REKLAMA

Trzaskowski: W Warszawie nauczyciele dostaną pieniądze za dni strajku

2019-04-17 09:58
publikacja
2019-04-17 09:58

W 80 proc. liceów warszawskich, w których strajkują nauczyciele, zagrożone jest przeprowadzenie tegorocznych matur - ocenił Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zapowiedział też, że w stolicy nauczyciele dostaną pieniądze za dni, w których strajkują. Będą one wypłacane w formie dodatków.

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

"W Warszawie będzie bardzo trudno przeprowadzić matury i będzie bardzo trudno przeprowadzić ocenę uczniów, dlatego że w warszawskich szkołach dalej strajkuje ponad 80 proc. nauczycieli i, mimo że w niektórych szkołach odbyły się rady pedagogiczne, w większości stoją one (matury - PAP) pod znakiem zapytania" - powiedział w środę Trzaskowski, który był gościem Radia Zet.

Zapytany, czy to oznacza, że w 80 proc. warszawskich liceów matury są zagrożone odpowiedział: "Są zagrożone. W Warszawie tak, choć trwają dyskusje pomiędzy dyrektorami a komitetami strajkowymi. Wiec sytuacja się zmienia z godziny na godzinę" - dodał i ocenił: "Sytuacja jest bardzo poważna".

Pytany o możliwość przeprowadzenia matur Trzaskowski ocenił, że "zależy to od rządu". "Rząd na kolanach napisał PiS-owskie rozporządzenie, które pozwalało brać udział w egzaminach (gimnazjalnych i ósmoklasisty - PAP) siostrom, strażakom, czy ludziom, którzy mają niepełne uprawniania. Natomiast tego już się nie da z zrobić z maturami. Odpowiedzialność jest po stronie rządu, bo w tej chwili jest bardzo trudno przeprowadzić matury" - powiedział Trzaskowski.

Prezydent stolicy podkreślił, że miasto rozmawia z nauczycielami i nakłania ich, żeby zorganizowali egzaminy maturalne. "Natomiast na końcu jest to odpowiedzialność rządu. Jeżeli rząd będzie chował głowę w piasek i odsuwał rozmowy (z nauczycielami - PAP) na kolejne tygodnie, to odpowiedzialność w 100 proc. spadnie na rząd PiS-u" - ocenił.

Trzaskowski zapowiedział też, że nauczyciele w Warszawie dostaną pieniądze za dni, w których strajkują. "To jest zgodne z prawem, zresztą taką decyzję podjęła większość miast w Unii Metropolii Polskich. Te pieniądze zostaną w szkołach i dyrektorzy będą mogli je wypłacić w przeciągu kilku miesięcy".

Jak wyjaśnił, termin wypłaty zależy "od tego ile potrawa strajk". Trzaskowski przypomniał, że nauczyciele dostali już wynagrodzenia za kwiecień - "bo dostają pensję z góry" a potracenia za strajk są dokonywane później. "Natomiast my te pieniądze, jako samorząd, zostawimy w szkołach i przez kilka miesięcy dyrektorzy, podejmując decyzje, będą mogli je wypłacić w dodatkach" - zapowiedział Trzaskowski.

Zapewnił też, że te wypłaty będą "dokładnie te same", co "pieniądze, które nie zostały wypłacone w pensji". Poinformował także, że stolica ma ekspertyzy prawne, że takie działanie "jest możliwe". "Tu nie chodzi o to, że my płacimy za strajk. Po prostu zostawiamy te pieniądze w szkołach, do decyzji dyrektorów, którzy wypłacą je w dodatkach" - wyjaśnił.

Zapewnił też, że warszawscy dyrektorzy "nie są bojaźliwi" i wypłacą pieniądze strajkującym nauczycielom. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ pch/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (23)

dodaj komentarz
forfun
pisi skowyt - zryjcie scierwo
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tindala
Czy ktoś potrafi powiedzieć jaką kwotą Trzaskowski obdarował pedagogów-terrorystów, którzy zrobili sobie żywe tarcze z naszych dzieci ?
kkk1111
Jak strajkuje robotnik to ma nie płatne chyba ze wystawi na te dni urlop a tu proszę będzie płacone pan Trzaskowski zapłaci oczywiście ze swoich bo przecież chyba nie z naszych podatków , bo na płacenie z podatków za strajki to ja sie jako podatnik nie zgadzam, niedługo każdy kto będzie strajkował powie wole nic nie Jak strajkuje robotnik to ma nie płatne chyba ze wystawi na te dni urlop a tu proszę będzie płacone pan Trzaskowski zapłaci oczywiście ze swoich bo przecież chyba nie z naszych podatków , bo na płacenie z podatków za strajki to ja sie jako podatnik nie zgadzam, niedługo każdy kto będzie strajkował powie wole nic nie robić bo Trzaskowski mi i tak zapłaci ciekawe czy płacił pielęgniarkom i innym, strajkującym . Przecież nauczyciele ze składek pozyskali dosyć duży fundusz strajkowy
glos_rozsadku
a zgadzasz się by z Twoich podatków płacono na promocję pedofili w szkołach pod nazwą LGSQL+?
specjalnie_zarejstrowany1
ale Trzaskowski sie zgodzil za Ciebie - w Polsce jest demokracja takze musisz wierzyc na slowo ze wszyscy chca nauczycielom placic za strajk
abcx
Czyli teraz w Warszawie można strajkować sobie dowolnie długo.
Będą nowe żądania o 10000 podwyżki :)
antek10
Szkoda że nie ma wyborów samorządowych to by ludzie głosowali na PIS i przegonili tych co płacą za szkodę wyrządzoną uczniom.
karroryfer
i ponieważ gmina doplaca tylko 1/3 to rozumiem że 2/3 po prostu zabierze z pieniędzy na inne cele ... no gratuluję. W takim razie jestem za strajkiem do końca wakacji - warszawiacy w tym nawet lemingi wykopią Czaskę szybciej niż się spodziewalem
karroryfer
czyli za pieniądze publiczne ( a dokladniej NASZE ) będzie sponsorowal walke z rzadem. no ciekae - ciekawe...

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki