REKLAMA

Trzaskowski o systemie szczepień: kolejna odsłona chaosu

2021-04-08 21:20
publikacja
2021-04-08 21:20
Trzaskowski o systemie szczepień: kolejna odsłona chaosu
Trzaskowski o systemie szczepień: kolejna odsłona chaosu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Wygląda to na kolejną odsłonę chaosu - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o realizację szczepień i dostawy szczepionek. Zapewnił, że Warszawa będzie gotowa na czas do uruchomienia szczepień masowych.

Trzaskowski był pytany w TVN24, czy ma już potwierdzenie z rządu, że Warszawa dostanie szczepionki. Odparł, że "sytuacja jest niebywała". Przyznał, że z niedowierzaniem obejrzał konferencję premiera, z której - jego zdaniem - wynikało, że będzie jeden punkt szczepień demonstracyjny 20 kwietnia. "My będziemy gotowi na czas, tylko pytanie jest takie, czy rządzący dostarczą nam szczepionki" - dodał.

"Dzisiaj wygląda to na kolejną odsłonę chaosu. Z jednej strony prosi się samorządy o pełną gotowość. My stajemy na uszach. Mamy 13 punktów przygotowanych. Jesteśmy w stanie rzeczywiście szczepić 80 tys. osób tygodniowo. W tej chwili mamy pytania, wątpliwości, co do tego, czy te szczepionki zostaną dostarczone przez rządzących na czas" - zaznaczył.

Zdaniem prezydenta Warszawy "chaos widać na każdym kroku". "I przy wprowadzaniu kolejnych obostrzeń i przy programie szczepionkowym, i dzisiaj wygląda na to, że będziemy mieli kolejną odsłonę zamieszania" - dodał.

Trzaskowski wyraził też nadzieję, że rząd będzie gotowy do dostarczenia szczepionek na 19 kwietnia. Zapewnił, że samorządowcy będą gotowi.

Prezydent stolicy poinformował, że obecnie każdy z 60 miejskich punktów szczepień w Warszawie mógłby szczepić 300 pacjentów tygodniowo. "A dostawaliśmy 50, a teraz 100 szczepionek.(...) Mogliśmy szczepić w tych 60 punktach trzy razy więcej pacjentów, ale dostajemy za mało szczepionek" - podkreślił.

W środę wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapowiedziała, że od 19 kwietnia będzie tworzony system szczepień masowych, a w Warszawie będzie 13 punktów szczepień. Poinformowała, że władze stolicy planują szczepić ok. 80 tys. mieszkańców tygodniowo. Jej zdaniem, docelowo w Warszawie jest możliwość szczepienia tygodniowo 150-200 tys. mieszkańców.

W czwartek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował o terminach uruchomienia nowych form szczepień. Podał, że 15 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy pilotaż punktów drive-thru, a 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. Z kolei 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju ruszą szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca - w zakładach pracy. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki