Trzaskowski o zakupie tramwajów: Na tym polegają przetargi, że wygrywa lepsza oferta

2019-02-19 15:43
publikacja
2019-02-19 15:43
fot. Michal Kosc / Agencja Wschod / FORUM

Oferta firmy Hyundai była podobna, albo nawet lepsza pod względem jakości w stosunku do oferty firmy Pesa - podkreślił we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o odwołanie Pesy od przetargu na tramwaje dla stolicy. Na tym polegają przetargi, że wygrywa lepsza oferta - dodał.

W poniedziałek firma Pesa Bydgoszcz skierowała odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich. Na początku lutego stołeczny ratusz ogłosił, że zwycięzcą przetargu została firma Hyundai Rotem Company, która zaproponowała za 213 tramwajów cenę 1,825 mld zł netto, a pokonana polska firma Pesa - 2,305 mld zł netto. To, że wygrała firma zagraniczna, a nie polska, wzbudziło wiele kontrowersji.

Zapytany o ten temat Rafał Trzaskowski podkreślił, że "na tym polegają przetargi, że wygrywa lepsza oferta". Jak wskazał, "oferta Hyundaia była tańsza o prawie pół miliarda złotych, a pod kątem warunków technicznych i pod względem jakości w stosunku do oferty Pesy, oferta firmy koreańskiej była bardzo podobna, albo nawet lepsza".

Prezydent stolicy przypomniał też, że "duża część stołecznych tramwajów, prawie połowa, to tramwaje Pesy". Zwrócił również uwagę, że w innym stołecznym przetargu - na autobusy, wygrała polska firma. "Przetarg jest po to, żeby wygrał ten, kto składa lepszą ofertę" - podkreślił. "Tak się złożyło, że w kwestii tramwajów lepszą ofertą była oferta firmy Hyundai" - dodał.

Zapytany o odwołanie Pesy Bydgoszcz od wyników przetargu, Trzaskowski powiedział, że "podobno są odwołania; to całkowicie naturalne - można się odwoływać od warunków przetargu". "Ja jednak chciałbym przypomnieć, że jesteśmy w Unii Europejskiej, w jednolitym rynku. Mało kto wie, że UE ma podpisane umowy o współpracy np. właśnie z Koreą, które traktują Koreę tak, jakby była na jednolitym rynku" - podkreślił Trzaskowski. Jak dodał, "Hyundai sprzedaje swoje produkty w 36 krajach i specjalizuje się m.in. w pojazdach szynowych, więc trudno mi komentować, żeby to (ich zwycięstwo) było czymś dziwnym".

"Zobaczymy, jak potoczy się to odwołanie" - dodał.

Zamówienie dotyczyło 123 tramwajów (85 dwukierunkowych dł. 33 m, 18 (jednokierunkowych dł. 33 m, 20 jednokierunkowych dł. 24 m), z opcją rozszerzenia dostaw o kolejne 90 tramwajów (po 45 jednokierunkowych i dwukierunkowych dł. 33 m). Tramwaje z zamówienia podstawowego producent ma dostarczyć do końca października 2022 r., w ramach opcji - do końca października 2023 r. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki