powinny sprzyjać dalszemu odrabianiu strat przez polską walutę, zwłaszcza w otoczeniu, w którym poprawił się sentyment wobec aktywów ryzykownych. Sprzyjałoby to zejściu pary EUR/PLN w pobliże 4,58 oraz USD/PLN w stronę 3,90” – powiedział Trzciołek.

Jego zdaniem, w najbliższym tygodniu uwagę inwestorów na rynku walutowym przyciągnie publikacja danych o wrześniowej inflacji. Jak ocenia strateg PKO BP, wskaźnik wzrost cen we wrześniu utrzymał się w pobliżu 5,5 proc. odnotowanych w sierpniu.

„Oprócz publikacji CPI, rynek oceni również minutes z ostatniego posiedzenia RPP. Wypowiedzi członków Rady wskazują, że istnieje wyraźny podział na jastrzębi i gołębi, gdzie jednak grupa optująca za brakiem zmian stóp procentowych (podająca za argument przejściowy charakter inflacji) jest wciąż w większości. W przyszłym tygodniu odbędzie się również dodatkowe (niedecyzyjne) spotkanie RPP” – stwierdził Arkadiusz Trzciołek.

Dodał także, że dla złotego znaczenie będzie miało również posiedzenie Narodowego Banku Czeskiego, "podczas którego główna stopa procentowa może zostać podniesiona nie tylko o 25 pb, ale nawet o 50 pb".

"Kurs CZKPLN osiągnął w ostatnim tygodniu nowe szczyty, co odzwierciedla rozjazd polityki pieniężnej w Polsce i Czechach. Poza tym wśród czynników ryzyka dla PLN w przyszłym tygodniu znajduje się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, który ma wznowić obrady w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym. Eskalacja konfliktu z UE mogłaby wpływać na harmonogram dystrybucji środków z funduszu odbudowy” – powiedział strateg PKO BP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jpelerj
"Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać dalszemu odrabianiu strat przez polską walutę, zwłaszcza w otoczeniu, w którym poprawił się sentyment wobec aktywów ryzykownych". DALSZEMU odrabianiu strat? Na razie traci równo. PKO BP to jak CBOS, prognozy tyle samo warte. Tylko czemu publokuje się to w dziale Waluty z "Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać dalszemu odrabianiu strat przez polską walutę, zwłaszcza w otoczeniu, w którym poprawił się sentyment wobec aktywów ryzykownych". DALSZEMU odrabianiu strat? Na razie traci równo. PKO BP to jak CBOS, prognozy tyle samo warte. Tylko czemu publokuje się to w dziale Waluty z nie Humor Tygodnia, czy Teksty Sponsorowane?
itso_cien_na_sciane
''że istnieje wyraźny podział na jastrzębi i gołębi, '' - nie ma równego podziału jest miażdżąca przewaga

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki