Trump znosi sankcje nałożone na Turcję po rozpoczęciu jej ofensywy w Syrii

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę zniesienie sankcji, nałożonych na Turcję w połowie października po rozpoczęciu przez siły tureckie ofensywy militarnej przeciwko kurdyjskim bojownikom w północnej Syrii.

(fot. Andrew Harrer / Capital Pictures)

Turcja - zgodnie ze słowami Trumpa - miała poinformować władze USA, że Ankara będzie przestrzegać trwałego zawieszenia broni w Syrii. Decyzja o zniesieniu sankcji na Turcję stanowi odpowiedź na tę deklarację. Zawieszenie broni prezydent USA uznał za "wielki przełom", wynegocjowany przez zespół, na którego czele stał wiceprezydent USA Mike Pence.

"Zwróciłem się do ministra skarbu (finansów) o zniesienie wszystkich sankcji, wprowadzonych 14 października w odpowiedzi na ofensywę Turcji" - powiedział Trump w Białym Domu. "Sankcje zostaną zniesione, jeśli nie wydarzy się nic z czego nie będziemy zadowoleni" – zastrzegł.

Przywódca USA ocenił również, że ocalone zostało "życie wielu, wielu Kurdów".

W Syrii – według zapowiedzi Trumpa – pozostaną jedynie nieliczne oddziały wojsk amerykańskich. "Zabezpieczyliśmy ropę i dlatego mała liczba żołnierzy USA pozostanie w regionie (...)" – powiedział. "Niech ktoś inny walczy o tę od dawna przesiąkniętą krwią ziemię" – oświadczył.

Po raz kolejny prezydent USA skrytykował przeciągającą się amerykańska obecność wojskową w Syrii. "Mieliśmy być tam przez 30 dni. To było prawie 10 lat temu" – mówił.

Portal CNN zauważa jednak, że amerykańskie władze nigdy nie informowały o tym, że operacja wojskowa w Syrii będzie trwała miesiąc. Z kolei pierwsze naloty sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na terytorium Syrii rozpoczęły się w 2014 roku, a wojska USA rozpoczęły operację naziemną rok później.

Trump ocenił także, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan "kocha swoje państwo" i podziękował mu za osiągnięcie porozumienia w kwestii Syrii. "W swojej głowie robi dobrą rzecz dla swojego państwa" - uznał.

We wtorek w Soczi prezydenci Turcji i Rosji, Erdogan i Władimir Putin uzgodnili wycofanie się bojowników kurdyjskich z pasa o szerokości 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin.

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem było wyparcie kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie "strefy bezpieczeństwa" o szerokości 30 km, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

Władze w Ankarze uważają Kurdów z YPG za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Strona kurdyjska oskarża z kolei Turcję o zbrodnie wojenne podczas ofensywy. To na kurdyjskich bojownikach spoczywał w ostatnich latach główny ciężar walki przeciwko Państwu Islamskiemu (IS).

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 ajwaj

Ponizsze potwierdzil wlasnie prez. Trump (deep state - devil state = Burak.O, Soros, NEOCON itd)

_____________
""Donald Trump uważa za bezsensowne wydatki Stanów Zjednoczonych na konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie.

„Wydaliśmy 8 bln. $ na wojny na Bliskim Wschodzie, chociaż nigdy nie chcieliśmy wygrywać tych wojen. I w końcu pieniądze te zostały wydane, a ludzie zginęli, wielu młodych ludzi zostało poważnie rannych. Bliski Wschód jest mniej bezpieczny, mniej stabilny, mniej bezpieczny niż przed rozpoczęciem tych konfliktów - powiedział Donald Trump.

Według amerykańskiego prezydenta Stany Zjednoczone uniknęły kosztownej interwencji wojskowej, która „mogłaby doprowadzić do katastrofalnych, dalekosiężnych konsekwencji”.""

(dot. tez UKR itd.)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 teofil

ajwaj

lotniskowce wylądowały. :))) Czytam Ciebie dla rozrywki, ale teraz szczytowałeś :))).

! Odpowiedz
1 2 ajwaj

to nie do ciebie - nie podgladaj > bo brzydki nawyk
pretensje do GOOGLE translate (jesli to kumasz)

! Odpowiedz
28 13 ajwaj

""To na kurdyjskich bojownikach spoczywał w ostatnich latach główny ciężar walki przeciwko Państwu Islamskiemu"" :)

- ISIS tworzyli kal-boje (Arabska Wiosna) dokladnie deep-state Hilaryja. C, Burak O. + NEOCON.. Do rozpoczecia ofensywy SYR-ROS-IRAN 3,5 roku temu nikt z nikmi nie walczyl (10 lat), a odwrotnie. Kurdy kradly syryjska rope, "zachód" dawal kase i bron. Bylo krótko przed poddaniem sie stolicy Syrii w Damaszku.
Jankesi ucielkli po ostrzezeniu prez. 2x Puna i Erdogana, ze wszelkie obce sily "nieczyste" (bez zgody prez. Baszszara al-Asada" maja spadac > bo bedzie jazda. No i pospadali kal-boje i m.in. ISIS Ar. Saudyjskiej & co.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 8 ajwaj

Na Arabskim Szczytowaniu teraz w Soczi 23-24 XII (cala Afryka), tez w Moskwie podobne tony dot. Libii tj. kolejna propozycja prez. Putina dot. Libii (obce sily maja spadac)
Mozna sie spodziewac, ze wkrótce i tam masakra Libijczyków dobiegnie konca.
To bardzo bogaty > od lat rabowany kraj przez "wolny- swiat"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 7 ajwaj odpowiada ajwaj

23-24.10.2019

Dla rozgrzewki Biale Labedzie polecialy TU-160 11 000 km do RPA

""Dzisiaj, 23 października, dwa rosyjskie lotniskowce strategiczne Tu-160 VKS z Rosji wylądowały na lotnisku Waterclof w Republice Południowej Afryki. Również w Republice Południowej Afryki przybyły samoloty wojskowego samolotu transportowego Il-62 i An-124 Ruslan. O tym poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Rosji""

RPA czlonki BRICKS itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ajwaj odpowiada ajwaj

Pewnie jest dzielem przypadku, ze Iraccy przyjaciele dali Jankesom 4 tygodnie na spadanie z Iraku :)

""Iracki minister obrony, Nadżah asz-Szmmari powiedział, że amerykańscy żołnierze, którzy przybyli do Iraku z Syrii powinni opuścić to państwo w ciągu czterech tygodni.""

Irak ma najbardziej anty-jankeski rzad od fejków (znowu) z ""bronia chemiczna i biologiczna"" i masakry w ostanich 16 latach (2. wojna w Zatoce Perskiej)
Mial byc baza wypadowa kal-bojów na perskich przyjaciól w Iranie.
KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/wladze-iraku-chca-aby-zolnierze-amerykanscy-opuscili-ten-kraj/#comments

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil