Trzaskowski: PiS proponuje gigantomanię, nie skupia się na naprawdę potrzebnych inwestycjach

2020-07-06 10:27
publikacja
2020-07-06 10:27
Trzaskowski 2020

PiS proponuje olbrzymie inwestycje, gigantomanię, nie skupia się na tych naprawdę potrzebnych samorządom. A inwestycje lokalne to pobudzanie rozwoju, tworzenie miejsc pracy, jeden ze sposobów radzenia sobie z depopulacją - podkreślał w poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Trzaskowski.

Podczas briefingu w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie) kandydat KO na prezydenta odpowiadał na pytania m.in. lokalnego dziennikarza o problemy podobnych średnich miast, w tym depopulację czy zanieczyszczenie powietrza, a także specyficzny lokalny problem portu rzecznego, w którego odbudowę i uruchomienie zainwestował prywatny inwestor, nie uzyskując jednak przychylności państwowej kolei w kontekście uruchomienia bocznicy.

Trzaskowski mówił, że o temacie portu będzie jeszcze w poniedziałek rozmawiał z prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiną Nowosielską. "Na tym polega polityka PiS, że PiS proponuje olbrzymie inwestycje, gigantomanię, natomiast nie skupia się na tych inwestycjach, które naprawdę są potrzebne samorządom" – ocenił. "Więc o tym będziemy też rozmawiać – to jest bardzo dobry przykład omijania tego typu inwestycji, które są naprawdę istotne dla społeczności lokalnych" - dodał.

Odnosząc się do pytania od wyludnianie się mniejszych miast, kandydat na prezydenta zaznaczył, że trzeba pomagać takim miastom, jak Kędzierzyn-Koźle. "Stąd jesteśmy obecni w bardzo wielu takich miastach; właściwie cała nasza trasa prowadzi po miastach, które mają podobne problemy – i stąd moje propozycje programowe" – zaznaczył.

Trzaskowski przypomniał m.in. propozycję centrów rozwoju lokalnego. "To inicjatywa, w której samorządowcy, wraz z obywatelami będą mogli sami zdecydować, czego potrzebuje ich miasto w takim centrum rozwoju lokalnego - czy potrzebuje centrum multimedialnego, czy centrum nauki języków obcych dla dzieci, czy centrum, w którym seniorzy będą mogli się aktywizować" – mówił. "Dzięki temu taka inwestycja za 30 mln zł będzie mogła tworzyć nowe miejsca pracy tu i teraz, bardzo szybko, będzie też mogą pobudzać takie miasta do rozwoju" – ocenił.

Wśród innych propozycji wymienił prezydencki fundusz stypendialny dla 50 tys. najzdolniejszej młodzieży ze wsi, małych i średnich miast. "Mówię o darmowych żłobkach i przedszkolach, aby kobiety mogły wracać na rynek pracy, jak najszybciej. Mam więcej propozycji, choćby jak starać się pomóc młodym ludziom w uzyskaniu mieszkania, aby starać się zapobiegać tym procesom (depopulacyjnym)" – wymieniał.

"Trzeba skupić się przede wszystkim na wyrównywaniu różnic. Polska odmieniła się nie do poznania – również te mniejsze i średnie miejscowości – również i polska wieś. Ale dzisiaj w takich miejscach trzeba inwestycji tu i teraz, które będą generowały miejsca pracy tak, żeby takie miejsca nie wyludniały się" – ocenił Trzaskowski.

Pieniądze na transformację energetyczną

Przyznał, że problem jakości powietrza to problem wielu polskich miast. „Stąd moja propozycja, żeby pieniądze przeznaczone na transformację energetyczną w kraju mogły wydać polskie rodziny. Dlatego każda polska rodzina, która będzie chciała podjąć trud np. wymiany pieca węglowego, czy zainstalowania baterii słonecznych, będzie mogła liczyć na dotację 10 tys. zł" – zadeklarował.

"Wiemy świetnie, że samorządy same organizują taką pomoc; my organizujemy taką pomoc w Warszawie, ale robią to też inne miasta. Natomiast chodzi o to, aby skierować te pieniądze bezpośrednio do obywateli, żeby nie rząd decydował o tym, gdzie te pieniądze są inwestowane" – wyjaśnił kandydat.

Zaznaczył, że w Unii Europejskiej są w tej chwili olbrzymie fundusze, które będzie można wykorzystać na walkę o czyste powietrze, walkę z katastrofą klimatyczną. „Tylko że bardzo trudno będzie to zrobić rządowi, który odwraca się plecami do najważniejszych priorytetów europejskich, bo przecież rząd Morawieckiego jako jedyny nie uznał priorytetu neutralności klimatycznej do 2050 r.” – przypomniał.

„Ja ze swojej strony przede wszystkim deklaruję pomoc, bo akurat w tej sprawie jestem gotów do współpracy z rządem, żeby uzyskać jak największe pieniądze z UE. Sam w tej chwili działałam w Komitecie Regionów, aby pozyskiwać pieniądze bezpośrednio dla samorządów. Oczywiście bardzo chętnie skorzystam ze wszystkich swoich kontaktów, aby wspomóc tutaj rząd” – zadeklarował Trzaskowski. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
marszalek2020
Miejmy nadzieję, że nikt nie (s)Trzaska tych inwestycji, bo one pozwolą wielu ludziom zachować pracę i nie trzeba będzie wyjeżdżać do Niemiec zbierać szparagi na kolanach i dawać zarobić sprzedawczyniom w niemieckich sklepach a w Polsce dziewczyny będą pracowały za minimalną pensję.
przemek_opinia
Trzaskowski nie potrafi zarządzać stolicą. Czego Państwo jeszcze potrzebujecie.

Obiecał darmowe żłobki do końca 2019 roku. I nie ma!

Obiecał zająć się podatkami od nieruchomości. NIC w tej sprawie nie zostało zrobione!

Wszędzie w Polsce (ponad 80% przypadków, według danych Ministerstwa) są
Trzaskowski nie potrafi zarządzać stolicą. Czego Państwo jeszcze potrzebujecie.

Obiecał darmowe żłobki do końca 2019 roku. I nie ma!

Obiecał zająć się podatkami od nieruchomości. NIC w tej sprawie nie zostało zrobione!

Wszędzie w Polsce (ponad 80% przypadków, według danych Ministerstwa) są wypłacane szybko pieniądze z tarcz antykryzysowych, ALE nie w Stolicy.

Zrobił betonową plażę z europalet (poważnie, to nie jest sarkazm) za 1 mln zł, gdzie mieszkańcy stolicy mogą sobie kupić kanapkę za 30zł. Bo to takie hipsterskie.

Obiecał, że będzie prezydentem stolicy przez całą 5-letnią kadencję. Z dotrzymaniem tej obietnicy też wydaje się być pewien problem. Co pokazuje jak słabą opcją polityczną jest PO. Wystawili p.Kidawę dramat. Więc nie mają już w swoich szeregach nikogo konkretnego tylko muszą zabierać ze stanowiska Trzaskowskiego? Który de facto żadną alternatywą dla Poslki nie jest patrząc jak zarządza stolicą. WOW to, kto w tej partii siedzi? Aż tak słabo mają.

Poniżej link do danych z wykształceniem polityków PO. Połowa po podstawówce. Może to jest problem ich braku merytoryczności i sensownych programów gospodarczych dla Polski.

LINK https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/438204,ilu-czlonkow-po-to-ludzie-po-podstawowce.html

Trzaskowski nie radzi sobie z kanalizacją, a na pytania dziennikarzy o co chodzi, śmieje się i kpiąco odpowiada, że jak dojdzie do władzy to media nie będą mogły zadawać takich pytań. Istny "demokrata", ale chyba tylko dla swoich kolesi z PO. Kolejne podwójne standardy.


przemek_opinia
Trzaskowskiego się już słuchać nie da. Już ludzie nie pamiętają jak przez 8 lat rządziło PO i nie było żadnych inwestycji oprócz tych nakazanych przez UEFA na Euro 2012.

Obietnice z kampanii Trzaskowskiego po prostu trudno logicznie objąć w całość. Dużo w przekazie hipokryzji i kulturalnego
Trzaskowskiego się już słuchać nie da. Już ludzie nie pamiętają jak przez 8 lat rządziło PO i nie było żadnych inwestycji oprócz tych nakazanych przez UEFA na Euro 2012.

Obietnice z kampanii Trzaskowskiego po prostu trudno logicznie objąć w całość. Dużo w przekazie hipokryzji i kulturalnego cwaniactwa.
platformers
Nie da się go słuchać, BARAN i tyle , Niemieckie coś !!!
gregzacha
Widać, po prostu widać jak na dłoni, że minister sprawiedliwości sypnął forsa na trolowanie przeciw Trzaskowskiemu. Narodowi- komuniści wydali najpierw 2 miliardy na propagandę w TVP a teraz drugie tyle na troli w internecie.
przemek_opinia
Znów snucie teorii z kosmosu. Już Ty wiesz kto komu sypnął. Straszenie PiSem trwa. A PO tak jak nie miało merytorycznych konkretów, tak dalej nie ma po 5 latach bycia w opozycji.
kondor_plus
Ja pierdziele - to niewiarygodne że tylu kiblików i jemu podobnych piso-wielbicieli w jednym wątku... Macie moc - przekonacie do tych swoich bajdurzeń ten wasz "elektorat", może nie musicie już zaśmiecać każdego forum, każdego wątku, nawet grup na fejsie? Naprawdę coś wam mówi że wasza "robota" Ja pierdziele - to niewiarygodne że tylu kiblików i jemu podobnych piso-wielbicieli w jednym wątku... Macie moc - przekonacie do tych swoich bajdurzeń ten wasz "elektorat", może nie musicie już zaśmiecać każdego forum, każdego wątku, nawet grup na fejsie? Naprawdę coś wam mówi że wasza "robota" jest potrzebna?
Przecież wymiotować się chce od tego co tu nawalicie, a od dobrego tygodnia chyba już nikt normalny wam nie odpowiada... ileż można kibliki?
antybolszewik
Przed wyborami to setkami tutaj wchodzą. Większości wcześniej nie widziałem. Na coś przecież kasę podatnika trzeba wydać.
uczen_manueli_g
Od czasu do czasu trzeba zrównać ich z szambem. No i jak ktoś rzadko odwiedzający bankiera zobaczy te trolle, to żeby sobie nie pomyślał, że to jakiś kolejny twór made in Holecka , Danuta zresztą.

https://www.youtube.com/watch?v=4y5co7EwU-A&feature=emb_logo

I piosenka dla trolli.
przemek_opinia odpowiada uczen_manueli_g
Jesteście niepoprawni. Krytykujecie ludzi za ich własną opinię? A krytyka i to bezczelna związana z obrażaniem dotyczy ich tylko dlatego, że mają opinię różną od Waszej. Ja się zalogowałem, ponieważ nie mogłem już na forum Bankiera.pl czytać tych bezsensów w komentarzach o PiSie. Mnóstwo niezweryfikowanych, kłamliwych Jesteście niepoprawni. Krytykujecie ludzi za ich własną opinię? A krytyka i to bezczelna związana z obrażaniem dotyczy ich tylko dlatego, że mają opinię różną od Waszej. Ja się zalogowałem, ponieważ nie mogłem już na forum Bankiera.pl czytać tych bezsensów w komentarzach o PiSie. Mnóstwo niezweryfikowanych, kłamliwych informacji wyciągniętych z kosmosu. Jak zacząłem zadawać pytania, a skąd Państwo macie takie niby strachy o PiSie, proszę o źródło - to temat wątku się urywa. Poza tym wystarczy spojrzeć na brak Waszej kultury w wypowiedziach. Istny elektorat PO oparty na cwaniackich prywaciarzach z poprzedniego ustroju.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki