Trybunał Konstytucyjny ogłosi dziś wyrok w sprawie ustawy lustracyjnej

O godzinie 16 Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie zgodności ustawy lustracyjnej z Konstytucją. Na wczorajszym posiedzeniu sędziowie po wysłuchaniu wszystkich stron i uznaniu, że cały materiał dowodowy został już przeanalizowany, zamknęli rozprawę.

Gra o lustrację

W przemówieniu końcowym Ryszard Kalisz podtrzymał swój wcześniejszy wniosek i prosił o uznanie za niezgodne z konstytucją 46 przepisów nowej ustawy lustracyjnej. Broniący ustawy poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk, powtórzył z kolei, że ustawa lustracyjna w żadnym punkcie nie narusza konstytucji.

Podczas wczorajszych obrad prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień - na wniosek posła Mularczyka - wyłączył z postępowania dwóch sędziów. Poseł PiS wniósł o ich wykluczenie, gdyż mogli nie być bezstronni przy rozpatrywaniu ustawy lustracyjnej, bo byli zarejestrowani jako kontakty operacyjne SB.

Wieczorem do trybunału i do dziennikarzu dotarły z IPN kserokopie akt dotyczące obu sędziów. Wynika z nich, że sędzia Adam Jamróz został wyrejestrowany, gdyż z powodów moralnych nie zgodził się na współpracę. Z kolei sędzia Marian Grzybowski został zarejestrowany po wyborach w czerwcu 1989 roku, a zatem nie można mu zarzucić, ze współpracował ze służbami PRL.

Trybunał Konstytucyjny zarzucił posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi zatajenie tych informacji we wniosku.

Andrzej Zoll

Były prezes Trybunału profesor Andrzej Zoll jest zaskoczony postawą Sejmu. "Dla dobra wspólnego, dla dobra Polski jest bardzo ważne, by ustawa lustracyjna była szybko osądzona" - powiedział Zoll. "Szybko powinny się pojawić argumenty merytoryczne, a nie sztuczki formalne, które mają na celu odroczenie rozprawy". Zapytany, czy dziś zapadnie wyrok w sprawie ustawy lustracyjnej, Andrzej Zoll nie wykluczył, że znajdą się argumenty, aby wyrok nie zapadł. "To jednak już jest bardzo nieobliczalne postępowanie" - powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Marek Borowski

Marek Borowski pytany przez "Sygnały Dnia", powiedział, że jest zdania, iż wczorajsze posunięcia posła Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusza Mularczyka przed Trybunałem Konstytucyjnym to manipulacja. Polityk lewicy wskazał, że takie działania mają na celu jedynie przedłużenie rozpatrywanie zgodności ustawy lustracyjnej z konstytucją oraz poniżenie Trybunału w oczach opinii publicznej.

Marek Borowski powiedział, że wnioski reprezentanta Sejmu były składane w ostatniej chwili i miały na celu przedłużenie sprawy. Zwrócił uwagę, że sędziowie Trybunału składali już oświadczenia lustracyjne, a ich prawdziwość nie została zakwestionowana przez Rzecznika Interesu Publicznego.

Gość "Sygnałów Dnia" zarzucił ponadto Instytutowi Pamięci Narodowej, że jego struktury są powolne i dyspozycyjne wobec władzy. Marek Borowski wskazał, że dziennikarze, którzy poprosili o teczkę ojca Rydzyka, już od dwóch miesięcy nie mogą jej otrzymać. Natomiast teczki sędziów Trybunału zostały wyciągnięte z archiwów w błyskawicznym tempie.

Ryszard Kalisz

Ryszard Kalisz w radiowej Trójce, powiedział, że odniósł wrażenie, iż marszałkowi Sejmu zależy na tym, aby Trybunał nie wydał orzeczenia w sprawie konstytucyjności ustawy lustracyjnej przed 15 maja. Tego dnia mija termin składania oświadczeń lustracyjnych. Zdaniem posła SLD, intencją jest upokorzenie tych, którzy czekają ze złożeniem oświadczenia lustracyjnego. Przypomniał, że osoby, które nie złożą oświadczenia w terminie utracą swoje funkcje.

Arkadiusz Mularczyk

Z opinią Ryszarda Kalisza nie zgodził się Arkadiusz Mularczyk, który również był gościem Salonu Politycznego Trójki. Przypomniał krótki termin rozpatrywania sprawy. "Jeśli dzień przed rozprawą dostajemy dokumenty, to zasadne stają się wnioski o odroczenie celem zapoznania się z tymi dokumentami" - powiedział gość radiowej Trójki.

Przyznał, że niewątpliwie Sejm jest stroną postępowania w tej sprawie, gdyż skarżona jest ustawa sejmowa. Jeśli więc marszałek Sejmu stwierdza, że uczestnik postępowania nie powinien brać w nim udziału, gdyż istnieje podejrzenie braku bezstronności, to składa w tej sprawie odpowiednie wnioski formalne i tak też się stało - tłumaczył poseł Mularczyk.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-12-05 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil