REKLAMA

Trzaskowski: Polski Ład to archaiczny pomysł na centralizację państwa

2021-05-17 20:49
publikacja
2021-05-17 20:49
Trzaskowski: Polski Ład to archaiczny pomysł na centralizację państwa
Trzaskowski: Polski Ład to archaiczny pomysł na centralizację państwa
fot. Krzysztof Kaniewski / / FORUM

Polski Ład utrwala archaiczny pomysł na centralizację państwa - uważa prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W jego ocenie widać to przede wszystkim w kwestii podejścia do samorządów.

"Ogłaszając +Polski Ład+, rząd PiS potwierdził, że jego pomysł na Polskę to pełna centralizacja i dalsze odbieranie samorządom dochodów. Na końcu drogi stracą na tym mieszkańcy" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem wizja rządu utrwala archaiczny pomysł na centralizację państwa, pogłębia ograniczenia wolności w sferze edukacji i kultury, która grozi utratą szans na skok cywilizacyjny.

W ocenie Trzaskowskiego widać to przede wszystkim w kwestii podejścia do samorządów. "W ramach +Ładu+ rząd obiecuje gigantyczne inwestycje m.in. w chodniki lub ścieżki rowerowe, remonty świetlic wiejskich, budowę m.in. nowych szkół, przedszkoli, boisk i basenów. Jak rozumiem, rząd chce budować takie obiekty w miejscowościach, w których dziś ich nie ma. Tyle, że takie inwestycje powinny być w gestii samorządów. I wiele z nich, dużych i małych miejscowości w całym kraju, z dobrym skutkiem takie inwestycje realizowało bądź realizuje – w dużej mierze dzięki udziałom w dochodach z podatku PIT, których część zostaje w gminach i powiatach" - wskazał prezydent stolicy w swoim wpisie.

Według niego rządzący konsekwentnie osłabiają pozycję finansową samorządów. "Robią to od lat, na wiele różnych sposobów. Ograniczając udział w dochodach z podatków, przerzucając coraz większą część kosztów systemu edukacji na barki lokalnych społeczności. A ostatnio – proponując samorządom pożyczki zamiast bezzwrotnych dotacji z Krajowego Planu Odbudowy finansowanego przez Unię Europejską" - zauważył Trzaskowski.

Prezydent Warszawy w swoim wpisie poruszył również kwestie zapowiedzianych zmian podatkowych. Wśród elementów Polskiego Ładu znalazło się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 zł do 120 tys. zł.

"Wstępna analiza rządowych propozycji oraz wypowiedzi przedstawiciela rządu (dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej w resorcie finansów) wskazuje, że roczne dochody m.st. Warszawy będą obcięte o ponad miliard złotych" - poinformował Trzaskowski. "Dlatego domagam się od rządu, by jak najszybciej przedstawił dokładne analizy skutków finansowych swojego planu" - dodał.

Trzaskowski odniósł się też do zaproponowanych przez rząd zmian w polityce mieszkaniowej. "Rząd słusznie wskazuje, że jednym z największych problemów społecznych jest brak mieszkań i domów dostępnych finansowo dla młodych rodzin. Jednak propozycja rozwiązania tego problemu, jaką rząd zapisał w +Ładzie" – budowa domów bez zezwoleń, gwarancje kredytowe, ulgi w spłacie dla rodzin wielodzietnych – może spowodować całą masę innych, niechcianych problemów" - uważa prezydent Warszawy.

Dlatego - jego zdaniem - odpowiedzią na problem mieszkaniowy powinny być raczej masowe programy budowy tanich mieszkań pod wynajem, budowanych w atrakcyjnych lokalizacjach, ale zarazem dostępnych dla młodych. "Polskie miasta próbują już to robić - ale brakuje im finansowania" - podkreślił.(PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
katzpodola
Ach ta jego gęba nie skażona żadną uczciwą pracą. Taki typowy narcyz
grab
A co ma być innego jak centralizacja? Prezes wywodzi się z komuny i ma tylko takie doświadczenia. Wraca komuna pod nazwą Nowy Ład.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jacyna2017
Zaden ład nas nie zbawi, ale czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego miałbym brać pod uwagę lansowane zdanie pana który się nie zna, a Warszawą rządzi gorzej niż przeciętny sołtys wioską? Chyba, że redakcja tak cicho sugeruje aby głosować na ignorantów ze stajni p Budki, Hołowni etc.?
jarekzbyszek
Jacyna znawca nauk wszelakich... od siedmiu boleści.
krokus12
Za PIS to przeciętny sołtys zostaje prezesem jednej z największych firm ,może nie taki przeciętny tylko ze zdolnością do matactw .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
300_pala
Z ta czajka co ja Lech umiejscowił ???0
znawca_inwestor odpowiada 300_pala
No właśnie. Szczyt obłudy. Przecież ta inwestycja powstała za rządów tych co są obecnie. Ale to jest w waszym stylu PISmaki. Kłamać w żywe oczy i odwracać kota ogonem.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki