Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie emerytur

19.12. Warszawa (PAP) - Kwotowa waloryzacja emerytur i rent zastosowana w 2012 r. była dopuszczalna - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Dodał, że ustawodawca ma dużą swobodę w wyborze sposobu waloryzacji, pod warunkiem, że nie pogarsza ona poziomu życia emerytów i rencistów.

pieniądze
Źródło: SXC

Trybunał rozpatrywał połączone wnioski prezydenta Bronisława Komorowskiego i rzecznika praw obywatelskich Ireny Lipowicz. Dotyczyły one przepisów ustawy z 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które zawiesiły w 2012 r. waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych i zastąpiły ją waloryzacją kwotową. Prezydent nowelę wprawdzie podpisał, ale zdecydował się zwrócić do Trybunału o zbadanie jej zgodności z konstytucją.

Wnioskodawcy zwrócili uwagę, że kwestionowane przepisy podniosły wszystkie emerytury i renty o jednakową kwotę 71 zł - bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Według prezydenta taki mechanizm podnoszenia świadczeń emerytalno-rentowych jest sprzeczny z zasadą wzajemności, z którą związany jest wymóg zachowania proporcjonalności między wysokością opłacanych składek a wysokością świadczeń. Ponadto, zdaniem wnioskodawców, zastąpienie w 2012 r. waloryzacji procentowej kwotową narusza zasadę równości, ponieważ sprzyja ona jedynie osobom, które pobierają emerytury lub renty w wysokości niższej niż 1480 zł.


»Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury?

W środę, po ośmiogodzinnej rozprawie, Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy wprowadzające metodę waloryzacji kwotowej są zgodne z konstytucją.

W trakcie rozprawy przedstawiciel prezydenta RP Krzysztof Łaszkiewicz przekonywał, że "waloryzowanie świadczeń emerytalno-rentowych za pomocą mechanizmu kwotowego jest niedopuszczalne". Dodał, że "taki system byłby uzasadniony, gdyby wszystkie świadczenia były sobie równe".

Natomiast zdaniem przedstawiciela Sejmu, posła Borysa Budki, "ta metoda waloryzacji jest dopuszczalna, ponieważ usprawiedliwia ją zasada dbałości o finanse publiczne państwa".

Na pytanie sędziego sprawozdawcy Andrzeja Rzeplińskiego, ile stracili na tej waloryzacji emeryci, których świadczenia były najwyższe, a ile zyskali ci ubożsi, przedstawiciel RPO stwierdził, że pobierający 5000 zł emerytury zyskał 71 zł miesięcznie, gdyby natomiast utrzymano waloryzację procentową, jego świadczenie byłoby większe o ok. 170 zł miesięcznie. Ten zaś, czyja renta wynosi 1000 zł, dzięki waloryzacji kwotowej otrzymał o 25 zł więcej niż przy waloryzacji procentowej.

Uzasadniając wyrok, Andrzej Rzepliński przypomniał, że "zabezpieczenie społeczne, w tym świadczenia emerytalno-rentowe, są gwarantowane przez konstytucję, a ich formę w całości określa ustawodawca". Oznacza to - podkreślił - że "ustawodawca ma znaczną swobodę w kształtowaniu mechanizmu waloryzacji i może wybrać sposób optymalny do bieżących potrzeb".

Zdaniem sędziego sprawozdawcy, "tylko brak waloryzacji bądź taka waloryzacja, która sprowadziłaby świadczeniobiorców poniżej poziomu życiowego, mogłaby naruszać istotę prawa do zabezpieczenia społecznego". Rzepliński dodał, że jednorazowa i incydentalna zmiana sposobu waloryzacji z procentowej na kwotową nie wyłącza samej instytucji waloryzacji i tym samym nie narusza konstytucyjnej zasady zabezpieczenia społecznego.

Sędzia podkreślił jednocześnie, że państwo, oprócz zapewnienia obywatelom zabezpieczenia społecznego, musi uwzględniać sytuację gospodarczą w kraju, szczególnie teraz, w czasie kryzysu. "Wynika to z konstytucyjnej zasady równowagi budżetowej państwa, od której zależy zdolność kraju do rozwiązywania odległych w czasie interesów różnych pokoleń" - wyjaśnił Rzepliński.

Pięciu sędziów Trybunału zgłosiło jednak zdania odrębne. Byli to: Zbigniew Cieślak, Maria Gintowt-Jankowicz, Mirosław Granat, Marek Kotlinowski oraz Marek Zubik.

Sędzia Maria Gintowt-Jankowicz stwierdziła, że "waloryzacja kwotowa narusza zasadę równości wobec prawa i zaufania obywateli do państwa". Wskazywała, że 71 zł, czyli kwota, o którą zwaloryzowano tegoroczne emerytury i renty, nie jest tak naprawdę waloryzacją, lecz jedynie dodatkiem do tych świadczeń. Podobnego zdania był sędzia TK Zbigniew Cieślak.

Sędzia Mirosław Granat oraz sędzia Marek Kotlinowski wskazywali natomiast, że kryzysem panującym w Polsce nie można usprawiedliwiać ustawodawcy, który zmienił system waloryzacji z procentowej na kwotową. Zdaniem sędziego Granata, "taki mechanizm nie daje równych praw wszystkim świadczeniobiorcom".

Sprawa miała w Trybunale sygnaturę K 9/12. Przewodniczył jej wiceprezes TK Stanisław Biernat.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z PAP stwierdził, że jest zadowolony z wyroku TK. "Ja się z tego cieszę, że mogliśmy w tym roku pomóc tym, którzy mają najtrudniejszą sytuację" - powiedział. "Tak, jak przewidywaliśmy i pisaliśmy we wniosku, to był trudny budżetowo rok i nie mogliśmy w inny sposób wesprzeć tych, którzy mają najmniejsze świadczenia. To było epizodyczne posunięcie" - podkreślił.

W najbliższym roku "wracamy do waloryzacji procentowej" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz po wyroku TK powiedział, że "prezydent podpisał ustawę ze względów społecznych, ale wątpliwości, jakie miał spowodowały, że wystąpił do Trybunału". Łaszkiewicz zaznaczył, że w przyszłości podobne ustawy mogą być uchwalane, prezydent musi mieć jasność w takich sprawach.

Zdaniem RPO odrębne zdania zgłoszone przez pięciu sędziów pokazują, że sprawa była i jest kontrowersyjna.(PAP)

mkas/ snup/ edmo/ je/ rbk/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Igo

Czyżby sędziowie: Hermeliński, Liszcz, Wróbel spali podczas głosowania nad zgodnością z konstytucją ustawy o waloryzacji kwotowej?

! Odpowiedz
0 0 ~Emeryt

Ostatni bastion praworządności w Polsce pod przewodnictwem Rzeplińskiego padł! To jest zamach na sprawiedliwość i demokrację.!Tusk zabrał tym co wypracowali a dał leniom nieudacznikom kombinatorom !Każda kłamliwa propaganda żeby odkładać na emeryturę,dłużej pracowac itd.itd itd jest kłamliwa i podstępna W Polsce prawo nawet w Trybunale Konstytucyjnym nie funkcionuje nie sprawiedliwie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~holender 50

Straciłem przez tą decyzję ponad 1000 zł,w skali roku.Wiedziałem że TK wyda taki wyrok jak chce rząd.Białoruś.

! Odpowiedz
0 0 ~porażony

Uzasadnienie stanowiska sprawiedliwych jest porażające i druzgocące dla nich samych.
Uważam że ci którzy głosowali za tym werdyktem nie zdali by żadnego egzaminu prawniczego nie mówiąc już o aplikacji sędziowskiej.

! Odpowiedz
0 0 ~oszukany

potwierdza się zasada"bliższa ciału koszula " tzn. ten sam TK uznał , że decyzja o zamrożeniu płac dla sędziów i prokuratorów jest niekonstytucyjna a waloryzacja kwotowa emerytów jest konstytucyjna. Ciekawe, ile jest obiegów pieniądza w Polsce.

! Odpowiedz
0 0 maciej_z_.krakowa

my nie mamy domu

ni własnego kąta

bo nam drogi życia

los okrutny splątałchłód jak wilk nas gryzie

po nogach po rękach

ciepły kąt odnaleźć

to prawdziwa mękasypiamy na dworcach

nikt na nas nie czeka

boli nas pogarda

każdego człowiekawstydzimy się ludzi

łachmanów i brudu

raz w roku czekamy

przed wigilią cudugdy zadymią kotły

z zupą i bigosem

gdy się świat nachyli

raz nad naszym losemniektórzy nas karmią

świątecznym życzeniem

aby ich nie gryzło

niczym wszy…sumienie !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jan

Panowie Tusk, panie Kamysz zrobiliście co zrobiliście, nie róbcie z siebie matki Teresy, bo to Wam nie wyszło, TK nie w całości ale wiem na pewno że jest instruowany przez Rząd - pozbyliśie się 7 głosów w czasie najbliższych wyborów - niech nie cieszy się Pis. Pozdrawam.

! Odpowiedz
0 0 ~poddany

Całkowicie swobodna decyzja która nie ma nic wspólnego z logiką i prawem . Szkoda naszych pieniędzy na taką wątpliwą działalność niby konstytucyjnych organów.

! Odpowiedz
0 0 ~zyga

W najbliższych wyborach głosować na uczciwych. W sejmie za ustawą głosowali: PO, SLD, 3 posłów z PiS i 2 niezależnych. Wyniki pod rozwagę.

! Odpowiedz
0 0 ~XYZ

Skoro jest taki kryzys,to ja pytam dlaczego rzadzacy przyznaja sobie i swoim kolesiom niemałe nagrody za nasza kasę??

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl