REKLAMA
PIT 2023

NIEMCYTrybunał Konstytucyjny uznał reformę ordynacji wyborczej z 2020 roku za zgodną z konstytucją

2023-11-29 18:01
publikacja
2023-11-29 18:01

W 2020 roku rząd koalicji CDU i SPD przeprowadził reformę ordynacji wyborczej, co zaskarżyła ówczesna opozycja. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że reforma ta jest zgodna z ustawą zasadniczą – informuje portal „Tagesschau”.

Trybunał Konstytucyjny uznał reformę ordynacji wyborczej z 2020 roku za zgodną z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uznał reformę ordynacji wyborczej z 2020 roku za zgodną z konstytucją
fot. Marius Serban / / Unsplash

Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał reformę ordynacji wyborczej przeprowadzoną w 2020 przez rząd tzw. wielkiej koalicji (Unia CDU/CSU i SPD) za zgodną z konstytucją. Pozew złożony przez 216 posłów ówczesnej opozycji - FDP, Zielonych i Lewicy - sędziowie uznali za „bezpodstawny”.

Zmiany w ordynacji wyborczej są wystarczająco jasne, a sąd nie dopatrzył się w nich naruszenia równych szans – uzasadniła przewodnicząca składu sędziowskiego Doris Koenig.

Celem zmian wprowadzonych do ordynacji miało być ograniczenie liczby członków Bundestagu. Po wyborach federalnych w 2017 roku w parlamencie zasiadało ponad 700 parlamentarzystów - znacznie więcej niż ustawowy próg wynoszący ok. 600. Ówczesna koalicja rządowa zmieniła wówczas ordynację wyborczą w niektórych punktach, dotyczących mandatów uzupełniających i wyrównawczych. Celem było ograniczenie nadmiernego rozrastania się składu liczebnego Bundestagu.

Opozycja krytykowała zmiany, twierdząc, że reforma faworyzuje niektóre partie, szczególnie CSU.

Z uwagi na kolejną reformę ordynacji, przeprowadzoną wiosną przez obecną koalicję SPD, Zielonych i FDP, ustawa dotycząca wyborów z roku 2020 jest już w dużej mierze nieaktualna. Dlatego też 216 parlamentarzystów, którzy złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w połowie marca zwróciło się o zawieszenie procedury, co zostało jednak odrzucone przez sędziów.

„Aktualna reforma idzie znacznie dalej niż poprzednia ustawa i jest z kolei ostro krytykowana przez obecną opozycję” – zauważa „Tagesschau”. Bawaria i CSU złożyły już w tej kwestii skargę. Krok taki zapowiada także grupa parlamentarna CDU/CSU oraz Lewica.

Wyrok Trybunału jest istotny z punktu widzenia planowanego częściowego powtórzenia wyborów federalnych w Berlinie z 2021 roku. Można będzie tego dokonać na podstawie ordynacji wyborczej z roku 2020. Przeciwko tej powtórce także został złożony pozew, który Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy 19 grudnia. (PAP)

mszu/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki